Renkatės išmanų įrenginį? Profai paaiškina apie pagrindinius ekrano raiškos skirtumus

Šiandien ant mobiliųjų telefonų, televizorių ar kitų išmanių įrenginių pakuočių dažnai matome tokius užrašus kaip: „Ultra HD“, „Full HD“, „QHD“ ar 4K. Jie nurodo raišką, kuri yra vienas svarbiausių elementų tam, kad ekranas galėtų kokybiškai rodyti vaizdą. Kaip atskirti ir suprasti raiškos skirtumus – išsamiai pasakoja „Bitės Profai“.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • Kuo didesnė ekrano raiška, tuo vaizdas ekrane aiškesnis ir tikslesnis
  • Televizorių sektoriuje bene populiariausia 4K raiška, turinti keturis kartus daugiau pikselių nei „Full HD“ raiška
  • Identiškos raiškos ekranuose, kurių vienas didesnis, o kitas mažesnis, pikseliai pasiskirsto ne vienodai. Dėl to mažesniame ekrane matomas gražesnis vaizdas

„Vienas pirmųjų parametrų renkantis naują televizorių ar monitorių yra ekrano raiška. Ji nurodo – kaip aiškiai ekranas gali atvaizduoti vaizdo turinį. Didesnė raiška lemia aiškesnį vaizdą. Svarbu, kad didesni ekranai pasižymėtų ir didesne raiška. Tuomet pikseliai pasiskirsto tankiau ir sukuria gražesnį vaizdą“, – paaiškina „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Kas yra pikselis?

Pikselis yra vienas iš daugybės taškų, kurie sudaro vaizdą ekrane ir turi tokias charakteristikas kaip spalva bei šviesumas. Pikseliai su raiška siejasi tiesiogiai, nes didesnis pikselių skaičius lemia aukštesnę raišką.

„Pikselius galima įsivaizduoti kaip dėlionės dalis. Kiekvienas jų sudaro mažesnį gabalėlį bendro paveikslo. Kuo daugiau turime pikselių, tuo detalesnį vaizdą galime pamatyti“, – tvirtina ekspertas.

Taip pat jums gali būti naudinga:

Kas yra raiška?

Raiška nusako bet kurio ekrano vaizdinius matmenis vertikaliai ir horizontaliai išdėstytų pikselių padauginta suma.

Pavyzdžiui, standartinės raiškos „Full HD“ ekrano matmenys – 1920x1080. Tokio ekrano plotis yra 1920 pikselių, o aukštis ­– 1080 pikselių, tad iš viso yra 2 073 600 pikselių.

„Vaizdo detalumas priklauso ir nuo turinio kokybės. Tačiau didesnės raiškos ekrane galima pamatyti kokybiškesnį turinį nei mažesnės raiškos ekrane“, – pabrėžia „Bitės Profas“.

Kas yra PPI?

Viename ekrano kvadratiniame colyje gali tilpti ne vienodas pikselių skaičius, o tai nurodo PPI parametras. Pavyzdžiui, 1920x1080 („Full HD“) raiškos 5,5 colio ekranas talpina 401 pikselį viename kvadratiniame colyje, o identiškos raiškos 9,6 colio ekranas talpina 230 PPI. Kuo didesnis PPI rodmuo, tuo ryškesnį vaizdą gali perteikti ekranas.

„Įsivaizduokite vieną šalia kito du televizorius su „Full HD“ raiška. Tai reiškia, kad abu turi 1920 horizontalių ir 1080 vertikalių taškų. Vis dėlto vienas ekranas yra 32 colių įstrižainės, o kitas – 50. Didesniame ekrane šie pikseliai nepasiskirsto taip tankiai, kaip mažesniame. Kadangi 32 colių ekrane pikseliai išdėstyti tankiau, jame vaizdai yra ryškesni. Šiuo atveju tam, kad matytume identiškai gerą vaizdą abejuose ekranuose, 50 colių televizorius turėtų pasižymėti aukštesne raiška“, – paaiškina M. Vrubliauskas.

Žemiau esančioje lentelėje pateikiami dažniausiai pasitaikantys ekrano raiškos žymėjimai.

 
Raiška Galimi užrašai 
7680x43208K „Ultra HD“, 4320p 
3840x2160  4K „Ultra HD“, 2160p  
2560x1440  QHD „Quad HD“, 1440p  
1920x1080  FHD „Full HD“, 1080p  
1280x720  HD  „720p“ 
720×576  SD „576p“ 

3840x2160 (4K) ekranai turi keturis kartus daugiau pikselių nei „Full HD“. Dėl itin didelio aiškumo šiandien tai viena populiariausių rezoliucijų televizorių sektoriuje, kuri lėtai pakeičia dar visai neseniai absoliučios lyderės poziciją turėjusią „Full HD“.

„Quad HD“ arba „QHD“ raiška dažniausiai pasižymi žaidimų monitoriai ir aukštos klasės išmaniųjų telefonų ekranai. Moderniausių telefonų ekranuose dažnai naudojama ir „QHD+“ (3200x1800) raiška. Nors „Sony“ labiau renkasi 4K raiškos formatą, „Full HD“ arba „FHD+“ raiška vis dar plačiausiai naudojama telefonų, planšetinių ir nešiojamų kompiuterių ekranuose bei monitoriuose“, – sako M. Vrubliauskas.

Šiandien vis rečiau sutinkama raiška yra „HD“. Ją galime rasti žemiausios klasės išmaniųjų telefonų, senesnių nešiojamųjų ar planšetinių kompiuterių ekranuose.

Kas yra vaizdo detalumas

Nors kuo didesnė ekrano raiška, tuo detalesnis jame matomas vaizdas, taip pat svarbu, kad vaizdo turinys būtų pritaikytas aukštesnei raiškai. Tai reiškia, kad nors 4K vaizdo įrašą galėsite žiūrėti ir „Full HD“ raiškos ekrane, nematysite tokio detalaus vaizdo, kokį galėtumėte žiūrint per 4K ekraną.

Kas yra ekrano atsinaujinimo dažnis

Ekranų raiškų skirtumas yra labai svarbus, tačiau ne mažiau reikšmingas ir jų atsinaujinimo dažnis. Tai – greitis, išreikštas hercais, per kurį ekranas pakeičia vaizdą.

„Daugumos šiuolaikinių ekranų atsinaujinimo greitis yra 60 Hz. Tai reiškia, kad vaizdas ekrane gali pasikeisti 60 kartų per sekundę. Jis visiškai pakankamas filmams, kadangi daugelis jų parodo 24 ar 30 kadrų per sekundę. Kita vertus, kompiuteriniams žaidimams, galintiems parodyti daugiau nei 60 kadrų per sekundę, rekomenduojame naudoti aukštesnius atkūrimo dažnius palaikančius televizorius ar monitorius“, – nurodo „Bitės Profas“.

Dalinkis straipsniu:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: