Kas yra Android?

Keksiukas, spurga, ledinukas – tai ne tik saldumynų, bet ir „Android“ operacinės sistemos versijų pavadinimai. Nors kalbėdami apie „Android“ įprastai paminime tik tiek, kad tai yra operacinė sistema, akivaizdu, kad į šiuos žodžius telpa kur kas daugiau. Išsamiau apie šią operacinę sistemą pasakoja „Bitės Profai“.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • „Android“ – operacinė sistema, leidžianti skirtingų tipų įrangoms sklandžiai veikti kartu.
  • Patikrinti, kuri „Android“ versija veikia išmaniajame, galima įrenginio nustatymuose.
  • „Android“ yra naudojama įvairiuose įrenginiuose: telefonuose, planšetiniuose kompiuteriuose, laikrodžiuose, televizoriuose, automobiliuose.
 

„Android“ yra atviro kodo operacinė sistema, sukurta 2003 m. Tuomet apie išmaniuosius buvo galima tik pasvajoti, tačiau ši sistema ir nebuvo kurta jiems – „Android“ turėjo idėją sukurti operacinę sistemą vaizdo kameroms, kuriose būtų galima saugoti nuotraukas ir vaizdo įrašus bei juos pasiekti skirtingais įrenginiais. Supratę, kad kamerų rinka yra per maža, „Android“ kūrėjai nusprendė specializuotis į mobiliuosius telefonus“, – pasakoja „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Kada „Android“ operacinė sistema pradėta naudoti telefonuose?

Vienas iš reikšmingų kompanijos lūžių įvyko tada, kai „Google“ 2005 m. įsigijo „Android“. Tada buvo nuspręsta pasitelkti „Linux“, kaip operacinės sistemos pagrindą. Tokiu būdu sukurtą operacinę sistemą buvo galima pasiūlyti mobiliųjų telefonų gamintojams.

Pirmoji „Android“ versija pasirodė 2007 m. pabaigoje, o praėjus beveik metams buvo pristatytas pirmasis telefonas su šia operacine sistema – „T-Mobile G1“. Šiame telefone buvo įdiegtos ir „Google“ programos, tokios kaip „Google Maps“ ir „YouTube“. Dėl patogumo ir paprastumo ši operacinė sistema vėliau pradėta naudoti ir kituose įrenginiuose.

Kur naudojama „Android“ operacinė sistema?

„Android“ yra tituluojama populiariausia operacine sistema – 2023 m. užėmė 71,77 proc. rinkos, rodo „GlobalStats Statcounter“ duomenys. „Android“ operacinę sistemą galima rasti ne tik išmaniuosiuose telefonuose, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Ši operacinė sistema naudojama tiek planšetiniuose kompiuteriuose, tiek laikrodžiuose, televizoriuose ar net automobiliuose.

„Kalbant apie išmaniuosius laikrodžius, juose būna įdiegta „Wear OS“ – sistema, pagrįsta „Android“. Tai reiškia, kad sistema yra sukurta su tuo pačiu programiniu kodu, kaip „Android“, tačiau šiek tiek pakoreguota bei pritaikyta prie įrenginio ekrano ir jo funkcijų“, – patikslina „Bitės Profas“.

Automobiliuose „Android Automotive“ operacinė sistema veikia kartu su „Android Auto“ platforma. M. Vrubliauskas paaiškina, kad operacinė sistema yra įdiegiama pačiame automobilyje, o platforma leidžia susieti telefoną su automobiliu bei transliuoti vaizdą, programėles ir kitą informaciją į automobilyje esantį ekraną. Tai gali būti atliekama tiek bevieliu ryšiu, tiek laidu. „Android Automotive“ palaiko programas, skirtas tiek „Android“, tiek „Android Auto“.

Kodėl svarbu atnaujinti „Android“ operacinę sistemą?

Android“ operacinė sistema veikia jau beveik 15 metų ir per šį laikotarpį pristatė daugiau nei dvidešimt atnaujinimų, suteikiančių vis daugiau galimybių ir patogumų vartotojams. Visą dešimtmetį naujos versijos buvo vadinamos saldumynų vardais, tačiau tradicija baigėsi dar 2018 m.

„Kiekvienas atnaujinimas yra itin svarbus išmaniųjų įrenginių naudotojams ne tik dėl patogesnio naudojimo, bet ir dėl saugumo. Jei neatnaujinsite operacinės sistemos, jūsų naudojamas išmanusis taps mažiau saugus bei labiau pažeidžiamas kenkėjiškoms programėlėms ir virusams. Kuo ilgiau įrenginį naudojate be atnaujinimų, tuo rizika didėja“, – atkreipia dėmesį išmaniųjų įrenginių ekspertas.

M. Vrubliauskas sako, kad patikrinti, kokia versija yra jūsų telefone, galima atlikus kelis paprastus žingsnius. Pirmiausia, reikėtų nueiti į telefono nustatymus ir ten pasirinkti skiltį „Apie telefoną“. Tuomet paspaudus ant laukelio „Programos informacija“, matysite reikiamą informaciją. Visgi, jeigu naudojate išmanųjį su gamintojo sukurta vartotojo sąsaja, šis kelias gali skirtis, todėl lengviausias būdas paieškose įvesti raktažodį „Program.įrang.naujinimas“.

„Kaskart atsiradus atnaujinimui „Android“ naudotojai gauna pranešimą apie tai. Reikėtų nedelsti ir pasirinkti laiką, kada naujinys turėtų būti įdiegtas. Jeigu praleidote tokį pranešimą, įrenginio nustatymuose pasirinkite „Program.įrang.naujinimas“ ir taip atnaujinkite sistemą“, – komentuoja ekspertas.

Taip pat jums gali būti naudinga:

Dalinkis straipsniu:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: