Pristatyta „iOS 15“: dešimt įdomiausių operacinės sistemos naujovių

Kiekvienais metais „Apple“ pristato naują „iPhone“ telefonų operacinės sistemos versiją. Ją įdiegus gali atrodyti, kad net ir kelerius metus naudojamas išmanusis tapo visai kitu, nauju įrenginiu. Šią savaitę WWDC konferencijoje, suburiančioje „Apple“ inžinierius ir programinės įrangos kūrėjus, JAV technologijų milžinė pristatė „iOS 15“ versiją. Vartotojus ji pasieks jau rudenį, tad „Bitės Profai“ kviečia susipažinti su 10 įdomiausių naujovių.
 
Taupydami Jūsų laiką, kviečiame su pranešimo turiniu susipažinti lengviau:
  • Kasmetinėje WWDC konferencijoje „Apple“ pristatė naują „iPhone“ operacinę sistemą – „iOS 15“
  • Per „FaceTime“ skambučius girdėsite natūralesnį garsą ir pagaliau galėsite sulieti foną
  • „Focus“ funkcija padės susikaupti ir, pavyzdžiui, dirbant pristatys tik su darbu susijusius pranešimus
  • „Live Text“ savybė leidžia per „iPhone“ telefoną iš nuotraukos nukopijuoti tekstą ar telefono numerį
  • Atnaujinta „Health“ programėlė matuos ėjimo ar bėgimo greitį bei apskaičiuos žingsnių ilgį

Jei norite daugiau sužinoti apie „iOS 15“ programinės įrangos išskirtinumus, kviečiame toliau skaityti šį „Bitės Profų“ tekstą.

„Kurdama naują programinę įrangą „Apple“ orientavosi į pandemijos laikmetį – įdiegtos naujovės leis kokybiškiau bendrauti vaizdo skambučiais ir užtikrins, kad „iPhone“ neblaškytų dėmesio ne itin svarbiais pranešimais. Šiuo metu „iOS 15“ yra bandymų stadijoje ir bus toliau tobulinama iki rudens, nors smalsiausi vartotojai ją gali išbandyti jau netrukus. Tiesa, įdiegus bandomąją versiją gali neveikti kai kurios programėlės ar mobiliojo funkcijos, kyla rizika, kad greičiau išsikraus akumuliatorius“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Geresnė „FaceTime“ patirtis

geresne-facetime-patirtis
 
„Apple“ pridėjo erdvinio garso palaikymą „FaceTime“ pokalbiuose. Su „iOS 15“ pašnekovo balsą girdėsite ne kaip per įprastą skambutį, o gerokai tikroviškiau – lyg iš konkrečios vietos, kurioje jis kalba. Taip pat skambučių metų „FaceTime“ mokysis pašalinti foninį triukšmą tam, kad garso ir vaizdo skambučių patirtis būtų kuo natūralesnė.

„Naujasis portreto režimas „FaceTime skambučiuose sulieja foną ir paslepia netvarkingą kambarį ar aplinką, kurios nenorite rodyti pašnekovams. Be to, „FaceTime“ naudotojai gali kurti nuorodas bei kviesti prisijungti į pokalbį net ir „Android“ ar „Windows“ įrenginių savininkus per jų interneto naršykles“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

Kas leis lengviau ir greičiau dirbti su turiniu?

lengviau-dirbkite-su-turiniu
 
Funkcija „SharePlay“ per „FaceTime“ skambučius leidžia dalintis ne tik „iPhone“ ekranu, bet ir vienu metu su pašnekovais žiūrėti televizijos laidą, filmą ar klausytis tos pačios dainos.

„Ekrano dalinimosi funkcija itin naudinga žmonėms, padedantiems draugams ar tėvams parodyti, kaip veikia viena ar kita „iPhone“ savybė, gelbstintiems nuotoliniu būdu surasti tam tikrus telefono ar programėlių nustatymus“, – pastebi išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Jei „iMessage“ susirašinėjime gausite daug nuotraukų, žinučių programėlė atvaizduos fotografijas naujame dizaine – jis paprastesnis, todėl nuotraukos užima mažiau vietos ekrane.

„Gautas nuotraukas matysite ir atskiroje „Photos“ programėlės skiltyje – „Shared with you“. Tokia skiltis bus sukurta ir „Safari“ interneto naršyklėje ar tinklalaidžių programėlėje „Podcasts“, jei kas nors jums atsiųs interneto ar tinklalaidės nuorodą“, – paaiškina „Bitės Profas“.

