„Patreon“ sėkmės istorija: kurie lietuvių kūrėjai uždirba daugiausiai?

Vos prieš septynerius metus pasirodžiusi sutelktinio finansavimo platforma „Patreon“ sukėlė tikrą perversmą kūrėjų gyvenime. Platforma suteikė galimybę mainais už kokybišką turinį gauti finansinę gerbėjų paramą. Aktyviausių Lietuvos turinio kūrėjų – „Laisvės TV“ ir Skirmanto Malinausko – atlygis šiandien siekia keliolika tūkstančių, o pasaulio – net keliasdešimt tūkstančių eurų per mėnesį. Plačiau apie „Patreon“ pranešime spaudai pasakoja „Bitės Profai“.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

 • „Patreon“ yra sutelktinio finansavimo platforma, kur žmonės kasmėnesine suma gali paremti savo mėgstamų kūrėjų veiklą
 • Pagal rėmėjų skaičių „Laisvės TV“ ir Skirmantas Malinauskas patenka į pasaulinių patreonų šimtuką
 • Mainais už paramą rėmėjai gali gauti įdomesnio ir įvairesnio turinio, dalyvauti klausimų-atsakymų sesijose ar net aktyviai įsitraukti į turinio kūrimą
 • Šių metų rudenį lietuviai sukūrė startuolį „Contribee“, metusį iššūkį „Patreon“ ir kitoms sutelktinio finansavimo platformoms

„Nors daugelis platformų, tokių kaip „Spotify“, „Youtube“ ir kt., leido autoriams padaryti savo kūrybą lengvai pasiekiamą pasaulyje, jų iš to gaunamos pajamos labai mažos. Tuo metu „Patreon“ atvėrė kūrėjams galimybę patiems patogiai surinkti remiančių žmonių lėšas mainais už unikalų turinį. Be to, platforma gerokai išplėtė paties kūrėjo sąvoką iki žurnalistų, rinkodaros specialistų ar konditerių“, – sako „Bitės Profas“ Andrius Archengelskis.

Idėja – iš asmeninės patirties

Idėja sukurti sutelktinio finansavimo platformą „Patreon“ 2013 m. gegužę gimė muzikantui Jack Conte. Nors tuo metu jo valdomas „Youtube“ kanalas turėjo daugiau nei 150 tūkst. prenumeratorių ir generavo milijonines peržiūras, jis vos galėjo susimokėti už buto nuomą. Supratęs, kad sunkiai dirbančių, tačiau vos galą su galu suduriančių kūrėjų yra daug, jis įkūrė visus juos vienijančią platformą „Patreon“.

„Patreon“ kas mėnesį nuskaito rėmėjo pasirinktą sumą, kurią galima didinti, mažinti arba nutraukti rėmimą. Šiandien platformoje jau yra daugiau nei 150 tūkst. kūrėjų ir daugiau nei 4 mln. aktyvių rėmėjų iš 180 šalių. Pandemijos pradžioje pavasarį kūrėjų skaičius išaugo 20 proc. ir tai – didžiausias augimas per visą „Patreon“ istoriją. Daugiausia rėmėjų sutelkė muzikos, žaidimų, vaizdo įrašų ir tinklalaidžių kategorijos“, – pasakoja „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Kodėl verta mokėti?

Mainais už kasmėnesinę paramą rėmėjai iš savo kūrėjų gauna ką nors išskirtino ar anksčiau nei kiti to paties kūrėjo gerbėjai.

„Dažnai rėmėjai gali dalyvauti klausimų-atsakymų sesijose ar net aktyviai įsitraukti į turinio kūrimą. Toks artimo ryšio kūrimas rėmėjams leidžia dar geriau pažinti mėgstamą kūrėją ir suprasti savo paramos vertę jo kūrybai“, – teigia A. Archengelskis.

„Patreon“ platforma gali būti netgi vienintelis pajamų šaltinis. Pavyzdžiui, vienos iš daugiausia uždirbančių dokumentinės tinklalaidės „True Crime Obsessed“ kūrėjų mėnesinis atlyginimas siekia daugiau nei 156 tūkst. eurų, politinės satyros tinklalaidės „Chapo Trap House“ – daugiau nei 100 tūkst. eurų, Lietuvos visuomenės veikėjo Skirmanto Malinausko – 21,202 tūkst. eurų per mėn., „Laisvės TV“ kūrėjų – 18,252 tūkst. eurų per mėn.

Tarp konkurentų – ir lietuvių startuolis

Šiandien rinkoje yra ir daugiau sutelktinio finansavimo platformų, pavyzdžiui, „Kickstarter“, „Indiego“, kur taip pat galima paremti kūrėjus. Vis tik, priešingai nei „Patreon“, jose leidžiamas tik vienkartinis, o ne nuolatinis rėmimas.

Dar šių metų rudenį ištaisę konkurentų silpnąsias vietas, alternatyvą sutelktinio rėmimo platformoms pasiūlė ir lietuviai: „Pagrindiniai startuolio „Contribee“ išskirtinumai – netaikomi pinigų surinkimo mokesčiai kūrėjams ir papildomos funkcijos, tokios kaip mokėjimas už konkretų įrašą ir kt. Dėl šių priežasčių platforma gali tapti patrauklia pinigų surinkimo priemone viešosioms įstaigoms ar paramos fondams“, – sako „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis. Jis, beje, taip pat yra ir vienas iš startuolio „Contribee“, įkūrėjų.

Pavyzdžiui, Deimantės Guobytės labdaros ir paramos fondas „Lietuva – gyvūnams" platformoje yra surinkęs virš dviejų tūkstančių eurų vienkartinės paramos. Tokią pat sumą fondas gauna ir iš mėnesinių prenumeratų. Tai – daugiausia paramos tokio tipo platformose gaunantis paramos fondas.

Lietuvių kūrėjams – tūkstantinės sumos

Sutelktinio finansavimo platforma „Patreon“ pamažu tampa vis populiaresnė ir tarp Lietuvos kūrėjų. Pagal gaunamas pajamas šalyje vieni daugiausiai uždirbantys yra šie:

 • Skirmantas Malinauskas (21,713 eurų per mėn.);
 • „Laisvės TV“ (18,192 eurų per mėn.);
 • „Basketnews.lt“ (5,805 eurų per mėn.);
 • „Negyvas eteris“ (3,022 eurų per mėn.).
 

Tuo metu pagal rėmėjų skaičių:

 • „Laisvės TV“ (6,348 rėmėjų);
 • Skirmantas Malinauskas (5,936 rėmėjų);
 • Bačiulis ir Ramanauskas (4,495 rėmėjų);
 • „Basketnews.lt“ (2,016 rėmėjų).
 

„Tam, kad galėtum išlaikyti auditoriją, kuri norėtų nuolat mokėti pinigus už kuriamą turinį, reikia nuolatinių pastangų ir stiprios sinergijos su socialiniais tinklais. Taigi, ne veltui prieš užregistruodami savo veiklą „Patreon“, minimi kūrėjai jau turėjo subūrę nemažą gerbėjų ratą kitose platformose“, – pasakoja A. Archengelskis.

Įdomu tai, kad pagal rėmėjų skaičių, „Laisvės TV“ pasauliniame „Patreon“ reitinge užima 82, o Skirmantas Malinauskas – 94 vietą.

Dalinkis straipsniu:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: