Įspėjamosios žinutės telefone: kaip jas įjungti?

Du kartus per metus Lietuvoje vykdomas įprastas gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas. Jo metu gyventojai įspėjami ne tik garsu, bet ir informaciniais pranešimais LRT televizijoje, radijuje ir portale. Be to, gyventojai gauna įspėjamuosius pranešimus ir į savo mobiliuosius telefonus. Tačiau per pastarąjį patikrinimą juos gavo ne visi. Kodėl taip nutiko ir ką daryti, kad kitą kartą pranešimai jus tikrai pasiektų, pasakoja „Bitės Profai“.
 
„Įspėjamieji pranešimai yra siunčiami ne įprastu būdu, o visiškai kitu ryšiu. Todėl jei šio ar kitų patikrinimų metu jų negavote, žinokite, kad priežastis taip pat slypi kitur, nei, pavyzdžiui, negaunant SMS žinučių. Tai galėjo nulemti netgi neteisingi telefono nustatymai“, – situaciją komentuoja Šiaulių „Akropolyje“ esančiame salone dirbantis „Bitės Profas“ Gintaras Gruodis ir pasakoja, kaip teisingai paruošti telefoną, kad jį pasiektų įspėjamosios žinutės.
 
Kitokios žinutės, kitokia ir technologija
 
Įspėjamieji pranešimai, kitaip nei SMS žinutės, siunčiami ne įprastu ryšiu, bet per kitokios technologijos sistemą, pavadinimu „Cell Broadcast“.
 
„Šios technologijos pagalba žinutės siunčiamos visiems vartotojams vienu metu, tik į vieną pusę ir visiškai kitokiu ryšiu nei įprasti pranešimai. Taip neperkraunamas mobilusis tinklas, todėl vartotojai įspėjami greitai, o žinutės užstrigimo dėl tinklo problemų rizika sumažinama iki minimumo. Be to, žinutes siunčia ne pats operatorius, o valstybės saugumo tarnybos“, – pasakoja G. Gruodis.
 
Ši sistema veikia ir „Bitės“ tinkle, todėl pranešimus turi gauti visi „Bitės“ vartotojai. Jei šį kartą nutiko priešingai, problema, greičiausiai, slypi jūsų telefono nustatymuose.
 
Kodėl būtini teisingi nustatymai?
 
Jei jūsų telefono nustatymai neteisingi, net sėkmingai ir be trikdžių specialiųjų tarnybų išsiųsta žinutė jūsų nepasieks. Dėl šios priežasties apie galimą pavojų nebūsite įspėti – kodėl tai pavojinga, diskutuoti, greičiausiai, neverta. Tačiau kodėl šie nustatymai nulemia tiek daug?
 
„Skirtinguose telefonuose nustatymai taip pat skirtingi. Tačiau pagrindinė žinutes blokuojanti parinktis yra įspėjamųjų žinučių draudimas. Ši funkcija jūsų telefone išjungia arba įjungia galimybę gauti valstybinius įspėjimus (angl. government alerts). Jei ši funkcija neaktyvuota, tokių žinučių negausite. Jei aktyvuota – telefonas jų blokuoti neturėtų“, – aiškina G. Gruodis.
 
Taigi žinučių blokavimui kelią užkirsti gali tinkamas telefono sukonfigūravimas. Kaip tai padaryti?
 
Telefono nustatymai
 
„Android“ telefonų vartotojams visų pirma reikia atsidaryti žinučių programėlę savo išmaniajame telefone. Programėlės viršuje bus trys maži taškai, kuriuos nuspaudę vartotojai ras parinktį „Nustatymai“. Paspaudus šį mygtuką, atsiras pasirinkimai – „Nepaprastųjų įspėjimų nustatymai“ ir „Daugiau nustatymų“. Jeigu negaunate nepaprastųjų pranešimų, pasirinkite opciją „Daugiau nustatymų“ ir prie „Transliuojamų kanalų“ parinkties pasirinkite, kad būtų transliuojami visi kanalai. Taip užtikrinsite, kad tokius pranešimus tikrai gausite“, – sako G. Gruodis.
 
Anot G. Gruodžio, „iPhone vartotojams ši procedūra atrodo kiek paprasčiau: „Pirmiausia, reikia atsidaryti nustatymų programėlę „Settings“. Tada susirasti parinktį „Notifications“ (pranešimai) ir ten, pačioje apačioje, rasite tris punktus – „Alert Level-2“, „Alert Level-3“, „AMBER Alerts“. Pasitikrinkite, ar šie paminėti punktai yra aktyvūs. Jeigu taip, pranešimus tikrai gausite.“
 
Tiesa, tokių žinučių negauti gali tie vartotojai, kurie turi senus išmaniuosius telefonus ar net mygtukinius įrenginius. Ar jūsų telefonas palaiko tokių žinučių gavimą, galite sužinoti paspaudę šią nuorodą. Joje taip pat rasite konkrečius žingsnius, kaip pasitikrinti šią informaciją ir, esant reikalui, tokią funkciją aktyvuoti.
 
Jei apie savo telefonus ar jums teikiamas paslaugas norėsite sužinoti daugiau, visada galite pasidairyti „Bitės“ tinklalapyje arba kreiptis į didžiuosiuose Lietuvos miestuose įsikūrusius „Bitės Profus“, kurie bet kada patars bei atsakys į jums rūpimus klausimus.