„Focus“ padės sutelkti dėmesį

focus-pades-sutelkti-demesi
 
„Apple“ integravo visiškai naują „Focus“ funkciją, padedančią sutelkti dėmesį ir sumažinti išsiblaškymą. Pavyzdžiui, telefonui automatiškai ar vartotojui rankiniu būdu nustačius darbo aplinką, bus rodomi tik el. laiškai ir pranešimai iš darbui reikalingų programėlių, o laisvalaikio metu priešingai – matysite tik draugų žinutes, o ne darbinį turinį. Nauja pranešimų juosta grupuos pranešimus pagal svarbą ir taip apsaugos nuo blaškymosi.

„Focus mokysis iš vartotojo elgesio ir netgi pateiks suasmenintus aplinkų pasiūlymus. Kita puiki savybė leidžia nurodyti, kurie valdikliai ir programėlės turėtų matytis naudojant tam tikrą aplinką. Pavyzdžiui, dirbant galite pasirinkti nematyti socialinių tinklų programėlių tam, kad nekiltų pagunda juose lankytis ir eikvoti laiką“, – tvirtina M. Vrubliauskas.

Naudojant „Focus“ funkciją nereikia jaudintis dėl praleistų skambučių ar žinučių. Per „Messages“ programėlę „Focus“ automatiškai išsiųs žinutes, kurios paaiškina jūsų ieškantiems žmonėms, jog dabar negalite atsiliepti ar atrašyti.

Pranešimai patogiu laiku

pranesimai-patogiu-laiku
 
Viena įdomiausių „iOS 15“ savybių – pranešimų suvestinė. Nuo šiol jie aiškiau matomi dėl didesnių piktogramų.

„Nauja funkcija pristato pranešimus ne jiems iš karto pasirodžius, o „iPhone“ naudotojui patogiu laiku, pavyzdžiui, ryte ar vakare. Programinė įranga mokosi iš telefono savininko įpročių, kad nustatytų prioritetus pagal naudotojo sąveiką su programėlėmis. Dabar mažiau svarbius pranešimus „iPhone“ pristatys tam tikru laiku, jog neblaškytų dėmesio“, – tikina specialistas.

Kaip kopijuoti tekstą iš nuotraukos?

kopijuokite-teksta-is-nuotraukos
 
Įrenginio intelektas su „Live Text“ funkcija atpažįsta tekstą nuotraukose ir leidžia naudotojui imtis tam tikrų veiksmų. Deja, šis privalumas kol kas palaiko tik septynias kalbas, tarp kurių nėra lietuvių kalbos. „iPhone“ geba atpažinti meną, knygas, augintinius ar orientyrus ir yra panaši į „Google Lens“ funkciją „Android“ telefonuose.

„iPhone“ savininkas gali nukopijuoti tekstą iš ranka parašyto recepto, kuris buvo nufotografuotas. Arba galima skambinti į telefono numerį, matomą paveikslėlyje. Taip pat leidžiama atidaryti interneto nuorodą ar parašyti el. laišką tiesiai iš vizitinės kortelės atvaizdo“, – pažymi M. Vrubliauskas.

Kaip telefonu fiksuoti ėjimo ir bėgimo greitį?

matuos-judejimo-greiti
 
Keliais svarbiais aspektais buvo patobulinta sveikatos programėlė „Health“. Ji fiksuoja ėjimo arba bėgimo greitį ir „iPhone“ naudotojo žingsnių ilgį. Jei pasitelksite „Apple Family Sharing“ funkciją, savo telefone matysite kitų šeimos narių sveikatos duomenis ir galėsite per šią programėlę paraginti kitus, pavyzdžiui, kasdien nueiti daugiau žingsnių ar susirūpinti dėl per mažo miego valandų skaičiaus.

Saugos asmens dokumentus

apple-wallet
 
„Wallet“ programėlėje bus galima saugoti ne tik mokėjimo korteles ar lėktuvų bilietus, bet ir skaitmeninius, automobilio, namų ar viešbučio raktus. Žinoma, minėti trečiųjų šalių įrenginiai turi būti integruoti su „Wallet“ programėle. Be to, joje bus galima saugoti asmens dokumentus, pavyzdžiui, vairuotojo teises ar asmens tapatybės kortelę. Virtuali „Wallet“ piniginė kiekvienais metais vis labiau stumia į užmarštį tradicines žmonių pinigines.

