Kaip atpažinti netikrą „Facebook“ profilį?

Kas šeštas „Facebook“ profilis – netikras arba dublikatas, rodo tyrimų bendrovės „Statista“ duomenys. Netikrų profilių netrūksta ir kituose socialiniuose tinkluose. Paskyros kuriamos komerciniais tikslais, siekiant skleisti sąmokslo teorijas ar išvilioti pinigų, tad net ir nekaltai atrodantys profiliai gali būti panaudoti kenkėjiškais tikslais. Kodėl taip sunku atsikratyti netikrų paskyrų socialiniuose tinkluose ir kaip jas atpažinti, pasakoja „Bitės Profai“.
 
Taip lengviau: greitasis skaitymas
  • Per devynis praeitų metų mėnesius „Facebook“ skelbia užblokavęs 4,5 mlrd. netikrų vartotojų paskyrų
  • Netikros paskyros socialiniuose tinkluose dažniausiai kuriamos siekiant skleisti reklamą, sąmokslo teorijas ar uždirbti iš reklamos davėjų
  • Netikras paskyras įprastai išduoda nedidelis jų sekėjų ar draugų skaičius, mažas aktyvumas ar reklaminė informacija

Daugiau apie tai, kaip atpažinti netikrus profilius socialiniuose tinkluose, sužinokite toliau skaitydami šį straipsnį.

„Socialiniai tinklai jau kuris laikas sulaukia kritikos dėl pralaimimos kovos su netikromis paskyromis. Nors per pastaruosius metus padaryta pažanga – dirbtinio intelekto sistemos leidžia geriau jas atpažinti, – vien „Facebook“ jų yra šimtai milijonų. Visų netikrų paskyrų aptikti ir užblokuoti socialiniai tinklai nepajėgia, todėl nuo jų turi saugotis patys vartotojai“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
 
Tik ledkalnio viršūnė

FB-ledkalnio-virsune
 
Štai didžiausias socialinis tinklas „Facebook“, kuriam priklauso ir „Instagram“, teigia per devynis šių metų mėnesius užblokavęs 4,5 mlrd. netikrų vartotojų paskyrų dar prieš apie jas pranešant vartotojams.

„Nors skaičiai skamba įspūdingai, jie parodo tik ledkalnio viršūnę. Daugumą netikrų paskyrų kuria dirbtinio intelekto sistemomis paremtos programos, o viena tokia programa gali mėginti sukurti milijonus netikrų profilių. Tuo tarpu atpažinti ne dirbtinio intelekto sistemų, o vartotojų sukurtas netikras paskyras, socialiniuose tinkluose yra dar sunkiau“, – sako M. Vrubliauskas.

„Facebook“ skaičiuoja, kad netikrų profilių socialiniame tinkle yra apie 5 procentai, vis dėlto tai – tik paties socialinio tinklo pateikiama statistika, o realybėje procentas gali būti ir didesnis. Tuo metu dar 11 proc. „Facebook“ paskyrų 2019 m. buvo jau esančių paskyrų dublikatai, skelbia tyrimų bendrovė „Statista“.
 
Nukenčia garsūs žmonės

Nukecia-garsus-zmones
 
Atsikratyti netikrų vartotojų paskyrų nepavyksta ir „Instagram“. Pernai išanalizavus 100 populiariausių šio socialinio tinklo įžymybių paskyrų, kaip atlikėjos Taylor Swift ar futbolininko Neymaro, nustatyta, jog apie pusę jų sekėjų sudaro netikri profiliai.

„Netikrų nuomonės formuotojų paskyrų netrūksta ir Lietuvoje. Štai socialinių tinklų žvaigždei Karolinai Meschino susilaukus dukros, sausį „Instagram“ tinkle buvo sukurtos mažiausiai penkios netikros jos dukros Isabellės paskyros. Nuomonės formuotoja tuomet paragino sekėjus apie netikras paskyras pranešti socialiniam tinklui“, – prisimena M. Vrubliauskas.
 
Tūkstantis sekėjų – 10 eurų

tukstantis-10eur
 
Dalis žmonių netikras paskyras socialiniuose tinkluose kuria siekdami skleisti propagandą ar išvilioti pinigų. Kartais netikros paskyros gali būti panaudotos informacijos rinkimui, o vėliau – apgavystei. Pavyzdžiui, programišiai, surinkę asmeninę informaciją, vartotojui gali siųsti el. laišką su kenkėjiška nuoroda, tokiu būdu padidindami tikimybę, kad ji bus paspausta.

Dar vienas dažnas netikrų paskyrų kūrimo motyvas, ypač „Instagram“ tinkle – siekis jas panaudoti reklamos skleidimui arba uždirbti iš už reklamą mokančių įmonių. Dabar pasaulinė nuomonės formuotojų rinka verta maždaug 6,5 mlrd. eurų, o 2022 m. jos vertė viršys 12 mlrd., skaičiuoja „Business Insider“.

„Auganti nuomonės formuotojų rinka vilioja ir norinčius greitai bei lengvai uždirbti. Štai JAV sekėjų galima įsigyti net prekių pardavimo automatuose (angl. vending machines), o internete tūkstančio netikrų sekėjų kaina gali siekti vos dešimt eurų“, – sako M. Vrubliauskas.
 
Kaip atpažinti netikras paskyras?

netikros-paskyros
 
Socialiniai tinklai negali eliminuoti visų netikrų paskyrų, tačiau jūs galite pasirūpinti bent jau tuo, kad tarp jūsų sekėjų ir draugų jų nebūtų ir apie netikrus profilius pranešti socialiniams tinklams.

Netikros paskyros dažnai būna neišsamios – jose gali nebūti biografijos, profilio nuotraukų, o įrašų skaičius įprastai nėra didelis. Be to, apie netikrus profilius byloja ir menkas aktyvumas ar jose skelbiamas turinys: komentarai būna reklaminio pobūdžio, juose siūloma ką nors įsigyti“, – aiškina M. Vrubliauskas.

Pasak jo, įtartinas paskyras pamačiusiems vartotojams derėtų apie jas pranešti socialiniams tinklams ir tokiu būdu padėti su jomis kovoti. Kad tai padarytumėte „Instagram“ tinkle, paspauskite ikonėlę su trimis rutuliukais dešiniame viršutiniame kampe, o tuomet – „Report“. Pranešti apie netikras paskyras „Facebook“ galite ties įtartino profilio ikona paspaudę tris rutuliukus, o tuomet – „Gauti pagalbos arba pranešti apie profilį“.

BITĖ | PROFAI salonuose

Šį straipsnį parengė išmaniųjų įrenginių ekspertai – BITĖS Profai. Jie kasdien rūpinasi, kad platformoje bite.lt/profai sužinotumėte visas technologijų naujienas ir patarimus. Norite su BITĖS Profais pasitarti gyvai? O gal laužote galvą, kaip pakeisti savo išmaniojo įrenginio nustatymus? Užsukite į didžiųjų miestų BITĖS salonus, nes BITĖS Profai padeda visų operatorių klientams, o BITĖS klientams - nemokamai.