Telefonai, pakeitę istoriją: nuo kultinio „Nokia 3310“ iki išmaniųjų „tėvo“ „iPhone 1“

Svarbu atsiminti istoriją jau spėjusius pakeisti telefonus, be kurių dabartinių išmaniųjų paprasčiausiai nebūtų. Praėjusio amžiaus pabaigoje kompanija „Motorola“ pristatė pirmąjį komercinį mobilųjį telefoną, „Nokia“ į naują tūkstantmetį įžengė su kultiniu „Nokia 3310“, o „iPhone“ 2007 m. pradėjo išmaniųjų revoliuciją. Prisiminti šiuos ir kitus telefonus, kurie tapo ryškiausiais savo kartų flagmanais, kviečia „Bitės Profas“ Martynas.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • Pirmasis mobilusis telefonas „Motorola DynaTAC“ pradėtas gaminti 1983 m. ir kainavo apie 4 tūkst. JAV dolerių, maždaug 10 tūkst. JAV dolerių (arba 9 287 eurus) šių dienų kainomis.
  • 2000 m. pasaulį išvydo vienas labiausiai vartotojų vertinamų įrenginių – „Nokia 3310“, išsiskyręs lengvai keičiamu priekiniu dangteliu ir tyliuoju režimu su vibracijos funkcija.
  • 2007 m. pristatytas pirmasis išmanusis – „iPhone“, turėjęs liečiamą ekraną.
  • Telefonų istoriją pakeitė ir „Samsung Note“ serija – ji sulaužė nuostatą, kad telefonai būtinai turi būti kompaktiški.

„Žvelgiant į telefonų istoriją, verta atskirai stabtelėti prie beveik kiekvieno kada nors pasirodžiusio įrenginio. Vis dėlto ryškiausią įtaką telefonų evoliucijai turėjo keli jų modeliai, pavyzdžiui, „Nokia 3310“, „iPhone“ ir „Samsung Note“. Šie ir kiti telefonai ypač prisidėjo prie to, kad šiandien išmanieji yra taip ištobulinti, jog į juos persikėlė didžioji dalis mūsų gyvenimo – kamera užfiksuotos akimirkos, filmai, muzika, kitokios bendravimo formos ir, žinoma, nuolatinis interneto ryšys“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Istoriją pradėjo „Motorola“, tęsė – „Nokia“

Svarbiausią vietą ryškiausių telefonų sąraše pelnytai užima „Motorola DynaTAC“ – pirmasis mobilusis telefonas pasaulyje, pradėjęs šių įrenginių istoriją.

„1983 m. pradėtas gaminti telefonas buvo 25 cm ilgio ir svėrė beveik 800 g. Be to, jis buvo prieinamas ne kiekvienam – tuo metu įrenginys kainavo apie 4 tūkst. JAV dolerių, maždaug 10 tūkst. JAV dolerių (arba 9 287 eurus) šių dienų kainomis. Vertinant dabartiniais standartais, šio telefono techninės specifikacijos taip pat kelia šypseną – įrenginio savininkas jame galėjo išsaugoti iki 30 telefonų numerių, pokalbiai galėdavo trukti tik pusvalandį, o po to telefoną tekdavo krauti net 10 val.“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

Praėjus beveik 20 m., 2000-aisiais, pasaulį išvydo telefonas „Nokia 3310“, sulaukęs neįtikėtinai daug nuoširdžių vartotojų simpatijų ir iki šiol laikomas vienu įsimintiniausių visų laikų mobiliųjų įrenginių. Ankstesni šios suomių kompanijos telefonų modeliai taip pat buvo sėkmingi, tačiau tokios vartotojų meilės susilaukė tik „3310“.

„Įrenginys išsiskyrė lengvai keičiamu priekiniu dangteliu ir turėjo tylųjį režimą su vibracijos funkcija. Be to, šis modelis yra pirmasis telefonas, tapęs ne tik bendravimo, bet ir laisvalaikio dalimi, nes įrenginyje vartotojai galėjo mėgautis žaidimu „Gyvatėlė 2“, kuris tapo ypač populiarus. Vis tik svarbiausiu telefono akcentu tapo jo tvirtumas ir patikimumas. Net iki šių dienų plinta pokštai ir memai apie „Nokia 3310“ nepažeidžiamumą. Juokaujama, kad numetę telefoną ant žemės greičiau įskelsime grindis, o norėdami sugriauti senus pastatus vietoje tam skirtos technikos galime pasitelkti būtent „Nokia 3310“, – sako „Bitės Profas“.

Telefonų evoliucijai buvo svarbūs ir kiti flagmanai, pavyzdžiui, „Blackberry 6210“ – pirmasis telefonas, suteikęs nuolatinę prieigą prie el. pašto. Taip pat svarbus 2004-ųjų „Motorola Razr“ – galima teigti, kad būtent jis išpopuliarino atlenkiamus telefonus. 2008 m. „HTC Dream“ yra reikšmingas, nes tapo pirmuoju telefonu, naudojusiu „Android“ operacinę sistemą.

Išmaniąją revoliuciją pradėjęs „iPhone“

2007 m. pasaulį išvydo pirmasis „iPhone“ telefonas. Beveik per vieną vakarą jis pakeitė visą telefonų raidos kryptį, todėl dažnai yra tituluojamas pačiu reikšmingiausiu pastarojo dešimtmečio mobiliuoju įrenginiu.

