Lietuvių šventiniai įpročiai pasikeitė: vieną veiksmą atliekame net 70 proc. rečiau nei 2017-aisiais

Šventės | BITĖ

Ką tik praūžus svarbiausioms šventėms metuose, pastebimas ženklus lietuvių įpročių šventiniu laikotarpiu pokytis, apskaičiuotas pasitelkiant pastarojo dešimtmečio duomenis. Artimuosius ir draugus švenčių proga tautiečiai kasmet vis rečiau sveikina skambindami arba siųsdami SMS žinutes. Po karantino renkamės bendrauti gyvai, o gal reikšmingai daugiau naudojamės socialiniais tinklais?

„Lietuvių sveikinimo įpročiai pasikeitė tiek sutinkant Naujuosius, tiek švenčiant Kalėdas – šių švenčių dienomis kasmet skambinama pastebimai mažiau, išimtis – Kalėdos ir Naujieji, kuriuos sutikome karantine. Pasitinkant 2023-iuosius, 00:15 val. – laiku, kuomet įprastai pasipila didžiausia sveikinimų banga – šiemet lietuviai skambino net 15 proc. mažiau nei tą darė pernai tokiu pat metu ir net 70 proc. mažiau nei 2017-aisiais. Tiesa, visuotiniame karantine pasitinkant 2021-uosius, skambučių srautas po vidurnakčio buvo net 83 proc. didesnis nei fiksavome šiemet“, – pranešime žiniasklaidai sako Mindaugas Rauba, „Bitė Lietuva“ technologijų direktorius.

Daugiausiai skambučių – gruodžio 27 d.

Eksperto teigimu, žmonių įpročius lemia besikeičiančios aplinkybės. „Šiemet žmonės daugiau laiko praleido gyvai švęsdami su savo šeima ir draugais, todėl, tikėtina, telefonu juos sveikino rečiau. Mažiausiai skambučių „Bitės“ tinkle šiuo šventiniu laikotarpiu užfiksuota Kūčių dieną, o aktyviausiai žmonės skambino gruodžio 27 d., veikiausiai norėdami pasidalinti praėjusių Kalėdų įspūdžiais ar aptarti tarpušvenčio darbus“, – svarsto „Bitės“ technologijų direktorius.

Iki 2018-ųjų žmonės artimuosius sveikindami su Kalėdomis, dažniau siųsdavo SMS, o Naujųjų metų naktį – skambindavo. „SMS srautas šiemet, tiek per Naujuosius, tiek pirmąją ir antrąją Kalėdų dienomis buvo mažiausias per pastarąjį dešimtmetį. Pasitinkant 2023-iuosius išsiųsta net 19 proc. mažiau SMS žinučių, lyginant su tuo pačiu laiku pernai“, – pastebi M. Rauba.

Jis priduria, jog analizuojant šiuos duomenis, negalima nuvertinti ir išaugusio socialinių tinklų vartojimo Lietuvoje. „Kas negali pasimatyti gyvai – vis dažniau draugus ir artimuosius, taip pat ir gyvenančius užsienyje, sveikina naudodamiesi socialiniais tinklais bei pokalbių programėlėmis, tokiomis, kaip „Messenger“, „WhatsApp“ ir kitomis“, – sako M. Rauba.

Šventinių skambučių mažiau, nors tinklas pažangesnis

„Bitės“ technologijų direktoriaus teigimu, retas tebeprisimena laikus, kai Naujųjų metų vidurnaktį dėl keliasdešimt kartų išaugusios tinklo apkrovos vėluodavo SMS žinutės arba nepavykdavo prisiskambinti adresatui. „Nors nuo tų laikų mus skiria vos 7-10 metų, tačiau technologiniai ir tinklo kokybės pokyčiai – milžiniški. Su tokiomis problemomis susidurdavome vyraujant ribotos talpos ir greičio 2G ir 3G ryšio tinklams. Prie ryškaus teigiamo pokyčio prisidėjo dar 2013-2015 metais visoje Lietuvoje išvystyta pažangi 4G ryšio technologija bei išplėstas 3G tinklas – visa tai leidžia jau eilę metų Naujuosius pasitikti sklandžiai“, – sako M. Rauba.

Pasiruošimas didžiausioms šventėms metuose, anuomet, pasak eksperto, jų komandai užimdavo net kelias savaites. „Negana to, budėdavome ir būdavome pasirengę spręsti iškilusias tinklo problemas net ir Naujųjų naktį, esu ne kartą tai daręs pats. Dabar tuos laikus prisimename su šypsena, nes procesai yra optimizuoti, o mūsų vidinės sistemos ir tinklai – gerokai modernesni“, – teigia jis.

M. Rauba pažymi, kad „Bitės“ 5G tinklas, pradėtas diegti ir vystyti pernai, žmonėms leis mėgautis dar spartesniu ir stabiliai kokybišku 5G tinklu visoje Lietuvoje. „Šiuo metu įgyvendiname didžiausią investicinį projektą bendrovės istorijoje „BITĖ | Naujos kartos tinklas 2025“. Jo metu ne tik statome visiškai naują 5G tinklą, bet ir modernizuojame jau turimus tinklus, plečiame bazinių stočių tinklą. Pernai pradėtus ir šiemet dar sparčiau vykdomus pokyčius bei šimtamilijonines investicijas netrukus pajus kiekvienas klientas“, – pažymi M. Rauba.


 
Gaukite pasiūlymą

Mane domina: