Nuo populiarumo viršūnės iki interneto memų: „Internet Explorer“ naršyklei sukanka 25 metai
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Prieš 25 metus, 1995 m. rugpjūčio 16 d., pasauliui buvo pristatyti vartotojams dabar puikiai pažįstama interneto naršyklė „Internet Explorer“
- Nuo 1998 metų numatytoji naršyklė „Apple“ kompiuteriuose buvo „Microsoft Internet Explorer“, kurią tik 2003 metais pakeitė pačios „Apple“ sukurta ir iki šiol kompanijos kompiuteriuose gamykliškai įdiegiama „Safari“
- Populiarumo viršūnę programa pasiekė maždaug 2003 – 2004 m. – naršykle naudojosi bene 90 proc. interneto vartotojų, šiandien jos vartotojų skaičius siekia tik 2 proc.
„Internet Explorer“ („IE“) naršyklė 2000-ųjų pradžioje laikyta populiariausia naršykle pasaulyje, o vienu metu net buvo įdiegta kaip numatytoji konkurentų kompiuteriuose „Apple“. Vis tik šiandien ji naudojama, kaip dažnai juokaujama, tik kitoms naršyklėms atsisiųsti – ją naudoja bene 2 proc. interneto vartotojų. Tokį „IE“ nuosmukį lėmė technologiniai jos kūrėjų sprendimai, kurie ilgainiui nebeatitiko moderniųjų standartų, tad naršyklė nebesugebėjo pavyti savo konkurentų. Be to, nuo 2013-ųjų naršyklę kurianti „Microsoft“ kompanija nustojo tobulinti šį produktą, tad atotrūkis nuo kitų rinkos žaidėjų tapo dar didesnis“, – pasakoja „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas.
„Internet Explorer“ buvo rinkos lyderė
„Internet Explorer 1.0“ pasauliui buvo pristatyta 1995 m. ir pirmą kartą kompiuteriuose pasirodė su operacine sistema „Windows 95“. Jau visai netrukus ji susilaukė tokios didžiulės sėkmės, kad pagrindiniams jos konkurentams teko apskųsti ją konkurencijos tarnybai.
„Nuo pat savo istorijos pradžios „Internet Explorer“ aktyviai konkuravo su kita naršykle „Navigator Web“. Net egzistuoja tokia legenda, kad išleidus vieną iš „IE“ naršyklės versijų, jos logotipas buvo slapta nuneštas į konkurentų pagrindinę būstinę ir paliktas centrinės aikštės fontane. Taip „Internet Explorer“ darbuotojai tarsi bandė pasakyti, kad užgoš ir įveiks „Navigator Web“. Ši kova piką pasiekė 2000-aisiais, kai teismas patenkino „Navigator Web“ kūrėjų ieškinį dėl monopolinės „Microsoft“ veiklos, trukdančios kitų naršyklių kūrėjams“, – pasakoja K. Špiliauskas.
„Internet Explorer 3.0“ kaip numatytoji naršyklė buvo diegiama į masiškai gaminamus ir tuo metu itin populiarius „Microsoft“ operacinę sistemą turinčius kompiuterius. Dar ir šiandien kompanijos operacinė sistema yra dažniausiai naudojama kompiuterių gamintojų. Būtent tai ir paskatino dar didesnį jos išgarsėjimą ir privertė sunerimti konkurentus. Populiarumo viršūnę programa pasiekė maždaug 2003 – 2004 m. – naršykle naudojosi bene 90 proc. interneto vartotojų. Vis tik šiandien situacija yra visiškai kitokia – naršyklę naudoja tik maždaug 2 proc. interneto vartotojų.
Nuo „Internet Explorer“ istorijos pradžios iki 2013 m. buvo išleista net 11 naršyklės versijų.
Didžiausių priešų draugystė
Technologijų milžinės ir turbūt dar ir šiandien vienos didžiausių konkurenčių „Apple“ ir „Microsoft“ per ilgą savo istoriją ne tik konkuravo, bet ir bendradarbiavo. „Internet Explorer“ net keletą metų buvo pagrindinė „Apple“ kompiuterių interneto naršyklė.
„Nuo 1998 metų numatytoji naršyklė „Apple“ kompiuteriuose buvo „Microsoft Internet Explorer“, kurią tik 2003 metais pakeitė pačios „Apple“ sukurta ir iki šiol kompanijos kompiuteriuose gamykliškai įdiegiama „Safari“. Sprendimas naudoti konkurentų naršyklę buvo susijęs su tuo, kad 1997 metais „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas išgelbėjo ant bankroto ribos atsidūrusią „Apple“, investuodamas į kompaniją 150 mln. JAV dolerių“, – sako K. Špiliauskas.
Tiesa, pirmoji „Microsoft“ programa, skirta „Mac“ kompiuteriams, buvo išleista dar gerokai anksčiau. Tai – „Multiplan“ duomenų skaičiuoklė, kurią kiek vėliau pakeitė „Excel“.
Saugumo spragos neapleido niekada
Nuogąstavimų vartotojams visuomet kėlė ne tik naršyklės funkcionalumai, bet ir saugumo spragos, kurios naršyklę lydėjo bemaž visada. Pavyzdžiui, 2012 m. aptikta saugumo spraga 9-ojoje naršyklės versijoje, leidusi visiškai perimti ne tik vartotojų naršyklės, bet ir viso kompiuterio valdymą.
„Saugumo spragų naršyklėje rasta ir vėlesniais metais, tačiau ilgainiui neramino atsainus „Microsoft“ požiūris į saugumo aspektą. Štai, pavyzdžiui, 2016 m. šios naršyklės saugumo skylės buvo lopytos bene du kartus rečiau nei 2015-aisiais“, – prisimena K. Špiliauskas.
Tokią vartotojus nuliūdinusią statistiką nulėmė ir kompanijos sprendimas 2016 m. pradžioje baigti „Internet Explorer 10“ ir senesnių versijų palaikymą. Kompanija nebeteikia saugos naujinimų ir techninės pagalbos senesnių naršyklės versijų naudotojams.
Naršyklės skatina nebenaudoti patys jos kūrėjai
2019 m. „Microsoft“ saugumo vadovas Chris Jackson pasidalino kontraversišku blogo įrašu, pavadinimu „Pavojai, kylantys naudojant „Internet Explorer“ kaip numatytąją naršyklę“. Jame autorius teigė, kad „Internet Explorer“ iš viso neturėtų būti laikoma interneto naršykle, o programų kūrėjai produktų ir toliau turėtų nebandyti pritaikyti „IE“, o dirbti su „moderniomis naršyklėmis“.
„Tiesa, girdėti tokius žodžius apie produktą iš jo kūrėjų – keista. Vis tik viskas pasirodė ne taip jau blogai. Chrisas Jacksonas naršyklę pavadino „suderinamumo sprendimu“, tad taip ją ir siūlytų vertinti – naudoti ne kaip kasdienę numatytąją naršyklę, bet kaip patogų įrankį toms programoms, kurios reikalauja „Internet Explorer“ prieigos“, – pasakoja K. Špiliauskas.
Tik kūrėjų neužtikrintumas dėl savo produkto taip pat sukėlė nuogąstavimų – Ch. Jackson rašė nežinąs, kokią naršyklę vartotojai turėtų naudotis. Jo nuomone, „Microsoft“ suteikė galimybę naršyklę pasirinkti patiems, tad vartotojai ir turėtų tai laisva valia daryti, net jei ir nuspręstų nusigręžti nuo „IE“.
Naršyklė – internetų memas
Krentanti „Internet Explorer“ populiarumas ir akivaizdžios sisteminės programos klaidos pykdė dalį vartotojų ir skatino rinktis kitas naršyklės. Vis tik sentimentus kelianti naršyklė susilaukė ne pykčio protrūkio, bet įvairių juokelių – jų buvo tiek daug, kad naršyklė tapo interneto legenda ir memu (angl. meme).
„Naršyklė nuo savo konkurentų atsiliko viskuo – greičiu, sklandžiu veikimu, dizaino sprendimais, tad greitai tapo interneto pajuokos objektu. Buvo kuriami įvairūs memai (angl. memes) – juokingi paveiksliukai, kuriuose pašiepiama „Internet Explorer“. Pavyzdžiui, viename jų kitos rinkoje veikiančios naršyklės girdavosi, kaip greitai ir kiek langų vienu metu gali atidaryti, kai „Internet Explorer“ džiaugdavosi, kad bent jau atsiveria. Jai net buvo sugalvotas naujas šūkis: „Geriausia naršyklė pasaulyje, norint atsisiųsti kitas naršykles!”, – juokelius su šypsena prisimena K. Špiliauskas.
Panašios „sėkmės“ internete susilaukė ir kitokie produktai. Pavyzdžiui, neva nesuvokiamai galingas „Nokia 3310“ telefonas ar „beveik“ už televizorių didesnis „planšetafonas“ „Samsung Galaxy Note“. Tiesa, šie juokeliai nors ir kandūs, yra greičiau meilūs, nei pikti.
„Ilgainiui atotrūkis tarp Internet Explorer“ ir kitų naršyklių tapo toks didelis, kad ją naudoti pasidarė iš tiesų neproduktyvu. Ji tiesiog nebeatitiko naršyklėms keliamų standartų. Vis tik būtina pabrėžti, kad vartotojai savo juokeliais nesistengė išlieti pykčio ant „Internet Explorer“, greičiau tai buvo lyg nostalgiškos meilės išraiška – tokia, kokios ir nusipelnė ši legendinė naršyklė“, – sako „Bitės Profas“.