Efektyviai atnaujinta „Safari“

atnaujinta-safari
 
„Apple“ atnaujino „Safari“ dizainą – „iOS 15“ versijoje interneto naršyklė turi naują ir kompaktišką skirtukų juostą. Ją rasite ekrano apačioje ir galėsite lengviau atidarinėti įvairius tinklalapius.

„Pakeistas ir visų atidarytų svetainių langas – naujoji kortelių stiliaus sąsaja atrodo aiškiau už senesniąją ir leidžia greičiau pamatyti visus naršomus puslapius. Be to, pagaliau „Safari“ naudotojai galės įdiegti įvairius plėtinius, dėl kurių trūkumo nemenka dalis vartotojų „Safari“ naršyklę keisdavo į „Chrome“, „Firefox“ ar kitas“, – sako „Bitės Profas“.

Plėtiniai pridės „Safari“ programai funkcionalumo, pavyzdžiui, leis atvaizduoti socialinių tinklų mygtukus, blokuoti nepageidaujamą svetainių turinį ar suteikti prieigą prie kitų programėlių.

Aiškesnė orų informacija

ios15-weather
 
Pertvarkytoje orų programėlėje „Weather“ rasite daugiau grafinių duomenų, žemėlapių ir dinamiškų išdėstymų, besikeičiančių pagal oro sąlygas.

„Praėjusiais metais „Apple“ įsigijo kitą orų programėlę „Dark Sky“ ir nemažai jos funkcijų perkėlė į „Weather“. Tikrinant orus akį džiugina animaciniai fonai, tiksliau atspindintys saulės padėtį ir kritulius. Tiesioginiai orų pranešimai leidžia atidžiau sekti, kada prasideda ir baigiasi lietus ar snygis. „Apple“ teigia, kad naują grafiką sukūrė tam, kad naudotojai lengviau suprastų tokias sąlygas kaip vėjas, ultravioletiniai spinduliai ar atmosferos slėgis“, – pasakoja „Bitės“ išmaniųjų įrenginių specialistas.

Dar daugiau naudingų saugumo funkcijų

privacy-ios15
 
Privatumo funkcija „App Privacy Report“ leis matyti, kaip dažnai programos naudojo jūsų buvimo vietą, nuotraukas, fotoaparatą, mikrofoną ir kontaktus per pastarąsias septynias dienas. Taip pat galėsite sužinoti su kuo galėjo būti bendrinti jūsų duomenys, nes matysite visus trečiųjų šalių domenus, su kuriais susisiekia programa.

„Apple“ taip pat pristatė savo virtualiojo privataus tinklo (VPN) versiją – „Private Relay“. Kai naudosite „Safari“, visas srautas bus užšifruotas ir nukreipiamas per dvi reles. Tai reiškia, kad niekas negalės matyti, kuriuose tinklalapiuose naršote. Prie šių duomenų neturės prieigos nei „Apple“, nei jūsų interneto tiekėjas ar interneto svetainių kūrėjai“, – pabrėžia ekspertas.

Be to, visiškai nauja funkcija „Hide My Email“ leis sugeneruoti netikrą el. pašto adresą tam, kad galėtumėte nenurodyti tikrojo tinklalapiuose, prašančiuose registruotis norint pamatyti tam tikrą turinį ar kitaip jais pasinaudoti. Tokiu atveju svetainė siųs laiškus į netikrą paštą, kuris peradresuos juos į tikrąjį. Netikrą paštą bet kada galėsite ištrinti, o tikrąjį apsaugosite nuo neaktualių reklamų ar naujienlaiškių.

BITĖ | PROFAI salonuose

Šį straipsnį parengė išmaniųjų įrenginių ekspertai – BITĖS Profai. Jie kasdien rūpinasi, kad platformoje bite.lt/profai sužinotumėte visas technologijų naujienas ir patarimus. Norite su BITĖS Profais pasitarti gyvai? O gal laužote galvą, kaip pakeisti savo išmaniojo įrenginio nustatymus? Užsukite į didžiųjų miestų BITĖS salonus, nes BITĖS Profai padeda visų operatorių klientams, o BITĖS klientams - nemokamai.