QR kodai niekam nebuvo įdomūs, o tada atėjo pandemija: kaip sena technologija imta naudoti visur?
Juodai balti kvadratėliai su įvairiai išsidėsčiusiomis linijomis – QR kodai sukurti dar prieš kone 30 metų, nors populiarumo viršūnę visame pasaulyje pasiekė tik dabar. Kadaise tituluojami kaip blogiausia technologinė naujovė, šiandien QR kodai (angl. Quick Response – greito atsako) labai palengvina mūsų kasdienybę pandemijos metu. Kodėl QR kodai sėkmės sulaukė būtent dabar ir kaip juos naudoti, pranešime žiniasklaidai pasakoja „Bitės Profai“.
„Kai prisilietimai prie paviršių tapo pavojingi sveikatai, buvo prisiminti seniai užmiršti QR kodai. Užteko vos kelių pandemijos mėnesių, kad QR kodai atsidurtų ant kiekvienos kavinės durų, pavežėjų automobiliuose ar viešbučių kambariuose. Jie suteikia galimybę patogiai gauti informaciją liečiant tik savo telefoną ir dabar yra visur naudojami klientų registracijai – apsilankę tam tikroje lokacijoje, žmonės turi nuskanuoti QR kodą ir patekę į puslapį palikti savo kontaktus“, – paaiškina „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Blogiausia technologijų naujovė?
QR kodas – tai juodai balta piktograma, kurią nuskenavus atidaroma internetinio puslapio nuoroda, programėlių parduotuvė ar aktyvuojamos kitos funkcijos. Nors jie buvo sukurti dar 1994 m., plačiau pritaikyti juos pabandyta tik 2010 metais, atsiradus išmaniesiems telefonams.
„Iš pradžių QR kodai susilaukė ne pasaulinio pasisekimo, o atvirkščiai, patyčių – buvo vadinami blogiausia technologijų naujove. Pirmiausia, juos buvo nepatogu naudoti, nes nuskenavimui reikėjo atsisiųsti papildomą programėlę. Antra, interneto ryšys tuo metu buvo lėtesnis, todėl reikėdavo ilgai laukti, kad išvysti užkoduotą informaciją. Galiausiai, verslai dar nebuvo atradę būdo, kaip efektyviai išnaudoti QR kodus“, – pasakoja M. Vrubliauskas.
Europoje ši bekontaktė technologija labiau išpopuliarėjo tik 2017 m., po „iOS“ operacinės sistemos atnaujinimo, kuris leido QR kodus skaityti su kamera, be papildomos programėlės. Azijos šalyse QR kodų technologija paplitusi plačiausiai, nes ten jie aktyviai naudojami el. mokėjimams atlikti.
QR kodų renesansas
Užklupus pandemijai įvyko QR kodų renesansas: šiandien juos sutinkame kiekviename žingsnyje. Tai lėmė ir tai, kad per paskutinius kelis mėnesius Lietuvoje paieškų apie šią technologiją skaičius išaugo trigubai, rodo „Google“ duomenys.
Dėl pandemijos kavinėse įvedus privalomą lankytojų registraciją, daugelis verslų klientus registruoja pasitelkę QR kodų technologiją. Vis plačiau QR kodai naudojami ir mokėjimų srityje – bendrovės „PayPal“ ir „Venmo“, paskatintos pandemijos, pritaikė juos bekontakčiam atsiskaitymui. Tai leidžia smulkiems verslams ir sutaupyti, nes jiems nereikia pirkti bekontakčių kortelių skaitytuvų.
„QR kodą galima nuskenuoti net 25 cm atstumu, todėl nereikia liesti dažnai naudojamų paviršių. Ši technologija patogi verslams, nes jos diegimas ne tik nereikalauja didelių investicijų, bet ir gali padėti sutaupyti. Juk QR kodas savyje gali sutalpinti nemažai informacijos, todėl gali padėti verslams išvengti perteklinio lankstinukų, restoranų meniu, instrukcijų spausdinimo“, – paaiškina „Bitės Profas“ M. Vrubliauskas.
Tikėtina, kad ateityje ši bekontaktė technologija bus dar plačiau pritaikoma: pavyzdžiui, parduotuvėse, ant įvairių maisto produktų pakuočių (tam, kad klientas galėtų perskaityti sudėtį nepaliečiant pačios pakuotės), ligoninėse, oro uostuose ir pan.
Nemokamas sprendimas verslui
Nors QR kodo panaudojimo galimybių netrūksta, kadangi naujausi išmanieji telefonai leidžia juos skenuoti tiesiog įjungus įrenginio kamerą. Jei naudojatės „Android 9“ ar „iOS 11“ ir naujesniais telefonais jums tereikia įsijungti išmaniojo įrenginio kamerą, nutaikyti ją į kodą ir netrukus jis bus iššifruotas. Priklausomai nuo kodo paskirties, vartotojui gali būti parodomas tekstas, pasiūloma apsilankyti interneto svetainėje, išsaugoti kontaktą ir pan.
Naudojant senesnius įrenginius gali tekti įsidiegti programėlę, nes ne visi įrenginiai turi integruotą QR skaitytuvą. Pavyzdžiui, atsisiuntę „Kaspersky’s QR Code Reader and Scanner“ („Android“, „iOS“) programėlę galite būti ramūs dėl savo saugumo – ji užfiksuos, jei norėsite skanuoti kenkėjišką puslapį ar nuorodą ir perspės apie galimą pavojų.
QR kodų naudojimo neriboja licencijos, tad juos nemokamai kurti ir naudoti gali visi. Internete galima rasti daugybę svetainių, kurios leidžia nemokamai sugeneruoti QR kodą (pavyzdžiui, „Goqr.me“, „qrcode-monkey.com“). Jums tereikės suvesti norimus „užkoduoti“ duomenis (pavyzdžiui, nuorodas į tinklalapius, dokumentus, nuotraukas ir t.t.) ir sugeneruosite kodą, kuriuo galėsite dalintis su kitais. Taip pat lengvai galima redaguoti, kokia informacija yra užkoduota konkrečiame QR kode: tai itin patogu maitinimo sektoriui, kuris gali pakeisti dienos pietų meniu vos keliais paspaudimais.
Daugiau apie QR kodų pritaikymą galite sužinoti iš didžiųjų miestų „Bitės“ salonuose įsikūrusių „Bitės Profų“. Išmaniųjų technologijų ekspertai konsultuoja nemokamai nepriklausomai nuo to, kokio tinklo paslaugomis naudojatės. Daugiau naudingų patarimų ir įdomių naujienų ieškokite „Bitės Profų“ puslapyje https://www.bite.lt/profai.