bitėbitė
herohero

Sukčiavimas SMS žinutėmis

Telefonu turbūt gaunate žinučių iš skirtingų paslaugų tiekėjų. Jos dažnai primena apie sąskaitas ar kviečia pasinaudoti įvairiais pasiūlymais. Bet kartais po šia priedanga slepiasi sukčiai ir kenkėjiškos nuorodos.

Kas yra kenkėjiški SMS ir el. laiškai?

Sukčiai SMS žinute gali atsiųsti informaciją, atrodančią kaip iš jūsų pamėgto naujienų portalo, valstybinės institucijos ar banko. Įprastai žinutėse būna nuoroda, kurią siūloma paspausti: ten neva bus naujiena, sąskaita arba svarbi informacija.
Paspaudus nuorodą patenkama į puslapį, kur prašoma įvesti duomenis ar slaptažodžius. Tokio prašymo tikslas – gauti prisijungimą prie jūsų elektroninės piniginės, įvairių paskyrų ar pavogti asmens duomenis.
Kartais prašoma tik el. pašto adreso, kas nesukelia įtarimo. Bet tai didelė klaida – gavę jūsų el. pašto adresą nusikaltėliai jus atakuos ir paštu, o kompiuteryje paspaudus nuorodą galima iškart atsiųsti kenkėjišką programą.

Kaip apsisaugoti?

  • Nespauskite jokių trumposiomis žinutėmis gautų nuorodų.
  • Niekada neatsakykite į žinutę, kurioje prašoma nurodyti PIN kodą, internetinės bankininkystės slaptažodį ar bet kuriuos kitus privačius duomenis.
  • Jei aktualią informaciją siunčia naujienų portalas ar valstybinė institucija – aplankykite jų svetainę. Jei žinutė tikra, tą pačią naujieną rasite ir ten.
  • Jei gavote žinutę apie neva konkurse laimėtą prizą, ignoruokite tokią žinutę arba praneškite policijai telefonu 112.
  • Svarbiausia – nuolatos būti atidiems ir kritiškai vertinti gaunamą informaciją.

Sukčiavimo rūšys

Garso ikona

Kaip apsisaugoti nuo nuotolinių sukčių, taip pat galite sužinoti ir audiogide.

Ar žinojote?

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: