Saugios ir ramios vasaros atostogos: kaip apsaugoti namus nuo įsilaužėlių?

2019.
07.25

Vasarą pastebimai ištuštėja miestų kiemai ir gatvės, rečiau sutinkame pažįstamus kaimynus, lengviau randame vietą automobiliui – visa tai nesunkiai paaiškinama. Dauguma žmonių šiuo metų laiku aktyviai atostogauja ir rečiau laiką leidžia namuose ar mieste. Ši užplūdusi ramybė gali ne tik džiuginti, bet ir apkartinti vasarą, nes būtent atostogų metu padažnėja vagysčių iš namų atvejų. Todėl „Bitės Profai“ kartu su Lietuvos Policija dalinasi patarimais, kaip apsaugoti savo namus, kai esate išvykę išsvajotų atostogų.

„Klaidingai manoma, kad įsilaužimams vagys dažniausiai renkasi tamsų paros metą, kai šeimininkai ramiai miega kitame kambaryje. Vis tik modernieji įsilaužėliai galimybę sutikti šeimininkus vertina kaip per didelę riziką, todėl savo veikoms verčiau renkasi šviesų paros metą, kai dažniausiai būname darbuose. Vasara yra iššūkis namų saugumui – šiuo metų laiku padaugėja įsilaužymų į žmonių būstus, nes laiko tarpas, kai šeimininkų nėra namuose, yra ilgesnis nei įprastomis dienomis“, – teigia Lietuvos Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Anot R. Matonio, šiais laikais plėšikai neveikia taip, kaip anksčiau. Dabar jų veiklos technikos paremtos subtilumu, moderniosiomis technologijomis ir strateginiu mąstymu: „Anksčiau filmuose matydavome vagis su laužtuvais ir didžiuliais maišais rankose. Dabar plėšikai veikia strategiškiau ir subtiliau – atidžiai stebimas pasirinktas būstas, jo šeimininkų veiklos ritmas ir sistema, tiriamos galimos kliūtys, stebima ne tik šeimininkų, bet viso rajono veikla realiame gyvenime ir net socialiniuose tinkluose.“

Tačiau atostogauti galime kur kas ramiau, jei prieš tai namus atostogoms šiek tiek paruošime. „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis, dirbantis Alytaus „Bitės“ salone, kartu su Lietuvos policija pateikia penkis būdus, kaip šiandien apsaugoti namus, kai esame išvykę.

1. Sukurkite iliuzija, kad namai nebūna tušti

Palikti vieną raktų komplektą patikimam kaimynui ar artimam draugui yra nesenstanti klasika. Pakanka, kad raktus turintis žmogus kas keletą dienų ateitų ir apžiūrėtų, ar namuose viskas yra taip, kaip buvo, pajunginėtų šviesas, jūsų namuose tiesiog praleistų keletą minučių. Tai ne tik sukuria iliuzija, kad namai niekada nebūna tušti, bet gali padėti pastebėti netikėtus ir pavojingus santechnikos ar elektros sutrikimus.

„Jei gyvenate ne bute, o kotedže ar name, svarbu, kad pasirūpinta būtų ne tik namų vidumi, bet ir išore. Jei jūsų pašto dėžutė prigrūsta laiškų, kiemo žolė peraugusi, o takelis prie įėjimo užneštas smėliu bei dulkėmis, tai rodo, kad namuose seniai nieko nebuvo. Idealiu atveju jūsų būstą lankantis žmogus turėtų pasirūpinti ir tokiomis smulkmenomis. Visų šių veiklų tikslas – sukurti iliuziją, kad namai nėra tušti ir juose nuolat kas nors lankosi bei gyvena. Tokį būstą stebintys vagys nuspręs atsisakyti savo planų“, – teigia R. Matonis.

2. Namų saugumas išmaniojo telefono pagalba

JAV atliktų tyrimų duomenimis net 83 proc. įsilaužėlių visada tikrindavo, ar namuose yra įrengta saugumo sistema, pavyzdžiui, signalizacijos, kameros ar kiti saugumo sprendimai. Net 60 proc. nusikaltėlių nuspręsdavo ieškoti kito potencialaus vagystės taikinio, jei pastebėdavo, jog tokia sistema namuose vis dėlto yra. Tyrėjų teigimu, į namus be saugos sistemų įsilaužiama net tris kartus dažniau.

„Pastebime, kad klientai vis dažniau teiraujasi belaidžių stebėjimo kamerų, kurias galėtų nesunkiai prisitirtinti prie įvairių paviršių. Lūkesčiai būna nedideli – galimybė stebėti savo namus ir noras pagąsdinti piktavalius. Tačiau šiandien net pačios kompaktiškiausios kameros gali daug daugiau. Pavyzdžiui, belaides „Arlo“ kameras galima lengvai sujungti su savo išmaniuoju telefonu ir jame bet kada stebėti kamerų transliuojamą vaizdą. O užfiksavusios bet kokį įtartiną judesį ar triukšmą, kameros pačios išsiunčia įspėjamąjį pranešimą į jūsų išmanųjį telefoną ir pradeda filmuoti. Taip pat jos saugo per paskutines 7 dienas užfiksuotus vaizdo įrašus internetinėje duomenų saugykloje, o svarbius ir reikalingus įrašus galima atsisiųsti ir turėti savo laikmenose neribotą laiką“, – sako A. Archangelskis.

3. Neįsileisti į namus

Dažnu atveju prieš imdamiesi savo plano, vagišiai renka kuo daugiau informacijos, leisiančios jiems pasiruošti visiems įmanomiems netikėtumams. Viena iš jų naudojamų technikų yra apsimetinėjimas kitais asmenimis.

„Dažnai apsimetama pardavimų agentais, elektros, vandentiekio, dujų priežiūros ar kitas paslaugas teikiančių įmonių darbuotojais. Jų vardu prisidengę asmenys stengiasi patekti į jūsų butą ar namą ir apžiūrėti juos dominančius dalykus – signalizaciją, kameras, užraktus, būsto išplanavimą ir kt.“, – įspėja R. Matonis.

Jei į jūsų duris neplanuotai pasibeldžia taip prisistatantis žmogus, jokiu būdu neskubėkite jo įsileisti į savo namus. Paklauskite, kokiu reikalu jis lankosi jūsų namuose, paprašykite jo tapatybę ir pareigas patvirtinančių dokumentų.

„Jei vis tik tokį žmogų įsileidote į namus, tačiau įtariate, kad jis gali būti apsimetėlis, informaciją apie jūsų namuose planuojamas patikras visada galite pasitikrinti susisiekę su tas paslaugas teikiančia įmone. Jei apie tokius vizitus įmonė nieko nežino, nedelsiant kreipkitės į policiją“, – sako Lietuvos Policijos atstovas.

4. Atostogų nuotraukos – po atostogų

Moderniųjų laikų vagišiai aktyviai naudojasi ir išmaniosiomis technologijomis. Prieš pradedant veikti stebimas ne tik pats pastatas, bet ir jo šeimininkai, kuriuos sekti nesunkiai galima socialinių tinklų pagalba. Atostogų nuotraukos, skelbiamos socialiniuose tinkluose, yra aiškus įrodymas, kad esate ne namie, todėl visas iki tol padarytas prevencinis namų apsaugos darbas gali nueiti perniek.

„Rekomenduojama atostogų nuotraukomis dalintis jau grįžus iš atostogų. Socialiniuose tinkluose neskelbti tikslių savo išvykos datų. Kita vertus, jei esate aktyvus socialiniuose tinkluose, staiga nustoti dalintis turiniu taip pat nerekomenduojama – tai leidžia suprasti, kad jūsų dienotvarkėje kažkas pasikeitė ir galbūt esate išvykęs, todėl kelti turinio negalite“, – pataria A. Archangelskis.

5. Svarbios smulkmenos

Keliais dalykais, kaip teigia Lietuvos policijos atstovas, svarbu pasirūpinti dar prieš išvykstant iš namų, net jeigu jie ir neatrodo reikšmingi.

„Užuolaidas namuose rekomenduojama palikti atitrauktas, kad kaimynai galėtų matyti, kas vyksta jūsų būsto viduje ir stebėti, ar nėra nieko neįprasto. Visas šviesas rekomenduojama išjungti, nes kiaurą parą šviečiantys šviestuvai gali sukelti įtarimų. Tačiau verta pagalvoti apie automatines šviesas, kurios įsijungia ir išsijungia automatiškai, jūsų iš anksto nustatytu laiku. Taip sukuriama iliuzija, kad namuose kažkas nuolat yra. Svarbius ir brangius daiktus reikia paslėpti sunkiai pastebimose ar pasiekiamose vietose, kad įsilaužimo metu jas pasisavinti būtų sudėtinga. Net tokia smulkmena kaip perpildyta pašto dėžutė gali nurodyti, kad nieko nėra namuose. Todėl pasirūpinkite, kad ji ištuštėtų prieš jums išvykstant, o jūsų atostogų metu į ja nebūtų siunčiami dideli kiekiai laiškų“, – pabrėžia R. Matonis.

2019.
08.20

„Bitės“ salonuose nuo šiol bus galima išbandyti žinomiausių šalies startuolių produktus

Išmaniuosius sprendimus kurianti „Bitė Lietuva“ pristato dar vieną naujovę – nuo šiol jos išmaniųjų salonų lankytojai galės išbandyti žinomiausių Lietuvos startuolių sukurtas inovacijas. Taip bendrovė siekia palengvinti klientams pažintį su pasaulyje jau žinomais Lietuvos inovatorių darbais ir padėti šalies gyventojams juos išmėginti patiems. Pirmasis produktas – pasaulinio susidomėjimo sulaukęs išmanusis sveiko maisto ir gėrimų trintuvas MILLO, kurį „Bitės“ salonuose pirmiesiems galima išbandyti jau šiandien dar prieš prasidedant jo prekybai kitąmet.

Skaityti plačiau
2019.
08.14

Pirmasis garso įrašas pasaulyje: kaip garsas veikia ir atrodo šiandien

Prieš 142 metus amerikiečių mokslininkas ir išradėjas Tomas Edisonas sukūrė pirmuosius, tuomet visiškai neįtikėtino ir pasaulį nustebinusio išradimo, prototipus. Fonografu pavadintas prietaisas galėjo ne tik įrašyti garsą, bet ir jį netrukus atkurti. Tai puikiai mums pažįstamo įrenginio – gramofono – pirmtakas. Minėdami šią sukaktį „Bitės Profai“ pasakoja, kaip naujos garso įrašų formos mūsų gyvenimą praturtina ir palengvina šiandien.

 

Skaityti plačiau
2019.
08.08

Spėlionėms atėjo galas: net du nauji „Samsung“ telefonai ir 5 svarbiausi faktai apie juos

Šiąnakt kompanija „Samsung“ Niujorke oficialiai pristatė net ne vieną, o du naujausius savo įrenginius – išmaniuosius telefonus „Samsung Galaxy Note 10“ ir „Samsung Galaxy Note 10+“. Telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“ klientai juos užsisakyti gali jau nuo šiandien. 256GB vidinės atminties „Galaxy Note 10“ bus dviejų spalvų – „Švytinčios pašvaistės“ bei „Švytinčios juodos“ – ir kainuos 959 Eur. Tuo metu norintys telefono „Galaxy Note 10+“, galės rinktis iš 256 GB ir 512 GB vidinės atminties modelių. 256 GB atminties modelis kainuos 1109 Eur, o 512 GB – 1209 Eur. Išankstinė prekyba šiais telefonais vyks iki rugpjūčio 22 d. vidurnakčio, o nuo 23 d. įvyks oficiali prekybos pradžia. O kol jos laukiame, „Bitės Profai“ dalinasi 5 svarbiausiais faktais apie šiuos telefonus.

Skaityti plačiau
2019.
08.06

„Samsung“ naujiena pasirodys rytoj: 10 faktų apie jau pažįstamą telefonų seriją

Visiems gandams netrukus ateis galas: „Samsung“ jau rytoj atskleis pasauliui naujausią savo produktą arba produktus. Kol kas oficialiai neskelbiama, kas konkrečiai tai bus, tačiau jau žinoma, kad laukti liko nedaug – oficialus įrenginio pristatymas vyks trečiadienį, rugpjūčio 7 d. Niujorke. O kol laukiame naujienų, norime atsigręžti į vartotojų pasitikėjimą jau užsitikrinusius „Samsung“ senbuvius. Todėl „Bitės Profai“ dalinasi 10 įdomiausių faktų apie itin populiarios „Samsung Galaxy Note“ serijos išmaniuosius telefonus.

Skaityti plačiau
Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę SUTINKU arba tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi. Daugiau informacijos apie slapukus.
Gaukite BITĖS pasiūlymą

Gaukite BITĖS pasiūlymą

+370
Užpildydamas formą sutinku, kad BITĖ susisiektų su manimi dėl šio pasiūlymo ar pateiktų kitus savo prekių ar paslaugų pasiūlymus.
Serverio klaida, pabandykite dar kartą vėliau.

Ačiū

Jūsų duomenys sėkmingai priimti.
Susisieksime su jumis netrukus.