Supratimo apie antibiotikus savaitė: kaip išmanųjį apsaugoti nuo vaistams atsparių bakterijų?

Minint Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę kviečiama atkreipti dėmesį į didėjantį žmonių imuniteto atsparumą antibiotikams. Lietuvoje atlikto unikalaus tyrimo metu, antibiotikams atsparių bakterijų rasta ir ant kasdien naudojamų išmaniųjų įrenginių. Kaip apsiginti nuo bakterijų ir tinkamai pasirūpinti išmaniojo higiena?

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • Lapkritį minima Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė
  • Antibiotikams atsparių bakterijų aptikta ir ant kasdien naudojamų išmaniųjų įrenginių
  • Norint sumažinti bakterinės infekcijos riziką, patariama išmaniuosius telefonus bent kartą per savaitę kruopščiai valyti

„Ant išmaniųjų telefonų, ypač jų ekranų, kaupiasi įvairios bakterijos. Tarp jų ir antibiotikams atsparios, kurios, nusilpus imunitetui ir nesilaikant higienos, gali sukelti infekciją. Viena iš mobiliųjų nešvarumo priežasčių – jų skleidžiama šiluma. Įprastai bakterijos geriau dauginasi šiltoje aplinkoje, todėl dar geresnes sąlygas joms plisti sukuriame ilgai laikydami įrenginį rankose arba kišenėje“, – sako dr. Renata Gudiukaitė, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslininkė, atlikusi pirmąjį šalyje „Išmaniųjų higienos“ tyrimą.

„Nors rezultatai ir kelia nerimą, tinkamai prižiūrėti išmaniuosius – lengva. Svarbu laikytis keleto praktiškų patarimų. Nuolat prižiūrimi, valomi išmanieji įrenginiai tarnauja ilgiau, juos tenka rečiau keisti“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas, paviršių tyrimą iniciavusios telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Bakterijų „magnetas“

Tam, kad įvertinti, kiek bakterijų kaupiasi ant įvairių įrenginių buvo tirta dar apie 20 įvairių žmonių liečiamų paviršių mėginių – pavyzdžiui, lifto mygtukas, šiukšlių konteinerio dangtis, taip pat banko kortelė, kompiuterio pelytė, telefono kroviklis.

Atlikus gilesnę mėginių analizę ant išmaniųjų telefonų aptikta Acinetobacter genties bakterijų, kurios gali pasižymėti atsparumu daugeliui antibiotikų.

„Dėl didelio atsparumo net ir naujausios kartos antibiotikams kai kurias šios genties bakterijas Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) yra priskyrusi pačiai pavojingiausiai kategorijai. O mokslininkai ir farmacijos pramonė ieško naujų priemonių kovai su jomis. Šios bakterijos gali gana ilgai išgyventi įvairioje aplinkoje, tad jų sukeliamas infekcijas, pavyzdžiui, plaučiuose ar šlapimo organuose, paprastai išgydyti gali būti sunku“, – paaiškina dr. R. Gudiukaitė.

Ant kai kurių išmaniųjų telefonų buvo rasta ir Enterobacter ir Pseudomonas genčių bakterijų, kurios mažiau pavojingos žmonėms. Visgi kai kurios jų rūšys gali būti įgavusios atsparumą antibiotikams, plisti ligoninių aplinkoje ar kauptis ant išmaniųjų telefonų.

Atliktas tyrimas parodė, kad iš visų tirtų dažnai liečiamų aplinkos paviršių, telefonas buvo pats nešvariausias. Mokslininkė dr. R. Gudiukaitė priduria, kad „už antroje vietoje esantį viešojo transporto laukimo suoliuką jis yra nešvaresnis daugiau nei 2 kartus“.

Daugiau informacijos apie pirmąjį Lietuvoje išmaniųjų higienos tyrimą, rasite čia.

Higiena – bent kartą per savaitę

Nepaisant nerimą keliančių rezultatų, prižiūrėti išmaniuosius – lengva. Svarbu bent kartą per savaitę juos kruopščiai valyti.

„Prieš pradėdami, išjunkite telefoną, nuimkite dėklą ir atjunkite visus priedus. Nenuklijuokite tik apsauginio stiklo, jei papildomai saugojate ekraną. Sudrėkintu šiltu ir muilintu mikropluošto audiniu švelniai nuvalykite ekraną, nugarėlę, kraštus. Neužmirškite išvalyti ir apsauginio dėklo, ant kurio taip pat kaupiasi nešvarumai“, – sako „Bitės Profas“.

Po to dantų šepetėliu minkštais šereliais išvalykite krovimo bei ausinių jungtus, kur bėgant laikui kaupiasi dulkės, drabužių pūkai, kiti nešvarumai. Dėl jų įrenginių baterijos kartais kraunasi lėčiau, prastesnė garso, skambučių kokybė. Valant telefoną venkite bendrųjų namų aplinkos valiklių, galinčių pažeisti specialią dangą, apsaugančią ekranus nuo pirštų atspaudų ir kitų riebalų.

Kaip kompiuterinę įrangą saugiai išvalyti namuose, sužinokite čia.

Atsisakykite vos poros įpročių

Norint save labiau apsaugoti, reikėtų atsisakyti vos poros įpročių. Bene svarbiausias – padėti telefoną šalin valgant, nes taip galite labai paprastai pernešti bakterijas. Taip pat vengti dalintis išmaniuoju įrenginiu su kitais žmonėmis, kad nesidalintumėte bakterijomis.

„Greičiausiai, esate atsparus daugumai mikrobų, kurie šiuo metu yra ant jūsų telefono. Visgi jei mobiliuoju naudojasi, pavyzdžiui, visas biuras, tikėtina, kad ant jo atsiranda vis naujų bakterijų. Jos plinta kontakto būdu, tad nuolat perleisdami telefoną į kitų rankas didinate riziką. Stenkitės, kad jūsų išmaniuoju kiti naudotųsi kuo rečiau, o jei tas neišvengiama – valykite jį dažniau“, – pataria Vilniaus universiteto mokslininkė.

Dalinkis straipsniu:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: