Kad netektų gailėtis – ką būtina įsivertinti prieš keičiant darbą?

Darbas | BITĖ

Net 72 proc. Z kartos (gimę nuo 2003 m.) atstovų, perėjusių į naują darbovietę, lieka nusivylę, nes realybė neatitinka jų turėtų lūkesčių, rodo darbo paieškos bendrovės „The Muse“ tyrimo duomenys. Kokius veiksmus svarbu atlikti prieš išeinant iš darbo, norint neatsidurti tokioje situacijoje?

„Nors šis jausmas, vadinamas „perėjimo šoku“ (angl. shift shock), nėra naujas, tačiau pandemijos metu jis itin išryškėjo. Pirmiausia, kandidatams sunku įvertinti įmonės kultūrą, jei pokalbis vyksta nuotoliniu būdu ar tuščiame biure. Taip pat pandemija padidino darbo ieškančių žmonių lūkesčius: šiandien jie tikisi daugiau lankstumo, didesnės algos ir didesnio darbdavio dėmesio komandos narių emocinei sveikatai“, – teigia Eglė Staniulionė, „Bitė Lietuva“ Žmonių ambasados vadovė.

Pradėkite nuo savęs

Prieš paliekant dabartinę darbovietę, labai svarbu suprasti, kodėl ši vieta jums netiko, nepatiko ir iš naujo apsibrėžti savo poreikius.

„Siekiant geriau suprasti savo poreikius, rekomenduoju užduoti sau kelis klausimus: kokias užduotis norėtumėte kasdien daryti, su kokiais žmonėmis norėtumėte kartu dirbti. Kartu įsivardinkite ir savo vertybes, karjeros tikslus. Tiksliau žinodami, ko ieškote, galėsite greičiau rasti darbo vietą, kurios nesinorės palikti jau pirmąją savaitę“, – sako „Bitės“ Žmonių ambasados vadovė.

Naudinga „pasikalbėti“ ne tik su savimi, bet ir su įmonės, kurioje dirbate žmogiškųjų išteklių skyriumi ir išsakyti savo poreikius. Galbūt juos įmanoma patenkinti dabartinės darbovietės viduje. E. Staniulionė priduria, kad: „Bitėje“ esame turėję ne vieną atvejį, kai žmogus nori kardinaliai pakeisti karjerą – juk dažnai dirbant didelėje organizacijoje iš arti susipažįsti su daugybe skirtingų sričių ir taip supranti, kas domina labiausiai. Stengiamės kryptį norintiems keisti kolegoms suteikti visas galimybes toliau tobulėti organizacijos viduje.“

Klausimų nebus per daug

Interviu su potencialiu kandidatu metu verta užduoti personalo specialistams ir būsimiems vadovams kuo daugiau ir kuo detalesnių klausimų.

„Darbo pokalbį galite įsivaizduoti kaip pirmąjį pasimatymą, kuriame jūs ne tik stengiatės sužavėti potencialų partnerį ar partnerę, bet ir bandote suprasti, ar santykiai bus ilgalaikiai. Kadangi jūs jau žinote, ko tiksliau tikitės iš darbovietės, kitas žingsnis – išsiaiškinti, ar ši nauja vieta gali tai pasiūlyti“, – sako E. Staniulionė.

Klauskite apie laukiančius iššūkius, įmonės kultūrą, santykius tarp komandos narių, vertybes, karjeros ir mokymosi galimybes bei papildomus privalumus. Būsimas vadovas geriausiai galės atsakyti apie kasdienį darbą ir komandos kultūrą. Nepamirškite pasidomėti ir apie tai, kokių tikslų sieksite, kaip bus matuojami jūsų darbo rezultatai. Kuo daugiau informacijos turėsite, tuo geriau suprasite ne tik tai, ar tinkate tai organizacijai, bet ir ar ji tinkama jums.

Kruopščiai pasidomėkite įmone

Taip pat verta papildomai įvairiuose kanaluose pasidomėti įmone ir būsimu vadovu, kolegomis.

„Suvedę įmonės pavadinimą „Google“ paieškoje ar suradę ją socialiniuose tinkluose, perskaitykite, kas rašoma apie įmonę. Tai leis susidaryti aiškesnį bendrą vaizdą. Profesionalus vienijančiame soc. tinkle „LinkedIn“ galėsite matyti su kokiais žmonėmis dirbsite. Atkreipkite dėmesį kaip jie komunikuoja, kokiomis bendrovės naujienomis dalinasi“, – teigia „Bitės“ Žmonių ambasados vadovė.

Jei įmanoma, pasikalbėkite ir su buvusiais ar esamais įmonės darbuotojais. Pasiteiraukite jų apie vadovo vertybes, bendrą atmosferą biure, komandinį darbą. Tiesa, nors jie geriausiai pažįsta įmonę ir reaguoti į jų nuomonę svarbu, tačiau siekiant išvengti subjektyvumo, susirinkite kuo daugiau skirtingų atsiliepimų.

Taip pat dažnai darbdaviai gali suteikti galimybę gyvai stebėti vykstantį darbą, pasikalbėti su komanda – tai itin naudinga norint geriau suprasti darbo pobūdį. Dažnai kandidatai patys susikuria įspūdį, kaip atrodys jų darbo diena remiantis asmeninėmis patirtimis – tai gali suklaidinti.


 
Gaukite pasiūlymą

Mane domina: