Kaip dirbant namuose nepervargti? Programėlės gerai psichologinei savijautai
73 proc. karantino besilaikančių žmonių teigia praradę nuotaiką, 57 proc. jaučiasi suirzę, rodo Londono Karališkojo koledžo atlikto tyrimo duomenys. Pasaulio ekspertai vienašališkai patvirtina tokias tyrimų išvadas – karantinas turi neigiamos įtakos žmonių psichologinei sveikatai. Norint žalingų padarinių išvengti, būtina pasirūpinti savo savijauta – tinkamai maitintis, pakankamai judėti ir užsiimti prasminga veikla. Kaip visa tai daryti lengviau ir išmaniau pasakoja „Bitės Profai“.
„Karantino metu įprastai galime daugiau laiko skirti sau – prasminga šį laiką praleisti gerinant savo fizinę, emocinę bei psichologinę savijautą. Nesvarbu, ar nuspręsite pakeisti mitybos įpročius, daugiau judėsite ar sieksite įveikti nerimą, lengviau tai padaryti padės išmaniosios technologijos. Su jomis rytą pradėti galėsite nuo meditacijos, vėliau – išbandysite naują pusryčių receptą, o bėgant dienai žaisdami ugdysite naujus įpročius“, – pasakoja „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas ir pristato 5 programėles sveikai gyvensenai.
1. „Habitica“: padės keisti įpročius
Programėlė: „Habitica“
Platforma: visos
Kaina: nemokama, „Premium“ versija – nuo 5,49 Eur/mėn.
Atsisiųsti: čia („iOS“) ir čia („Android“)
Sakoma, kad įpročiui išugdyti reikia mažiausiai trijų savaičių. Dabar, kai gerokai daugiau laiko leidžiame namuose, jį galime išnaudoti šios teorijos patikrinimui praktikoje. Nesvarbu, ar norite daugiau medituoti, ar pradėti daryti mankštą, ar dažniau tvarkytis namuose – šiems ir kitiems norams įgyvendinti reikalingus įpročius išsiugdyti padės programėlė „Habitica“.
„Išskirtinė šios programėlės savybė – sužaidybinimas (angl. gamification). Jei visada svajojote tapti vaidmenų žaidimo (angl. RPG) herojumi, čia galėsite tai padaryti. Susikurkite personažą ir už kasdien nuveiktus darbus ar atliktas užduotis gausite įvertinimą – patirties taškus, monetas, naujus šarvus ar gyvūnėlius. Kuo daugiau nuveiksite, tuo stipresnis žaidime tapsite. Vėliau galėsite kovoti su žaidimo monstrais ir varžytis su draugais, tačiau svarbiausia, kad kartu ugdysite ir kasdienius įpročius“, – sako M. Vrubliauskas.
Jei jaučiatės pernelyg brandus įpročius ugdyti žaisdamas, programėlė tikrai sudomins jūsų vaikus. Žinodami, kad už kasdienį knygos skaitymą ar žaislų tvarkymąsi žaidime jie gaus atlygį, mažieji šeimos nariai nedvejodami atliks jiems skirtus darbus.
2. „Headspace“: atsakas nerimui – skaidrios mintys
Programėlė: „Headspace“
Platforma: visos
Kaina: nemokama, „Premium“ versija – nuo 9,99 Eur/mėn.
Atsisiųsti: čia („iOS“) ir čia („Android“)
Aktorė, filmų serijos apie „Harį Poterį“ žvaigždė Emma Watson pasakoja, kad su stresu bei įtampa kovoja naudodama programėlę „Headspace“. Šis, buvusio budistų vienuolio sukurtas, įrankis šiandien laikomas vienu populiariausių sąmoningumo meditacijos (angl. mindfulness) gidų.
„Stresas, nerimas, miego sutrikimai lydi dažną šiuolaikinį žmogų, o informacijos srautas ir izoliacija šiuos potyrius tik dar labiau paaštrina. „Headspace“ kviečia kasdien kelias minutes skirti ramybei ir susikaupimui – moksliniais tyrimais įrodyta, kad meditacija padeda stiprinti fizinę bei psichologinę sveikatą“, – pataria „Bitės Profas“ M. Vrubliauskas.
Programėlėje pateikiami kvėpavimo pratimai, subalansuoti kiekvienam, net jei neturite ankstesnės meditavimo patirties. Ji žingsnis po žingsnio padės prisijaukinti šį įprotį – nesvarbu, sprendžiant įtampos, nemigos ar kitas problemas.
3. „Mealime“: sveikas ir subalansuotas maistas
Programėlė: „Mealime“
Platforma: visos
Kaina: nemokama, „Pro“ versija – 5,99 Eur/mėn.
Atsisiųsti: čia („iOS“) ir čia („Android“)
Apribojus žmonių judėjimą bei daugiau laiko leidžiant namuose, neišvengiamai tenka daugiau laiko praleisti ir virtuvėje, dažniau gaminti. Nesvarbu, ar mokate iškepti tik kiaušinienę, ar galite lygiuotis su pačiu Gordon Ramsay, „Mealime“ padės atrasti naujus, lengvai paruošiamus ir sveikus patiekalus.
„Programėlė atsižvelgs į jūsų mitybos įpročius – tinkamus receptus ras ir veganai, ir mėsos mėgėjai, ir laktozės netoleruojantys žmonės. Didžioji dalis patiekalų paruošiami per pusvalandį ar greičiau, todėl išvaduos jus nuo varginančios vakarienės ruošimo ir galvos skausmo, ką naujo patiekti sau ar šeimos nariams. Su programėle galėsite sudaryti savo mitybos planą, jam patiekalus paruošti iš anksto ir maisto ruoša nesirūpinti visą likusią savaitę“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Mokama „Mealime Pro“ versija atveria dar daugiau galimybių – platesnę receptų biblioteką, galimybę matyti ypač tikslią maistinę bei energinę patiekalų vertę, kurios sekimas karantino metu padės nepriaugti papildomų kilogramų.
4. „Eye Care Plus“: poilsis jūsų akims
Programėlė: „Eye Care Plus“
Platforma: „Android“
Kaina: nemokama
Atsisiųsti: čia
Kad intensyviai dirbančios akys nepervargtų, verta išbandyti ir programėlę „Eye Care Plus“.
„Jei kasdien bent penkias minutes skirsite šios programėlės siūlomiems pratimams atlikti, jūsų akys puikiai pailsės. Šios regos ilsinimo užduotys sulėtina trumparegystės ir kitų ligų atsiradimo riziką, gerina periferinį regėjimą ir, svarbiausia, pailsina įsitempusias akis“, – pasakoja M. Vrubliauskas.
Programėlėje jūsų laukia per 50 skirtingų pratimų, suskirstytų į 10 kategorijų pagal skirtingus tikslus. Atlikę testą, galėsite nustatyti savo regos būklę, o atsakinėdami į klausimus daugiau sužinosite apie akių sveikatą ir ligas.
5. „Sleep as Android“: miegas lyg ant debesies
Programėlė: „Sleep as Android“
Platforma: „Android“
Kaina: nemokama
Atsisiųsti: čia
Su baime laukiate, kada reikės eiti miegoti, nes vėl bergždžiai skaičiuosite avis? Su „Sleep as Android“ programėle galėsite sekti savo miego režimą, sustyguoti miego ritmą ir prieš užmiegant klausytis raminančių gamtos garsų.
„Programėlė nemokamai leis dvi savaites sekti savo miego režimą naudojant vien telefono jutiklius. Ją galima integruoti į kitas sveikatingumo programėles, naudoti įvairių miego parametrų stebėjimui – efektyvumui, gilaus miego trukmei, nemigai stebėti“, – sako M. Vrubliauskas.
„Sleep as Android“ užtikrins, kad kiekvieną rytą pabustumėte laiku. Kaip žadintuvo toną pasirinkite mėgstamą melodiją iš „Spotify“ arba nustatykite jo išjungimo galvosūkį. Sprendžiant jį, atsibusite akimirksniu.
Jei apie išmaniuosius sprendimus, kurie gali padėti sėkmingai leisti laisvalaikį ar dirbti namuose, norėsite sužinoti daugiau, visada galite pasidairyti „Bitės“ tinklalapyje, kur „Bitės Profai“ padeda lengviau gyventi likusiems namuose.
Apie „Bitė Lietuva“
„Bitė“ kuria patikimą, greitą ir išmanų tinklą. Ir tuo pačiu rūpinasi, kad kvapą gniaužiančios technologijų galimybės neliktų vien inovacijų konferencijose, o būtų nuolat naudojamos kasdienybėje. Todėl „Bitė“, išmaniuosius sprendimus darydama tokiais paprastais ir patogiais, kasdien lengvina savo klientų gyvenimą.