Kaip atpažinti dirbtinio intelekto sugeneruotą nuotrauką?

Internetą sudrebino vaizdas, kuriame Popiežius Pranciškus dėvi stilingą baltą pūkinę striukę. Daugelis internautų nustebo sužinoję, kad šio vaizdo autorystė priklauso sparčiai tobulėjančiam dirbtiniam intelektui. Kaip atpažinti dirbtinio intelekto įrankių sugeneruotus vaizdus?
 
Taupydami jūsų laiką, kviečiame susipažinti lengviau:
  • Gebėjimas atskirti dirbtinio intelekto sugeneruotą vaizdą nuo realaus padeda užkirsti kelią melagienų sklaidai.
  • Nors populiarusis vaizdas, kuriame Popiežius Pranciškus dėvi stilingą baltą pūkinę striukę atrodo itin realistiškai, geriau įsižiūrėjus, galima pamatyti dirbtinio intelekto darbą išduodančias detales.
  • Programų sugeneruotose nuotraukose objektai gali atrodyti lyg nupiešti, matomas fonas neryškus, pastebima žmogaus veido asimetrija ir kt.
 

Dirbtinis intelektas (DI) geba sukurti itin tikroviškas, kokybiškas iliustracijas. Itin sparčiai tobulėjant dirbtinio interneto technologijoms, DI sugeneruotus vaizdus atskirti nuo realių nuotraukų ar menininkų darbų tampa vis sunkiau, todėl vis dažniau apsigauname. Visgi yra kelios gudrybės, padėsiančios atskirti sugeneruotus vaizdus nuo realių. Tai aktualu siekiant užkirsti kelią melagingų naujienų plitimui“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Kokias klaidas DI daro generuodamas vaizdus?

pope-di
 
Nors internete plačiai aptarinėjamas vaizdas, kuriame Popiežius Pranciškus dėvi stilingą pūkinę striukę, iš pirmo žvilgsnio atrodo itin realistiškai, vis tik geriau įsižiūrėjus, galima pamatyti kelias realybės neatitinkančias detales.

„Pirmąjį broką nuotraukoje galima pastebėti pažiūrėjus į Popiežiaus Pranciškaus veidą – atrodo, kad jo akies vokas susilieja su akiniais ir pereina į šešėlį, esantį ant veido. Žiūrint į nuotraukos viduryje esantį kryžių, galima matyti tik vieną grandinėlės dalį, kita – kažkur dingusi. Taip pat Katalikų bažnyčios vadovo pirštai apglėbia orą, o ne kavos puodelį, kurį jis nešasi. Tiesa, rankoje esantis puodelis, taip pat matomas neryškiai“, – vardija „Bitės Profas“.

Anot išmaniųjų įrenginių eksperto, DI programos geba gerai kopijuoti ir sujungti elementus, tačiau jos vis dar nesupranta fizikos dėsnių – nesuvokia, kodėl kryžius neturėtų pakibti ore arba, kad akiniai ir už jų esantis šešėlis nėra tas pats objektas, nors ir siejasi.

Atkreipkite dėmesį į smulkias detales

di-photo
 
Norint išvengti situacijų, kai DI sugeneruotas vaizdas palaikomas tikra nuotrauka, verta žinoti, į kokias detales atkreipti dėmesį. Tiesa, netolimoje ateityje padėti atpažinti DI sugeneruotą nuotrauką padės ir išmanūs įrankiai. Visgi šiuo metu prieinami įrankiai vis dar nuvilia patikimumu ir tikslumu.

„Visų pirma, reikėtų įvertinti bendrą nuotraukos vaizdą – dirbtinai sugeneruotoje nuotraukoje objektai gali atrodyti lyg nupiešti, matomas fonas neryškus ir labiau primenantis kokią nors tekstūrą. Netikrą nuotrauką taip pat gali išduoti joje pavaizduoto žmogaus veido asimetrija – skirtingo dydžio akys, dantys ne burnos centre, trūkstamos objektų dalys, o maži objektai, pavyzdžiui, akiniai, susilieję su oda“, – aiškina M. Vrubliauskas.

Pasak „Bitės Profo“, ar sugeneruotas vaizdas bus tikroviškas, priklauso nuo aprašymo sudėtingumo. Kuo daugiau detalių pateiksite programai, tuo didesnė tikimybė, kad norimame vaizde bus daugiau neatitikimų ir nerealistiškų objektų.

BITĖ | PROFAI salonuose

Šį straipsnį parengė išmaniųjų įrenginių ekspertai – BITĖS Profai. Jie kasdien rūpinasi, kad platformoje bite.lt/profai sužinotumėte visas technologijų naujienas ir patarimus. Norite su BITĖS Profais pasitarti gyvai? O gal laužote galvą, kaip pakeisti savo išmaniojo įrenginio nustatymus? Užsukite į didžiųjų miestų BITĖS salonus, nes BITĖS Profai padeda visų operatorių klientams, o BITĖS klientams – nemokamai.