M. parašas skinasi kelią Lietuvoje: šiemet juo pasinaudota jau daugiau nei 90 mln. kartų

Nors mobiliojo elektroninio parašo (m. parašo) naudojimas pasaulyje kasmet auga kaip ant mielių, iki pandemijos Lietuvoje juo naudojosi vos apie 10 proc. darbingų šalies gyventojų. Tuo metu vos per kelis visuotinės izoliacijos mėnesius vartotojų skaičius išaugo net 15 proc. ir šįmet m. parašu pasinaudojome jau daugiau nei 90 mln. kartų.

„Karantino metu sparčiai išaugęs elektroninių paslaugų skaičius gerokai išryškino m. parašo naudojimo patogumą. Šiandien kiekvienas m. parašą turintis Lietuvos gyventojas, pasirašo vidutiniškai 26 dokumentus per mėnesį. Ypač dirbant nuotoliniu būdu, dalintis popieriniais dokumentais kaip niekad nepatogu“, – pasakoja Giedrius Skliutas, „Bitė Lietuva“ pardavimų direktorius.

Proveržį paskatino nuotolinis darbas

Prasidėjęs karantinas ir ilgalaikis mobiliojo ryšio operatorių indėlis į m. parašo populiarinimą paskatino jo proveržį šalyje. Nuo metų pradžios iki lapkričio mėnesio m. parašo naudojimas Lietuvoje išaugo beveik dvigubai – nuo 5,45 mln. iki 8,1 mln. transakcijų per mėnesį. Beveik 40 proc. (3,24 mln.) visų transakcijų sudarė elektroninių dokumentų pasirašymas. M. parašas taip pat naudotas atliekant būtinas operacijas valstybinėse informacinėse sistemose, pasirašant bankines transakcijas elektroninės bankininkystės sistemose, rodo informacinių technologijų bendrovės „SK ID Solutions“ duomenys.

Taip pat šiemet atsiradus 51 tūkst. naujų vartotojų, m. parašo naudotojų skaičius Lietuvoje pasiekė rekordinius 318 tūkstančius. Tai reiškia, kad vidutiniškai vienas žmogus atlieka beveik 26 transakcijas per mėnesį, o šiemet m. parašu pasinaudojome jau daugiau nei 90 mln. kartų.

Pasak G. Skliuto, tikėtina, kad iki šiol daugelis lietuvių bijojo išbandyti šią technologiją, nes trūko patikimos informacijos, kaip parašas veikia, kaip jį naudoti, ar jis saugus. „Darbui persikėlus į namus, išaugo poreikis visas paslaugas gauti virtualiai – tai ir paskatino vartotojus daugiau juo pasidomėti ir pradėti naudotis. Pasikeitus verslo aplinkai, bendrovės taip pat greitai prisitaikė ir sutarčių pasirašymo procesai nesutriko – didžioji dalis verslų be trikdžių jas pasirašo naudodami m. parašą“, – pasakoja „Bitės“ pardavimų direktorius.

Finansų sektorius – absoliutus lyderis

Pagal m. parašo naudojimą tiek pasaulyje, tiek ir Lietuvoje vienareikšmiškai pirmauja finansų sektorius, kuriam priklauso bankines, finansines ir draudimo paslaugas teikiančios įmonės.

„Finansų sektorius yra ženkliai reguliuojamas, todėl čia atliekamų transakcijų skaičius per dieną – itin didelis. Be to, didžioji dalis klientų finansines paslaugas nori gauti bet kuriuo metu ir greitai, o m. parašas suteikia galimybę sudaryti sutartį nepakilus nuo sofos. Įdomu tai, kad popierines sutartis pakeitus elektroniniais dokumentais, per metus sutaupoma šimtai tonų lapų popieriaus“, – teigia Viktoras Kamarevcevas, bendrovės „SK ID Solutions“ vadovas Lietuvoje.

Pavyzdžiui, žinoma, kad vidutiniškai vienas įmonės darbuotojas per metus sunaudoja apie 250 kg lapų popieriaus. Jeigu įmonėje dirba bent 20 darbuotojų, šis skaičius išauga iki 5 tonų, kurioms pagaminti nukertama 120 medžių, rodo „DataScope“ platformos duomenys.

Taip pat m. parašą Lietuvoje plačiai naudoja valstybės ir savivaldybių institucijos, tokios kaip Registrų centras, Valstybinė mokesčių inspekcija ir „Sodra“. Pandemijos metu didžiausias m. parašo populiarumo augimas užfiksuotas medicinos sektoriuje. Reikšmingas skirtumas taip pat pastebėtas ir ne pelno siekiančiose organizacijose, atskleidžia statistinė informacija, gauta išanalizavus išmaniosios programos „SignEasy“ duomenis.

M. parašas – visada po ranka

M. parašas yra paprasta, saugi ir efektyvi asmens tapatybės patvirtinimo priemonė. Ją galima naudoti asmenybės patvirtinimui jungiantis prie elektroninės bankininkystės, taip pat prie įvairių valstybės paslaugų internetu ar pasirašyti elektroninius dokumentus. Norint pradėti naudotis m. parašu, būtina fiziškai atvykti į savo mobiliojo ryšio operatoriaus saloną ir įsigyti SIM kortelę su m. parašo funkcija. Tuomet beliks pagal gautą instrukciją aktyvinti paslaugą.

„M. parašą apsaugo specialūs sPIN1 ir sPIN2 kodai: pirmasis skirtas prisijungti prie tam tikros svetainės, o antrasis – pasirašyti atliekamą operaciją. Juos reikia prisiminti ir įvesti telefone kiekvieną kartą jungiantis prie e. sistemų. O tai yra daug saugiau nei įvesti slaptažodį interneto svetainėje. Be to, tam nereikia kodų kortelių, generatorių ar papildomų programėlių, užtenka turėti tik telefoną, kuriame įjungtas mobilusis ryšys“, – sako G. Skliutas.

Geriausia žinia ta, kad m. parašu pasirašyti dokumentai turi tokią pačią teisinę galią, kaip pasirašyti ranka, o ir pats procesas trunka gerokai trumpiau. Žmogui nebereikia derinti susitikimų ir laukti eilėse valstybinėse institucijose tam, kad priduotų dokumentus ir gautų kito asmens parašą.

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: