Išmaniųjų telefonų sertifikatai IP ir MIL-STD: ką jie reiškia?

Visuotinai priimtini IP68 ar MIL-STD standartai žymi išmaniųjų telefonų atsparumą vandeniui, dulkėms ir kitiems išorės veiksniams. Vis tik jei aktyviai leidžiate laisvalaikį gamtoje ar dirbate, pavyzdžiui, statybose, turėtumėte žinoti, kad kiekvieno iš jų apsaugos lygis skiriasi. Kuo ir kaip sukurti palankias sąlygas telefonui, kad net ir sudėtingomis sąlygomis įrenginys nesugestų, išsamiau aptaria „Bitės Profai“.
 
Taupydami jūsų laiką, kviečiame su turiniu susipažinti lengviau:
  • IP yra visame pasaulyje pripažintas sertifikatas, žymintis įvairių prietaisų atsparumą vandeniui ir dulkėms
  • Išmaniųjų telefonų atsparumas vandeniui ir dulkėms tikrinamas atliekant specialius testus laboratorijose
  • MIL-STD standartas rodo, kad telefonas išlaikė JAV karinių specifikacijų bandymus, kuriuose buvo tikrinamas jo atsparumas temperatūrų svyravimams, dulkėms, radijacijai ir kitiems veiksniams
  • Laikui bėgant įrenginio atsparumas aplinkos veiksniams mažėja

Daugiau apie IP ir MIL-STD sertifikatus sužinokite toliau skaitydami šį straipsnį.

„Vanduo ir dulkės – klastingi elektroninių įrenginių priešai. Jie gali padaryti didelę, o kartais ir nepataisomą žalą, todėl turime saugoti savo telefonus ir kitus išmaniuosius įrenginius. Vis tik kartais, pavyzdžiui, lyjant, esant prie vandens telkinių ar kai telefonu naudojasi vaikai, juos apsaugoti – sudėtinga. Įrenginių gamintojai stengiasi prisitaikyti prie vartotojų poreikių, todėl dauguma aukščiausios ar vidutinės klasės telefonų, turi atsparumo sertifikatą. Tiesa, paprastai šie sertifikatai skiriasi, todėl pravartu suprasti, ką kiekvienas iš jų reiškia“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Ką reiškia IP sertifikatas?

ip-sertifikatas
 
Telefono atsparumą vandeniui ir dulkėms žymi visame pasaulyje pripažintas kodas IP (angl. ingress protection). Greta šių raidžių dažniausiai nurodomas dviženklis skaičius, pavyzdžiui IP68. Pirmasis rodo telefono atsparumą dulkėms bei kitiems smulkiems dirgikliams, pavyzdžiui smėliui, ir svyruoja nuo 1 iki 6. O antrasis – atsparumą vandeniui. Kuo didesnis skaičius, tuo didesnė apsauga.

„Jei išmanusis turi IP68 sertifikatą, tai reiškia, kad jis atsparus smėlio, dulkių ir purvo patekimui į telefono vidų, tačiau tai nereiškia, kad dėl šių medžiagų ant telefono negali likti smulkių įbrėžimų. Tuo metu antrasis skaičius – 8 – nurodo, kad įrenginys atsparus panardinimui po vandeniu į vieno metro ar didesnį gylį. Tikslius duomenis kiekvienas gamintojas nurodo atskirai“, – sako „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Ekspertas pratęsia, kad telefono atsparumas vandeniui testuojamas laboratorinėmis sąlygomis: naudojant distiliuotą vandenį, įrenginius nardinant iš lėto, ištraukus visiškai išdžiovinant ir pan. Realioje situacijoje gali pasitaikyti papildomų veiksnių, kaip druskingas jūros vanduo ar chemikalai baseine, tad visiškai pasitikėti nurodytais parametrais, nereikėtų.

Kiti skysčiai, pavyzdžiui, gazuoti gėrimai, turi daug skirtingų medžiagų, tokių kaip cukrus, kurios gali pakenkti įrenginiui. Jei nuo paties gėrimo galbūt telefonui nieko nenutiktų, tai išdžiūvęs, cukrumi padengtas paviršius, gali pažeisti mikrofono ir kitas jungtis.

Jei ieškote vandeniui atsparaus telefono, „Bitės Profai“ rekomenduoja atkreipti dėmesį į „iPhone 12“ ir „iPhone 13“ serijos telefonus. Jie yra vieni didžiausią atsparumą turinčių telefonų rinkoje.
 

