Kas yra GPU?

Nuo pat išmaniųjų įrenginių atsiradimo, grafikos apdorojimo galimybės patobulėjo šviesmečiais. Šiandien telefono ar kompiuterio ekrane matome ne tik aukštos raiškos vaizdo įrašus, nuotraukas, bet ir sunkiai nuo realybės atskiriamus žaidimus bei virtualios realybės sprendimus. Visam tam reikalingas GPU. O kas tai yra ir kaip jis veikia, pasakoja „Bitės Profai“.
 
Taupydami jūsų laiką, kviečiame su turiniu susipažinti lengviau:
  • GPU yra grafinis procesorius, dėl kurio kompiuterio skaičiavimai virsta vaizdu ekrane
  • GPU nėra tapatus vaizdo plokštei, nors dažnai šios sąvokos vartojamos kaip sinonimai
  • Įspūdingiems žaidimams ar darbui su aukštos raiškos failais reikalingi galingi CPU ir GPU, nes jų funkcijos viena kitą papildo

„Jei pagrindinis išmanaus įrenginio procesorius – CPU yra tarsi kairysis smegenų pusrutulis, atsakingas už loginį mąstymą, tai GPU – dešinysis, linkęs į estetiką ir kūrybiškumą. Be jo, užuot žvelgę į patrauklius meninius vaizdus, mes matytume tik padrikai išsidėsčiusiais juodai baltas linijas ar skaičius“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Kas yra GPU?

kas-yra-gpu
 
Kiekvienąkart žaidžiant kompiuteriu ar telefonu įrenginys atlieka skaičiavimus, kurie iškart paverčiami vartotojui suprantamu vaizdu. Tam reikalingas labai greitas didžiulio grafinių duomenų kiekio apdorojimas, už kurį atsakingas procesorius, vadinamas GPU (angl. graphics processing unit).

„Kompiuterio kuriama grafika atsiranda tik todėl, kad jo viduje veikiantis GPU geba „nupiešti“ kiekvieną kadrą ir jį pateikti vartotojui taip, jog jis matytų tik vientisą judesį. Vienas pagrindinių šių dienų žaidimų konsolių kokybės parametrų yra kokia kadrų per sekundę sparta jos geba rodyti žaidimo veiksmą. Tobulėjančių GPU dėka šis greitis šiandien yra net 60, o kai kuriais atvejais ir dar daugiau kadrų per sekundę“, – teigia „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Vis tik nereikėtų apie GPU mąstyti kaip apie ekraną, kuris tik parodo tai, ką suskaičiavo procesorius. Pats GPU atlieka sudėtingus ir labai greitus skaičiavimus, be kurių kompiuteris negalėtų rodyti jokio žaidimo ar sukurti 3D modelio.

Geriausius žaidimams tinkančius kompiuterius, turinčius pažangius GPU, kitame straipsnyje apžvelgia „Bitės Profai“.

Kam reikalingas GPU?

kam-reikalingas-gpu
 
Dažniausiai apie GPU kalbama tuomet, kai aptariama žaidimų kokybė bei greitis. Visgi jo funkcijos gerokai platesnės. Greitas GPU reikalingas tiems, kurie dirba su modelių kūrimu – architektams, inžinieriams, grafiniams dizaineriams. Šių profesijų atstovams puikiai pažįstama „AutoCAD“ platforma naudojasi kompiuterio GPU galia, tad lėtesnis GPU reikš ne tik lėtesnį modelio kūrimą, bet ir kur kas didesnę riziką, kad programa „užstrigs“ neapdorojusi duomenų.

Dar viena sritis, kur būtinas galingas GPU – darbas su vaizdo įrašais. Montuojant aukštos raiškos vaizdo failus kompiuteris turi apdoroti didžiulį grafinės informacijos kiekį. Turbūt kiekvienas, kada nors bandęs kompiuteriu sumontuoti vaizdo įrašus į vieną, žino, kad ši užduotis dažnai baigiasi garsiu kompiuterio ūžimu ar net strigimu. Jei taip nutinka – kaltas nepakankamai galingas GPU.

Jei ieškote pažangaus kompiuterio, kuris be vargo susidorotų su bet kokios grafikos programomis, „Bitės Profai“ išskyrė šiuo metu penkis geriausius modelius – taip labiausiai poreikius atitinkantį kompiuterį išsirinksite lengviau.

Tiesa, prieš renkantis kompiuterį, atkreipkite dėmesį ir į kitus labai svarbius parametrus. Apie juos kitame straipsnyje išsamiai pasakoja „Bitės Profai“.

Įdomu tai, kad GPU naudojamas ir tokiose srityse kaip dirbtinio intelekto ar mašininio mokymosi kūrimas.

„GPU benchmark“ – programos atsakingos už GPU galingumo nustatymą. Naudojant vieną iš jų, pavyzdžiui, „Cinebench“ („Windows“ ir „MacOS“) galėsite nustatyti GPU mikroschemų rinkinio efektyvumą, našumą ir greitį.

Dar viena sritis, kur būtinas galingas GPU – darbas su vaizdo įrašais. Montuojant aukštos raiškos vaizdo failus kompiuteris turi apdoroti didžiulį grafinės informacijos kiekį. Turbūt kiekvienas, kada nors bandęs kompiuteriu sumontuoti vaizdo įrašus į vieną, žino, kad ši užduotis dažnai baigiasi garsiu kompiuterio ūžimu ar net strigimu. Jei taip nutinka – kaltas nepakankamai galingas GPU. Tiesa, sužinoti, kokį GPU modelį turi kompiuteris, galima itin lengvai.

Kodėl kalbant apie GPU reikia kalbėti ir apie CPU?

gpu-ir-cpu
 
GPU veikla yra glaudžiai susijusi su CPU veikla. Taip glaudžiai, jog kartais jų funkcijas nelengva atskirti vienas nuo kitų. Pavyzdžiui, norint žaisti aukštesnės grafinės kokybės žaidimus kompiuteriui gali prireikti naujesnio GPU, bet nebūtinai – galbūt problema slypi ne GPU, o CPU. Kokybiškas vieno procesoriaus veikimas yra neatskiriamas nuo kito.

„Kalbant apie žaidimus, skirtumą lengviausia įsisąmoninti galvojant apie lenktynių pavyzdį. Žaidžiant bet kokį lenktynių žaidimą GPU su kiekvienu pasisukimu kuria šešėlius, efektus, šviesą ir yra atsakingas už matomą rezoliuciją. O CPU atsakingas už judesius ir kuriamo pasaulio logiką. Kai susiduriate su kitu automobiliu, CPU galios išnaudojamos skaičiuoti, kaip judės abu kūnai ir pan., o GPU pavaizduos susidūrimą ir pasekmes automobiliui grafiškai“, – teigia „Bitės Profas“.

BITĖ | PROFAI salonuose

Šį straipsnį parengė išmaniųjų įrenginių ekspertai – BITĖS Profai. Jie kasdien rūpinasi, kad platformoje bite.lt/profai sužinotumėte visas technologijų naujienas ir patarimus. Norite su BITĖS Profais pasitarti gyvai? O gal laužote galvą, kaip pakeisti savo išmaniojo įrenginio nustatymus? Užsukite į didžiųjų miestų BITĖS salonus, nes BITĖS Profai padeda visų operatorių klientams, o BITĖS klientams - nemokamai.