Patarimai, kaip skaitmenizuoti senas nuotraukas ir įrašus

Jei artėjančių Kalėdų proga galvojate, ką padovanoti artimiesiems, senų nuotraukų ir vaizdo įrašų skaitmenizavimas gali būti puiki išeitis. Naujai atgimę brangiausi šeimos prisiminimai tikrai sukels šiltų emocijų ir padovanos gražių pokalbių prie šventinio stalo. O kaip skaitmenizuoti fotojuostoje, vaizdajuostėje ar skaidrėse užfiksuotus vaizdus, pasakoja „Bitės Profai“.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • Senas nuotraukas paversti skaitmeninėmis galėsite naudodami programėles „Google Photoscan“ ar „Photomyne“
  • Norint vaizdajuostes perrašyti į skaitmeninį formatą prireiks specialaus laido
  • Vaizdo kompaktinius diskus lengvai perrašysite į MP4 failus pasitelkę „Hanbrake“ programą

„Popierinių nuotraukų, skaidrių ir vaizdajuosčių kokybė laikui bėgant prastėja, todėl kyla grėsmė prarasti brangius atsiminimus. Šventinis laikotarpis yra puikus metams skirti laiko ir skaitmenizavus senas šeimos nuotraukas ar vaizdo įrašus patikimai juos išsaugoti ir taip pradžiuginti artimuosius. Juk, greičiausiai, yra šeimos narių, kurie dar nė karto jų nematė, o galimybe išvysti ekrane močiutę jaunystėje ar pačiam save apsidžiaugs tikrai kiekvienas“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Kaip skaitmenizuoti senas nuotraukas?

Norėdami skaitmenizuoti senas nuotraukas, galite pasiraitoti rankoves ir šį darbą atlikti patys arba pasitelkti pagalbą iš šalies.

„Vienas iš paprasčiausių būdų – parsisiųsti „Google Photoscan“ („Android“ ir „iOS“) ar „Photomyne“ („Android“ ir „iOS“) programėlę ir skaitmenizuoti nuotraukas, tiesiog naudojant išmaniojo telefoną kamerą. Laikykite nuotrauką virš gerai apšviesto paviršiaus ir nufotografuokite. Programėlė automatiškai apkirps vaizdą ir optimizuos spalvas“, – pasakoja „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Ekspertas priduria, kad šiandieninės technologijos leidžia lengvai pašalinti senose nuotraukose atsiradusius mažus įbrėžimus, popieriaus lankstymo žymes ar paryškinti spalvas. Tą nemokamai galite padaryti „HOTPOT“ puslapyje.

Šiandien senas nespalvotas nuotraukas galite ne tik skaitmenizuoti, bet ir „nuspalvinti“ vos keliais mygtukų paspaudimais. Kaip naudojantis technologijomis bet kurią nespalvotą nuotrauką prikelti naujam gyvenimui, pasakoja „Bitės Profai“.

Kaip skaitmenizuoti skaidres ir negatyvus?

Nemažai tėvų ar senelių gyvenimo akimirkų pasiliko skaidrėse. Norėdami čia užfiksuotus vaizdus paversti skaitmeninėmis nuotraukomis, pasitelkite vieną iš tam skirtų programėlių, pavyzdžiui „SlideScan“ („Android“ ir „iOS“).

„Padėkite skaidrę ant šviečiančio paviršiaus – tam gali tikti šviečiantis telefono, kompiuterio (atverkite tinklalapį www.photomyne.com/backlight) ar planšetės ekranas. Saulėtą dieną skaidrę galite tiesiog priglausti prie lango. Tuomet naudodamiesi programėle atlikite skenavimą. Nuotraukos bus apkirptos automatiškai. Tiesa, nesitikėkite puikios nuotraukų kokybės“, – akcentuoja „Bitės Profas“.

Vis tik laikyti šiuos brangius prisiminimus telefonuose nėra saugu. Sugadinę ar praradę įrenginį, kartu prarasite ir visas nuotraukas ar vaizdo įrašus. Kaip laikui bėgant neprarasti išsaugotų duomenų bei tinkamai pasirūpinti prisiminimais, dalinasi „Bitės Profai“.

Senų nuotraukų negatyvams skaitmenizuoti išbandykite programėlę „FilmBox“ („Android“). O jei naudojatės „Apple“ telefonais, šiam tikslui jums puikiai pasitarnaus „Film Scanner Pro“ („iOS“).

Kaip skaitmenizuoti kompaktinius diskus?

Atrodo, kad dar visai neseniai akimirkas iš senų vaizdajuosčių žmonės perrašinėjo į DVD kompaktinius diskus, o šiandien juos norima paversti į MP4 failus ir išsaugoti kompiuteryje.

„Šis procesas greitas ir nesudėtingas. Užteks atidaryti kompaktinį diską kompiuteryje, paleisti „Hanbrake“ (prieinamą „Windows“ ir „Mac“ naudotojams) ar kitą panašią programą, aktyvuoti reikiamus nustatymus ir luktelti, kol procesas bus baigtas. Skaitmeninius failus patogiai galite išsaugoti tiek debesų saugyklose „Google Drive“, „iCloud“, „Dropbox“, tiek išoriniame kietajame diske“, – sako „Bitės Profas“.

 

Ekspertė priduria, kad norint ilgam išsaugoti turimus failus, svarbu juos nuolat konvertuoti į naujus formatus. Pavyzdžiui, jei šiandien senas nuotraukas, skaidres ar vaizdajuostes verčiame skaitmeniniais, tai visai nenuostabu, kad netolimoje ateityje tam naudosime dirbtinį intelektą, OLAP kubą ar kitą naują technologiją.

Kaip skaitmenizuoti vaizdajuostes?

Ko gero, daug gražių akimirkų, tokių kaip vestuvės, krikštynos, pirmi vaikų žingsniai ir šeimos kelionės, užfiksuota ir vaizdajuostėse, dar žinomose trumpiniu VHS. Bėgant laikui jų kokybė prastėja ir per 10–20 metų, net ir laikant jas geromis sąlygomis, jos gali visai nusidėvėti.

Priešingai nei nuotraukas, skaidres ar negatyvus, paversti vaizdus skaitmeniniais vaizdo įrašais užtruks ilgiau. Be to, reikės ne tik įrangos, bet ir žinių, kaip konvertuoti vaizdo įrašus.

„Jei namuose vis dar turite seną vaizdo kasečių grotuvą ir daug vaizdajuosčių, kurias norite skaitmenizuoti, tuomet galite įsigyti USB vaizdo ir garso adapterį ir viską atlikti patiems. Tiesa, tai nėra labai lengva“, – teigia M. Vrubliauskas.

Dalinkis straipsniu:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: