Metų dvikova: kalėdiniai kamščiai prieš išmaniąsias technologijas

Sakoma, kad dėl kiekvieno gero dalyko reikia pakovoti. Todėl nestebina tai, kad prieš Kalėdas reikia pakovoti su eilėmis parduotuvėje, su tuštėjančia banko sąskaita perkant dovanas ar su kalėdiniais kamščiais. Įveikus šias kliūtis mūsų laukia atokvėpis ir šventiška nuotaika, bet paskutinėmis dienomis prieš Kalėdas tikrai nereikėtų atsipalaiduoti. Lietuvos kelių policija atkreipia dėmesį į tai, kad šiemet prieššventiniu laikotarpiu reikėtų būti itin atidiems kelyje bei savo keliones planuoti atsakingai. Tuo metu bendrovės „Bitė Lietuva“ ekspertai primena apie geriausią vairuotojų išmanųjį draugą kelyje – programėlę „Waze“. Šia programėle Lietuvoje besinaudojančių vairuotojų skaičius per kelis metus išaugo tris kartus ir siekia kelis šimtus tūkstančių. O gruodžio 17 d., pirmadienį, „Waze“ per du veikimo Lietuvoje metus pasiekė naudojimo rekordą.

„Panašu, kad šiemet mūsų laukia ne lietingos, bet tikrosios Kalėdos – su didelėmis pusnimis, lengvu šalčiu ir žiemiškomis nuotaikomis. Tačiau verta prisiminti, kad besidžiaugiant dėl baltų Kalėdų, reikėtų būti ir dvigubai atsargesniems. Ypatingai turint omenyje, jog žmonės yra linkę skubėti pirkti dovanų, arba kuo greičiau važiuoti pas savo artimuosius švęsti švenčių. Šiuo atveju galioja amžina taisyklė – geriau papildomą valandą pabūti atsargesniam, nei vėliau visą šventinį laikotarpį kovoti su neplanuotais rūpesčiais“, – įspėja Lietuvos Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Anot „Bitės Profo“ Gyčio Kupčinsko, su prieškalėdiniais kamščiais ar vėlavimu pas šeimos narius gali padėti susitvarkyti išmanioji programėlė: „Waze“ yra kompanijai „Google“ priklausanti programėlė, kurioje vairuotojai realiu laiku renka ir praneša informaciją apie sąlygas keliuose: spūstis, eismo įvykius, oro sąlygas ir kitas kliūtis. Tuo pačiu programėlė veikia ir kaip navigacija, padedanti rasti greičiausią maršrutą, kurį nuolat atnaujina pagal realiu laiku gaunamą informaciją apie eismo sąlygas. Tad prieš šventes verta prisiminti būtent tas programėlės funkcijas, kurios itin palengvins priešventines keliones“.

1. Įprastą vairavimą reikėtų pamiršti

Kaip išskiria R. Matonis, esant dideliems kamščiams reikėtų vengti staigių manevrų. Neatsargus manevras kelyje vėliau gali dar labiau prailginti nusidriekusius kamščius.

„Viena dažniausių klaidų, kurią žiemą daro vairuotojai – vairavimo vasarą įpročių laikymasis. Jei vairuotojas yra įpratęs greičiau važiuoti pavojingesniuose posūkiuose ar visuomet spėja pravažiuoti atitinkamose sankryžose pirma kitų automobilių, žiemiškomis sąlygomis to reikėtų atsisakyti. Pirmiausiai, automobilis ant slidžios ar gausiai apsnigtos kelio dangos gali sunkiau klausyti vairuotojo ir nebūti toks manevringas, kaip įprasta, o taip pat ir kiti vairuotojai gali nesuvaldyti savo transporto priemonių. Tad nors prieškalėdinis laikotarpis ir gąsdina kamščiais, vertėtų tiesiog juos iškęsti, bet ne rizikuoti bandant staigiais manevrais paspartinti kelionę“, – teigia Policijos departamento atstovas.

2. Susiplanuokite kelionę išmaniai

Kaip teigia G. Kupčinskas, kadangi išmanioji programėlė „Waze“ Lietuvoje jau veikia kelis metus, ji gali padėti optimaliai susiplanuoti šventines keliones nuo geriausio maršruto iki tikslesnio įsivaizdavimo, kiek jos užtruks.