Ar atsparumas vandeniui išlieka visada toks pat?

atsparumas

Išmaniojo atsparumas vandeniui taip pat mažėja ir telefonui dėvintis. Norėdami apsaugoti atskiras jungtis, tokias kaip SIM kortelės ar krovimo, gamintojai naudoja gumines tarpines, kurios laikui bėgant dėvisi ir praranda elastingumą. Taip kartu mažėja ir įrenginio atsparumas.

„Išmaniojo atsparumui kenkia ir fiziniai įrenginio pažeidimai. Kadangi telefoną, greičiausiai, visur nešatės kartu, jis gali netyčia iškristi iš rankų. Tokiu atveju dažnai atsiranda minimalių korpuso deformacijų ar smulkių vidinių pažeidimų. Nors daugelis jų yra nepastebimi plika akimi, tačiau mažina telefono atsparumą vandeniui“, – teigia „Bitės Profas“.

Ką reiškia MIL-STD -810 standartas?

mil-std -sertifikatas
 
Kitas telefono atsparumą žymintis standartas yra MIL-STD-810G. Tai reiškia, kad išmanusis yra išlaikęs JAV karinių specifikacijų bandymus. Todėl purvas, dulkės, rūdys, druska ir temperatūrų svyravimai, kurie gali pakenkti kitiems telefonų modeliams, jam nebaisūs.

„Tam, kad išmanusis telefonas gautų MIL-STD-810G standartą, jis turi atitikti griežtus ir oficialiai patvirtintus JAV kariuomenės testavimo reikalavimus. Tad gamintojai savo įrenginius dažniausiai siunčia į specialias ir nepriklausomas laboratorijas, kur atlikus daugybę skirtingų bandymų, įrodomas jų atsparumas temperatūrai, vibracijai, žemam slėgiui ir kitiems veiksniams“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

Tarp kai kurių telefonų bandymų yra „temperatūros šoko išbandymas“, kai telefonas bandomas prie -40°C ir 50°C temperatūrų.

Ieškantiems aplinkos veiksniams atsparaus telefono „Bitės Profai“ atrinko TOP 5 atspariausius telefonus.

Kaip teisingai prižiūrėti išmanųjį telefoną?

kaip-priziureti-ismanuji
 
Kaip jau išsiaiškinome, įrenginio atsparumas nustatomas laboratorinėmis sąlygomis, tad realiomis, pavyzdžiui, kai vanduo nėra idealiai švarus, atsparumas gali būti mažesnis. Todėl nepriklausomai nuo suteiktų sertifikatų, labai svarbu patiems tinkamai juo rūpintis.

Anot išmaniųjų įrenginių eksperto, nors gamintojai, prieš gaudami sertifikatus, įrenginius pratestuoja, tačiau sugedus telefonui, pavyzdžiui, nuo drėgmės, garantija dažniausiai to nepadengs. Tad prieš leidžiantis į rizikingesnę kelionę, tokią kaip žygis po kalnus ar atostogos prie jūros, rekomenduojame perskaityti gamintojo suteikiamos garantijos sąlygų aprašymą. Tokį rasite kiekvieno iš jų internetinėje svetainėje ar kartu su įrenginiu atkeliavusioje naudojimosi instrukcijų knygelėje.

„Papildoma apsauga nuo išorės veiksnių nereiškia, kad išmanusis yra visiškai atsparus vandeniui, dulkėms ir kritimams. Ji dažniausiai skirta tam, kad staiga pradėjus lyti, telefoną netyčia apliejus vandeniu, jis liktų sveikas. Todėl net ir žinant, kad išmanusis atsparus drėgmei, nardinti jo po vandeniu nerekomenduoju“, – pastebi M. Vrubliauskas.

BITĖ | PROFAI salonuose

Šį straipsnį parengė išmaniųjų įrenginių ekspertai – BITĖS Profai. Jie kasdien rūpinasi, kad platformoje bite.lt/profai sužinotumėte visas technologijų naujienas ir patarimus. Norite su BITĖS Profais pasitarti gyvai? O gal laužote galvą, kaip pakeisti savo išmaniojo įrenginio nustatymus? Užsukite į didžiųjų miestų BITĖS salonus ar paskambinkite jiems telefonu numeriu 1501. BITĖS Profai padeda visų operatorių klientams, o BITĖS klientams - nemokamai.