Norintiems gerai pailsėti per atostogas: Kaip išsimiegoti ir atsipalaiduoti?

Gruodis, kai vyksta pasiruošimas Kalėdoms, gali varginti, todėl itin svarbu kokybiškai pailsėti. Tam gali padėti išmaniosios miego, jogos, meditacijos ir net spalvinimo programėlės. „Bitės Profai“ dalinasi patarimais, kuriuos verta išbandyti siekiant kokybiško poilsio.
 
Taupydami jūsų laiką, kviečiame susipažinti lengviau:
  • Pasiruošimas Kalėdoms gali varginti, todėl gebėjimas švenčių metu kokybiškai pailsėti yra itin svarbus.
  • Atostogų metu pailsėti padės ne tik meditacijos ar kvėpavimo programėlės, bet ir kviečiančios spalvinti – pasirodo, pastarosios yra veiksmingos, populiarios ir tinka ne tik vaikams.
  • Gilų atostogų miegą užtikrins jo kokybę stebinčios programėlės, o užmigti padės garsus skleidžiančios – vartotojai galės pasirinkti jūros ošimo, kavinės šurmulio garsus ar prieš miegą klausytis „miego istorijų“.

Jei norite sužinoti plačiau, kas padės išsimiegoti ir atsipalaiduoti, toliau skaitykite šį straipsnį.

„Kasdien intensyviai dirbant dažnam mūsų gali būti sunku atėjus atostogoms, imti ir „persijungti“ į gerokai ramesnį atostogų režimą. Vis tik norint ilgainiui išlaikyti produktyvumą, kokybiškai pailsėti – privalu. Tai padaryti gali padėti savistaba – pastebėjimas, kai mintys nuklysta į darbus, bei supratimas, kad tinkamas poilsis mums būtinas. Šiandien gan gajus persidirbimas, tad poilsis turi tapti prioritetu, nes yra tiek pat svarbus kiek ir sveikas maistas ar grynas oras“, – sako Eglė Staniulionė, „Bitės“ žmonių ambasados vadovė.

Poilsio trūkumo krizė – čia pat

melyna-sviesa
 
Vakarų pasaulyje šiandien neretai kalbama ir apie nemigos krizę, tad vis daugiau kalbama apie atsipalaidavimo ir miego svarbą bei tiesioginę jo įtaką darbui, sveikatai ir žmonių gyvenimams, prideda E. Staniulionė. Bestseleriais tampa knygos, kalbančios apie nemigą ir patarimus, kaip gerai pailsėti – tai rodo augančią šios temos svarbą pasaulyje. Žinoma žurnalistė Arianna Huffington bestseleriu tapusioje savo knygoje „Miego revoliucija“ taip pat kalba apie nemigos krizę, kuri laukia žmonijos, jei nepakeisime savo požiūrio į miegą ir nepradėsime tinkamai ilsėtis.

„Norint tinkamai atsipalaiduoti, verta į pagalbą pasitelkti ir išmaniąsias priemones. Šiuolaikinės technologijos padeda lengvai rasti informacijos apie streso bei nerimo valdymą, taip pat informacijos, kaip pagerinti miego kokybę, galėsite išbandyti ir įvarius kvėpavimo ir atsipalaidavimo pratimus. Be to, visą šią informaciją nuolat turėsite šalia savęs, tad ją greitai pasieksite, kada panorėję“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas ir dalinasi kokybišką poilsį užtikrinančių išmaniųjų programėlių rekomendacijomis.

Kokybiškas miegas – poilsio pagrindas

kokybiskas-miegas
 
Atostogų metu svarbu susikurti ne tik gerą laisvalaikio planą, bet ir tinkamą poilsio režimą – juk svarbu ne tik atsipalaiduoti ir prasiblaškyti, bet ir tinkamai pailsėti bei atgauti jėgas. Todėl išmaniųjų programėlių kūrėjai aktyviai kuria naujus produktus, padedančius pagerinti būtent miego kokybę.

„Nors įprastai ilsėtis einame tyloje, kai kuriems žmonėms užmigti padeda įvairūs garsai. Vienus migdo rami muzika ar balso įrašas, o kai kurie verčiau renkasi jūros ar medžių ošimą. Visus šiuos garsus susikurti padės itin lengvai naudojama ir paprasta programėlė „Noisli“ („Android“, „iOS“). Ji turi platų skirtingų garsų pasirinkimą: nuo vėjo gūsių gausmo iki kavinės šurmulio. Pasirinkus norimą garsą, tereikės užsidėti ausines ar pasidėti telefoną šalia ir atsipalaiduoti“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

Dar viena populiariausių miego programėlių sąrašo lyderė – „Calm“ („Android“, „iOS“), siūlanti ne tik įvairų garsų spektrą, bet ir užmigti padedančias „Miego istorijas“.

„Miego istorijos“ yra trumpi tekstai, kuriuos raminančiais balsais skaito įvairūs žmonės, tarp kurių ir įžymybės, pavyzdžiui, Holivudo aktorius Matthew McConaughey. Pasileidę jas, pasijausite taip, lyg kas nors šalia lovos sektų pasaką prieš miegą “, – sako M. Vrubliauskas.

Tiesa, tik kelios istorijos yra nemokamos – norint išgirsti daugiau, teks įsigyti programėlės prenumeratą. Su ja gausite ir nemažai papildomo turinio: vaizdo ir garsinių pamokų, meditacijos patarimų.

Jei užmiegate lengvai, tačiau miegas būna neramus, anksti nubundate, verta paanalizuoti paties miego kokybę. Tai padaryti padės programėles „Sleepzy“ („Android“, „iOS“) ar „Sleep Cycle – Sleep Track“ („Android“, „iOS“). Miego kokybę seka ir beveik visi išmanieji laikrodžiai bei apyrankes, tad miego analizei galima pasitelkti ir juos.

Atokvėpiui – meditacija ir kvėpavimo pratimai

meditacija
 
„The Journal of Positive Psychology“ atliko tyrimą, kuriame palygino poilsį atostogų metu ir aktyviai medituojant. Nustatyta, jog meditacija turi labai panašų poveikį žvalumui ir gerai savijautai, kaip ir diena, praleista atostogaujant, tad norintiems gerai pailsėti, išbandyti meditaciją – verta.

„Norint išmokti pagrindinių meditacijos metodų nebūtina eiti į treniruotes – tereikia parsisiųsti išmaniąją programėlę „Mindfulness with Petit BamBou“ („Android“, „iOS“). Ji puikiai tiks pradedantiesiems ar net vaikams, nes joje naudojama ryški bei linksma animacija. Programėlė pirmiausia paaiškina, kaip veikia meditacija, o vėliau pateikia ir įvairių technikų“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

Begalę teigiamų vartotojų atsiliepimų sulaukė ir turbūt populiariausia meditacijos programėlė pasaulyje – „Headspace“ („Android“, „iOS“). Vienas iš platformos įkūrėjų – buvęs Tibeto vienuolis Andy Puddicombe‘as, tad joje pateiktos žinios paremtos patirtimi. Čia galima rasti dėmesio sutelkimo, atsipalaidavimo ir kitų meditacijos formų pratimų. Programėlė seks jūsų progresą ir skatins nesustoti bei siekti užsibrėžtų tikslų.

„Kai kurios meditacijos kryptys leidžia medituoti su muzika ar tam tikrais garsais. Indija garsėja meditacija ir joga, tad nenuostabu, jog daugelis pasirenka būtent šios šalies muziką. Jei ir jums ji nėra svetima, rekomenduojame „Sounds of India – Music for Yoga“ („iOS“). Įvairių melodijų pasirinkimą galima rasti ir „Aura“ („Android“, „iOS“)“, – pasakoja „Bitės Profas“.

Meditaciją galima derinti ir atlikti kartu su kvėpavimo pratimais. Taip trumpos pertraukėlės nauda bus dar didesnė – galėsite ne tik atsipalaiduoti, bet ir suvaldyti stresą, nerimą ar net kovoti su panikos priepuoliais.

Virtualus jogos instruktorius

jogos-instruktorius
 
Puikiai žinoma, kad jogos treniruotės efektyviai mankština raumenis, gerina judesių koordinaciją, suteikia kūnui grakštumo, o kartu padeda atpalaiduoti protą. Toks naudų derinys itin pravartus atostogų metu, o su išmaniosiomis programėlėmis – dar ir nesunkiai pasiekiamas.

„Skubantiems ir nenorintiems ilgų įsipareigojimų puikiai tiks programėlė „5 minute yoga“ („Android“, „iOS“). Ji siūlo paprastas, tačiau veiksmingas jogos treniruotes, kurios niekada netrunka ilgiau nei penkias minutes, o jas atlikti galite bet kur – tiek viešbučio kambaryje, tiek paplūdimyje“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

Tiek pradedantieji, tiek pažengusieji įvertins „Daily Yoga“ („Android“, „iOS“) programėlę, kurioje taip pat galima rasti šimtus pratimų ir treniruočių planų. Čia virtualus treneris padės atlikti kiekvieną judesį, atkreipdamas dėmesį į svarbiausias detales. Programėlėje taip pat galėsite prisijungti prie pasaulinės jogos entuziastų bendruomenės, kurioje lengvai gausite motyvacijos kasdienei mankštai arba rasite atsakymus į kylančius klausimus.

„Jei norite susikurti tik jums skirtą ir puikiai tinkančią individualią treniruotę, galite parsisiųsti „Yoga Studio“ („Android“, „iOS“) programėlę. Ji siūlo virš 280 pratimų su informacija ir patarimais, todėl galėsite susikurti tokią sporto rutiną, kuri atitiks jūsų individualius poreikius ir galimybes. Programėlė turi patogų filtrą, tad galėsite greitai rasti jums tinkantį pratimą ar visą treniruotę pagal intensyvumą, trukmę ar jūsų fizinį pasirengimą”, – sako M. Vrubliauskas.

Spalvinimas padeda atsipalaiduoti

spalvinimas-atsipalaidavimui
 
Neįprastas būdas atsipalaiduoti ir kartu maloniai praleisti laiką – išbandyti spalvų terapiją.

Spalvinimas tampa naująja meditacija, kurioje galite parodyti savo kūrybiškumą derindami spalvas. Vyrauja mitas, jog spalvinimas – tik vaikų užsiėmimas, tačiau iš tikrųjų tai puikus terapijos metodas, kuris ne tik populiarus, bet ir labai veiksmingas.

„Dažnai žmonės baiminasi šios atsipalaidavimo priemonės, nes yra įsitikinę, kad nemoka piešti ir spalvinti. Vis tik su išmaniosiomis technologijomis jokio pasiruošimo ir specialių gebėjimų čia neprireiks. „Colorfy“ („Android“, „iOS“) programėlėse tereikia pasirinkti spalvą ir paliesti vietą piešinyje – taip ji akimirksniu bus nuspalvinta“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

Pabaigtus piešinius bus galima parsisiųsti į savo kompiuterį ar telefoną, o vėliau jais pasidalinti ir su draugais. Dažniausiai tokias programėles galima naudoti ir neprisijungus prie interneto ryšio.

BITĖ | PROFAI salonuose

Šį straipsnį parengė išmaniųjų įrenginių ekspertai – BITĖS Profai. Jie kasdien rūpinasi, kad platformoje bite.lt/profai sužinotumėte visas technologijų naujienas ir patarimus. Norite su BITĖS Profais pasitarti gyvai? O gal laužote galvą, kaip pakeisti savo išmaniojo įrenginio nustatymus? Užsukite į didžiųjų miestų BITĖS salonus, nes BITĖS Profai padeda visų operatorių klientams, o BITĖS klientams - nemokamai.