„Naudojantis „Waze“, vairuotojai gali kad ir šiandien susivesti į ją savo numatomus kelionių maršrutus per Kalėdas ir pamatyti, ko gali tikėtis. Pavyzdžiui, jeigu per Kūčias reikės vykti į kitą miestą, suvedus maršruto taškus į „Waze“ iš anksto, galima pamatyt, kokios apkrovos šiame maršrute buvo pernai ir pagal tai planuotis laiką. Atitinkamai susiplanavus ir pasitvirtinus būsimą šventinį maršrutą programėlėje galima jį išsisaugoti, o maršruto dieną „Waze“ primins apie tai. Taip pat, jei programėlė matys, kad kelionės diena kelio apkrovimas didesnis ar kelyje daugiau kliūčių, ji pati pasiūlys vairuotojui paankstinti išvykimo laiką“, – sako G. Kupčinskas.

3. Pasižiūrėkite, kur gali būti plikledis

Kaip teigia G. Kupčinskas, išmaniosios programėlės tuo ir išmanios, kad kartais leidžia mums pamatyti tokius dalykus, kurių šiaip negalėtume pamatyti.

„Vienas klastingiausių pavojų, tykančių mūsų kelyje žiemą – plikledis. Bet plikledžio, skirtingai nei sniego ar kitų kelio pavojų mes plika akimi nepamatysime. Bet čia vėlgi gali pasitarnauti „Waze“. Kadangi šia programėle naudojasi kiti vairuotojai, jie gali atitinkamomis ikonomis pažymėti kelio kliūtis, kamščius ar kitus pavojus. Viena tokių ikonų skirta ir plikledžiui, todėl atsidarę programėlę iš karto matysite, kuriuose kelio ruožuose ar atkarpose yra plikledžio ir kur derėtų iš anksto pasisaugoti. Taip pat, jei besinaudodami „Waze“ programėle patys pastebite kokius nors pavojus ar netikėtumus kelyje, būtinai juos pažymėkite programėlės žemėlapyje. Tik tai darykite sustabdę automobilį!“ – pataria G. Kupčinskas.

4. Saugus greitis – prioritetas

Pasak R. Matonio, vairuotojai kartais iš įpratimo yra linkę važiuoti nustatytu greičiau, tačiau šventiniu laikotarpiu gali prireikti važiuoti ir dar lėčiau.  

„Išvažiavus į priešventinius kelius, svarbiausia – sveika nuovoka. Jeigu konkrečiame kelyje važiuojame leistinu greičiu, bet matome, kad eismo sąlygos sudėtingos ir eisme dalyvaujame ne vieni, greitį reikėtų dar labiau pamažinti. Kuo mažesnis greitis, tuo paprasčiau kontroliuoti automobilį, todėl reikia orientuotis situacijoje. Taip pat svarbu užtikrinti ir saugų atstumą tarp savo automobilio ir kitų eismo dalyvių, nes neapskaičiavus greičio ar stabdymo kelio, saugus atstumas padės užtikrinti laimingą kelionę Kalėdinio stalo link“, – sako R. Matonis.

5. Vieno mygtuko įspėjimas apie vėlavimą

„O jei jau matote, kad tikrai vėluosite ir sutartu laiku prie šventinio stalo su visais nesėsite, geriausia nesinervinti, o taip pat pasikliauti išmaniąja programėle. „Waze“ pakanka spustelėti vos vieną mygtuką ir programėlė adresatui pati SMS žinute nusiunčia informaciją, kad vėluosite bei apskaičiuoja realiausią laiką, kada artimieji gali tikėtis jūsų. Taip tiek jūs išliksite ramūs už vairo, nes artimieji informuoti, tiek ir jie nesijaudins, kai sutartu laiku nepasirodysite tarpduryje. Apie šią programėlės funkciją pravartu pasakyti ir kitiems, kad taip pat nesijaudintume, kai šventiniu laikotarpiu kas vėluos pas jus atvažiuoti“, – apibendrina G. Kupčinskas.

Išmanioji navigacija „Waze“ yra nemokama ir veikia visuose išmaniuose įrenginiuose. Vairuotojai programėlėje gali itin saugiai, vos keliais paspaudimais, užfiksuoti keliuose pastebėtas kliūtis. „Waze“ visą gautą informaciją įvertina ir pasiūlo optimaliausią kelionės maršrutą. Išmaniosios navigacijos kūrėjų skaičiavimais, kasdien kiekvienam vairuotojui ji padeda kelionėse sutaupyti vidutiniškai 10 minutes. Šiemet, gruodžio mėn. buvo pasiektas naudojimosi šia programėle rekordas Lietuvoje – vienu metu prie jos buvo prisijungę beveik 1,7 tūkst. vairuotojų.    

 

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: