Telefoniniai virusai: kaip atpažinti ir nuo jų apsisaugoti?

Dėl technologijų ne tik mūsų, bet ir piktavalių gyvenimas tampa lengvesnis ir paprastesnis. Naudodamiesi telefoniniais virusais, jie sukelia grėsmę mūsų išmaniesiems ir jame esančiai informacijai. Laimei, šiandien yra ne vienas būdas, kaip atpažinti virusą šiam dar nepatekus į telefoną. O kad tą padaryti būtų lengviau, „Bitės Profai“ dalinasi realiais patarimais, kurie padės išvengti jų „malonės“.
 
Taip lengviau: greitasis skaitymas
  • Norint apsisaugoti nuo telefoninių virusų, svarbu juos atpažinti dar prieš jiems patenkant į telefoną
  • Programėles siųskitės tik iš oficialių parduotuvių, atkreipkite dėmesį į programėlių vertinimus ir komentarus
  • Neatidarinėkite keistų nuorodų ir prieš jungdamiesi prie kito įrenginio patikrinkite, ar jame nėra virusų, kurie galėtų patekti į jūsų telefoną
  • Būnant viešose erdvėse iš anksto pasirūpinkite antivirusinėmis programėlėmis ar apribokite „Bluetooth“ ryšį savo įrenginiuose

Daugiau apie tai, kaip apsaugoti išmaniuosius nuo virusų, sužinokite toliau skaitydami šį straipsnį.

„Žmonės dažniausiai kreipiasi su klausimais, ką daryti, kai telefone „apsigyvena“ virusas. Vis tik norisi priminti galimybę išvengti virusų jiems dar nepatekus į telefoną. Viskas, ko reikia – žinoti rizikingiausias situacijas ir pasistengti jų išvengti“, – sako „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis ir išskiria įtartinas situacijas, kai mūsų telefonui gresia didžiausias pavojus.

Ar atsisiuntimo mygtukas pavojingas?

downlaod-mygtukas
 
Pirmiausia, „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas pataria programėles siųstis tik iš oficialių „App Store“ ar „Play Store“ parduotuvių.

„Bet jei jau leidžiatės į savarankiškas programėlių paieškas internete, reikėtų vengti puslapių, kuriuose prieš akis iššoka daugiau nei vienas „Atsisiųsti“ ar panašūs mygtukai. Jais siekiama supainioti žmogų – nežinodamas, kurį tiksliai mygtuką spausti, jis bando spausti visus, o po jais dažniausiai slepiasi virusai ar kitokios kenkėjiškos programos. Tad kai tik pamatote tokią svetainę, geriau ją iškart išjungti ir niekur nespausti“, – teigia A. Archangelskis.

Kaip patikrinti, ar programelė patikima?

vartotoju-komentarai
 
Vartotojų komentarai po programėlėmis – geriausias jų veidrodis. Tad geras įprotis, kurį naudojantis telefonu visuomet verta taikyti – skaityti kitų vartotojų atsiliepimus.

„Tokie komentarai gali būti vienas pirmųjų indikatorių, kad su programėle ne viskas tvarkoje. Jei daug vartotojų skundžiasi apie nuolat iššokančias reklamas ar pabrėžia, kad programėlė neveikia taip, kaip turėtų, ją geriausia ignoruoti ir ieškoti kitos. O jei po programėle komentarų mažai arba jie įtartini – netaisyklingai parašyti, neinformatyvus – patariu apie konkrečią programėlę informacijos paieškoti „Google“. Jei ne vartotojų komentarai, tuomet dažnai ylai iš maišo išlįsti padeda atsiliepimai „Google“, – sako „Bitės Profas“.

Kenkėjiškos programėlės gali sulėtinti telefono veikimą, lemti greitai išsikraunančią bateriją ar net visai sugadinti išmanųjį įrenginį. Ir nors programėlių parduotuvės seka įtartinas programėles ir jas pašalina, būtina žinoti būdus, kaip nuo to apsisaugoti. O kaip tai padaryti, pataria „Bitės Profai“. Jei visgi atsisiuntėte neaiškią programėlę, nedelsiant ją ištrinkite. Instrukcija, kaip nereikalingas programėles pašalinti iš „Android“ ir „iPhone“ telefonų, dalinasi „Bitės Profai“.

Ar sujungimas su kompiuteriu saugus?

ativirusine-programa
 
Jeigu reikia prijungti savo telefoną USB jungtimi prie asmeninių kompiuterių, o ypač tų, kuriais naudojasi daug žmonių, verta pasitikrinti, ar kompiuteryje nėra virusų. Jei jame krebžda virusai, netgi mažiau kenksmingi, didelė tikimybė, kad USB jungtimi jie pateks ir į telefoną. Ypač tais atvejais, kai telefonas nėra papildomai apsaugotas.

„Laimei, yra puikių antivirusinių programėlių, skirtų mobiliesiems telefonams, kurios skenuoja ne tik tai, kas yra pačiame telefone, bet ir USB jungtimis perduodamą informaciją. Dauguma naujausių „Android“ telefonų turi jau gamintojų įdiegtas antivirusines programėles. Jas galima rasti įrenginio priežiūros meniu skiltyje, tik reikia patikrinti, ar ši programėlė yra įgalinta veikti. Jei ne – reikėtų įgalinti“, – pasakoja A. Archangelskis.

Išmaniųjų įrenginių ekspertas priduria, kad jei telefone nėra gamintojo įdiegtų antivirusinių programėlių, rekomenduojama rinktis programėles „AVG“ („Android“ ir „iOS“), „BitDefender“ („Android“ ir „iOS“) ar „McAfee“ („Android“ ir „iOS“).

Ar žinutės, pranešimai ir el. laiškai gali būti pavojingi?

keistos-zinutes
 
Daugelis į savo išmanųjį telefoną yra gavęs SMS žinutę ar el. laišką su įtartinomis nuorodomis. Žinoma, tai – „virusai“. Daugelis puikiai identifikuoja tokius laiškus ar SMS žinutes, tad iškart juos ištrina. Visgi kartais pamirštama, kad jei tokius „virusus“ pasigauna jūsų draugai ar pažįstami, įtartinų SMS žinučių ar el. laiškų galite sulaukti ir iš jų.

„Tuomet lengva apsigauti – kai žinutę ar laišką atsiunčia geras bičiulis, kartais imi ir paspaudi ant nuorodos net nesusimąstęs. Todėl kai sulaukiate keisto turinio žinutės ar įtartinos nuorodos – net jei siuntėjas jums pažįstamas – niekada neskubėkite spausti ant jos. Verčiau ją nukopijuokite ir įkelkite į specialią svetainę, kur galėsite pasitikrinti, ar saugu ją atidaryti“, – pataria „Bitės Profas“.

Taip pat, virusus ar reklamas gali priminti ir interneto svetainių pranešimai. Jie leidžia greitai sužinoti karščiausias naujienas, tačiau kartais jų būna per daug, o kai kurie jų trukdo naršyti internete, blaško dėmesį, lėtina naršyklės veiklą. „Bitės Profai“ pasakoja, kaip lengvai ir paprastai užblokuoti pranešimus savo „Android“ operacinės sistemos išmaniajame telefone.

Ar „Bluetooth“ ryšys saugus?

bluetooth-rysys
 
Nors dėl „Bluetooth“ technologijos galime lengvai tarpusavyje sujungti skirtingus įrenginius ar persiųsti failus tarp įrenginių, tačiau taip pat lengvai tarp įrenginių galime persiųsti ir virusus.

„Todėl būnant viešose erdvėse, kur aplinkui daug išmaniųjų įrenginių, verta prisiminti šią grėsmę. O prisiminus – arba pasirūpinti antivirusinėmis programėlėmis, arba iš anksto apriboti „Bluetooth“ ryšį savo įrenginiuose. Tiesa, svarbu paminėti ir tai, kad nevertėtų patvirtinti staiga telefone ekrane iššokusių „Bluetooth“ ryšio užmezgimo užklausų. Tokiu būdu taip pat galite „apkrėsti“ savo išmanųjį virusais“, – nurodo A. Archangelskis.

Šiais laikais galime mėgautis plačiomis technologijų ir interneto galimybėmis – nuo apsipirkimo internetu iki vaizdo skambučių į kitas valstybes. Kita vertus, visas naujausias technologijas labai mėgsta ir sukčiai, kurie kiekvienais metais sugalvoja vis naujų būdų, kaip išvilioti pinigus ar pasiekti mūsų duomenis. „Bitės Profai“ parengė specialų testą, kuris leis pasitikrinti, kiek gerai galime atpažinti sukčių veiksmus ir gebame nuo jų apsisaugoti.

BITĖ | PROFAI salonuose

Šį straipsnį parengė išmaniųjų įrenginių ekspertai – BITĖS Profai. Jie kasdien rūpinasi, kad platformoje bite.lt/profai sužinotumėte visas technologijų naujienas ir patarimus. Norite su BITĖS Profais pasitarti gyvai? O gal laužote galvą, kaip pakeisti savo išmaniojo įrenginio nustatymus? Užsukite į didžiųjų miestų BITĖS salonus ar paskambinkite jiems telefonu numeriu 1501. BITĖS Profai padeda visų operatorių klientams, o BITĖS klientams - nemokamai.