„Pirmiausia „iPhone“ vartotojus nustebino lietimui jautriu ekranu. Pirmą kartą istorijoje telefono ekranas tapo svarbiausia įrenginio dalimi. Dėl šio funkcionalumo telefoną buvo paprasčiau valdyti. Be to, jame buvo patogiau žiūrėti vaizdo įrašus. Įrenginys to meto rinkoje išsiskyrė ir minimalizmu persmelktu dizainu, ir „Apple“ produkcijai būdinga kokybe. Iki šių dienų pirmasis „iPhone“ vertinamas ir todėl, nes jis pradėjo naują išmaniųjų vystymosi etapą“, – sako M. Vrubliauskas.

Po metų išleidusi antrąjį „iPhone“, kompanija „Apple“ pademonstravo, kad yra pasiruošusi diktuoti telefonų madas. Šis įrenginys išsiskyrė tuo, kad, kitaip nei jo pirmtakas, galėjo palaikyti tuo metu naująją ryšio technologiją 3G.

„Svarbiausias „iPhone 3G“ privalumas – jame atsirado programėlių parduotuvė „App Store“. Iš jos buvo galima atsisiųsti ne tik „Apple“ gamybos programėlių – jas kurti ir talpinti galėjo visi norintys. „App Store“ iki šių dienų yra vienas svarbiausių visų išmaniųjų privalumų. Galiausiai šis įrenginys turėjo GPS imtuvą ir vadinamąją „turn-by-turn“ navigaciją, pateikiančią nurodymus realiuoju laiku. Tuo metu telefone turėti tokią navigaciją nebuvo įprasta“, – pasakoja „Bitės Profas“.

2014-aisias su šeštąja „iPhone“ serija „Apple“ dar kartą pradėjo naują tendenciją – kompanija pristatė 2 išmaniųjų dydžius. Toks „Apple“ sprendimas paskatino ir kitus telefonų gamintojus pristatinėti bent kelių dydžių telefonus.

„Ne mažiau reikšmingas ir pirmąjį „iPhone“ dešimtmetį užbaigęs išmanusis „iPhone X“. Jame didžiausia revoliucija tapo beveik visą įrenginio priekį sudarantis ekranas, dėl kurio dingo „Apple“ telefonus lydėjęs „Home“ (liet. Namų) mygtukas. Dešimtasis „Apple“ išmanusis turėjo belaidžio krovimo galimybę, išmaniąją veido atpažinimo sistemą ir visai kitokį valdymą. Taip šis įrenginys technologijų standartus dar kartą gerokai kilstelėjo į viršų“, – teigia M. Vrubliauskas.

Standartus laužantis „Samsung“

Telefonų istoriją dar kartą pakeitė „Samsung“, išleidusi išmaniųjų seriją „Note“. Ji sugriovė nusistovėjusį požiūris, kad telefonai privalo būti kompaktiški ir patogiai tilpti kelnių kišenėse.

„Naujai pasirodęs „Note“ nepaisė vyravusio telefonų dydžio standarto ir tapo pirmuoju telefonu, kuris perkopė iki tol buvusią 5 colių ekrano ribą. Būtent dėl to vartotojai šį išmanųjį vadino „planšetafonu“ – planšetės ir telefono mišiniu. Pirmasis „Samsung Galaxy Note“ netgi įrodė, kad didesni telefonai patogesni naršyti ir dirbti. Naujasis ekrano standartas greitai įsitvirtino rinkoje ir visai netrukus dauguma gamintojų pradėjo leisti didesnius įrenginius“, – pasakoja „Bitės Profas“.

Šios serijos telefonai sudrebino išmaniųjų rinką, nes buvo laikomi pirmaisiais sėkmingais tokio tipo įrenginių pavyzdžiais. Pirmasis „Samsung Galaxy Note“ telefonas prekyboje pasirodė 2011 m. spalį, o praėjus 2 mėn., jau buvo parduota milijonas tokio modelio vienetų.

„Vienas žinomiausių šios serijos išmaniųjų „Samsung Galaxy Note II“ yra TOP 10 visų laikų perkamiausių „Samsung“ telefonų sąraše. Nors „Galaxy Note“ įrenginių ekranas buvo didesnis nei įprasta, jie dar turėjo ir priedą, dėl kurio šie telefonai priminė delninius kompiuterius ar planšetes – „S Pen“ rašiklį. Jį naudotojai mėgsta iki šiol – net nutraukus „Note“ serijos išmaniųjų gamybą, dabar šį rašiklį galima rasti tokiuose aukščiausios klasės „Galaxy“ serijų modeliuose kaip „S22 Ultra“ ar „S23 Ultra“, – tikina M. Vrubliauskas.

Sulankstomų telefonų eros pradžia

2018 m. buvo pristatytas pirmasis sulankstomas telefonas „Royole FlexPai“. Nors dėl prasto atsparumo, masyvios konstrukcijos ir kosminės kainos jis nesulaukė didelio vartotojų susidomėjimo, tačiau įrodė, kad nauja technologija – sulenkiamas ekranas – yra išmaniųjų ateitis.

„Samsung Galaxy Fold“ buvo antrasis žingsnis sulankstomų telefonų rinkoje. Šis įrenginys, nepaisant jo didelės kainos ir trapaus ekrano, vis tiek buvo laikomas pažangiausiu 2019 m. telefonu. „Galaxy Fold“ turėjo nedidelėms planšetėms būdingą ekraną – jo įstrižainės ilgis buvo net 7,3 coliai. Be abejo, toks ekranas leido patogiai redaguoti nuotraukas, mėgautis žaidimais ir dirbant vienu metu naudoti daugiau nei 2 programėles“, – sako „Bitės Profas“ ir priduria, kad „Royole FlexPai“ ir „Samsung Galaxy Fold“ ne tik atskleidė sulenkiamų telefonų potencialą, bet ir iššūkius, kuriuos reikėjo įveikti.

Dalinkis straipsniu:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: