Virtualus gidas į žymiausius muziejus: ką aplankyti galite tiesiog savo išmaniajame?

Išmaniosios technologijos ir internetas – jų šiandien užtenka, kad galėtumėte pasivaikščioti bet kurio pasaulio miesto gatvėmis, aplankytumėte garsiausias galerijas ir įspūdingiausius muziejus. „Bitės Profai“ patars, kaip namuose susipažinti ir su Van Gogho drobėmis, ir su Venecijos šv. Morkaus aikštės vaizdais.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • Pasitelkus 3D modeliavimo, erdvinės fotografijos ir virtualios ar papildytos realybės technologijas, pasaulio pažinimui užtenka išmanaus įrenginio ir interneto ryšio
  • Išmanusis telefonas kviečia pasivaikščioti ir pasaulinio garso galerijų bei muziejų koridoriais, ir pasidairyti po unikalius pasaulio architektūros ansamblius.
  • Nauji atradimai neužima daug laiko – pažinti anksčiau nematytas vietas galima ir įsidiegus naršyklės plėtinį.

„Net vienas išmanus sprendimas siūlo pažinti pasaulį pasitelkus skaitmenines technologijas. Tai leidžia ir pažangios panoraminio fotografavimo technologijos, ir kuriamos 3D vizualizacijos, ir ne vieno išbandyta „Google Street View“ programa. Viską sujungus programėlėse ar kituose išmaniuosiuose sprendimuose, nebereikia laukti ilgose eilėse prie Luvro ar Guggenheimo – visas jų kolekcijas akimirksniu galite pamatyti išmaniajame“, – pasakoja „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis.

Į galeriją – ne tik apsilankyti, bet ir kolekcionuoti

Apie „Google Arts & Culture“ programėlę pristatėme ir anksčiau, svarstydami, kuo sudominti namie likusius vaikus. Pagrindinė jos funkcija – galimybė pažinti žymiausius pasaulio meno kūrinius nuo ar tai būtų Renesanso drobių iki šiuolaikinio meno eksperimentų. Andrius sako, kad programėlė suteikia daugybę interaktyvių galimybių tą padaryti.

„Prisijungę su savo „Google“ paskyra, galėsite naršyti meno kūrinius, suskirstytus pagal skirtingas epochas, stilius ar temas. „Arts & Culture“ siūlo pažinti ir tapybos, ir grafikos darbus, išvysti skulptūras ir instaliacijas. Besidomintys meno istorija ras ir įdomių, meno specialistų parengtų straipsnių“ – pasakoja „Bitės Profas“.

Šiandien „Arts & Culture“ kviečia aplankyti Italiją, pasivaikščioti po muziejus, galerijas ir kitus paminklus naudojantis „Street view“. Štai keli populiarūs pasirinkimai:

Britų muziejus, kuriame saugomi seniausių pasaulio civilizacijų artefaktai, Antikos paveldas ir radiniai iš viso pasaulio.

Guggenheimo muziejus Bilbao, kuriame – neeilinė modernaus bei šiuolaikinio meno kolekcija.

Versalio rūmai, ne tik laikomi Prancūzijos pasididžiavimu ir jos galybės liudytojais, bet ir galintys pasigirti turtinga meno dirbinių kolekcija.

„Arts & Culture“ siūlo ir daugiau interaktyvių funkcijų. Jos papildytos realybės galimybės leidžia išmaniojo ekrane išvysti žymiausius meno kūrinius savo namų svetainėje. Patikusius darbus galėsite išsaugoti savo sukurtose kolekcijose – tai paranku ir meno gerbėjams, ir specialistams.

Virtualias ekskursijas siūlo ir patys muziejai

Nors gausybė pasaulinio garso kultūros įstaigų pasiekiama „Google“ įrankiais, kai kurie pasaulinio muziejai kuria savo atskirus sprendimus. Andrius pataria, ką galite aplankyti savo išmaniojo telefono ar kompiuterio ekrane.

Vatikano muziejus. Nors popiežiaus valdoma valstybė mažiausia, ji gali pasigirti kone didžiausia kultūros ir meno vertybių kolekcija. Ko gero, jų koncentracija šiuose 0,44 kv. km yra tankiausia pasaulyje. Virtualus turas suteiks galimybę jums išvysti didingą interjerą, sienų ir lubų tapybą, stulbinančias grindų mozaikas, šimtmečius menančias drobes bei skulptūras. Galite pasivaikščioti Vatikano galerijų viduje.

Nacionalinė galerija. Ši Londono Trafalgaro aikštėje įsikūrusi galerija turi per 2 tūkst. drobių, tarp kurių – XIII a. siekiantys gotikos darbai, unikali Renesanso tapyba, XVII a. flamandų dailė, romantizmo ir modernizmo menas.

Uffizi galerija Florencijoje. Sakoma, kad šiame Italijos mieste gimė Renesansas, todėl nenuostabu, kad jame sutiksite gausiausią šios epochos paveldą. Ufizzi galerijos tinklalapyje galite apžiūrėti per 300 tūkst. darbų turinčią virtualią kolekciją.

Nutrūkusių santykių muziejus. Jei ieškote ne šimtmečius menančio, rimto meno, bet nuotaikingų ekskursijų, galite apžiūrėti Zagrebe įsikūrusio Nutrūkusių santykių muziejaus kolekciją. Jame – buvusių porų vienas kitam dovanoti daiktai, kurių savininkai nusprendė atsikratyti. Kiekvienas daiktas turi istoriją, tad net skaitmeninis apsilankymas – itin įdomus.

Nuotoliniu būdu – ir Lietuvos kultūros vertybės

Į skaitmeninę erdvę sparčiai žengia ir Lietuvos kultūros įstaigos. Vis sparčiau skenuojami ir skaitmeninėse kolekcijose archyvuojami dokumentai, meno kūriniai, archeologiniai radiniai ir kitos vertybės. „Bitės Profas“ sako, kad muziejų bei archyvų informacinėse sistemose galima rasti ne vieną intriguojančią parodą.

LIMIS arba Lietuvos integrali muziejų informacinė sistema leidžia naudojantis paieškos įrankiais pasiekti visos šalies muziejuose saugomas istorines bei archeologines vertybes – nuotraukas, dokumentus, juvelyriką ir daugybę kitų objektų. Išsami ir detali paieškos sistema leis ieškoti jų pagal datą, vietą, pobūdį ir kitus parametrus ir apžiūrėti jų nuotraukas. Taip pat čia rengiamos virtualios parodos, tad pažinti mūsų šalies istoriją galima ir nuotoliniu būdu.

 

Nuo muziejų neatsilieka ir archyvai. Šiame puslapyje rasite visų šalies archyvų rengiamas virtualias parodas, kurių temos varijuoja nuo jėzuitų atvykimo į LDK iki Lietuvos medicinos istorijos.

2014 m. pradėtas projektas „Eksponatai, kuriuos verta pamatyti“ ir šiandien kviečia apsilankyti nuolat atnaujinamose virtualiose parodose. Lietuvos dailės muziejaus inicijuotas projektas iš visų Lietuvos muziejų surinko ir svetainėje paskelbė vertingiausius, didžiausio lankytojų susidomėjimo sulaukusius eksponatus. Pamatykite parodas ir jūs.

Pasaulio paveldas 3D erdvėje

Dalį muziejų galite aplankyti ir naudodamiesi „Sketch Fab“ modeliavimo programėle. 3D modelių kūrimui bei publikavimui skirta platforma naudojasi įvairios kultūros įstaigos. Tarp jų – galerijos ir muziejai.

„Apsilankę svetainėje, pasirinkite kortelę „Explore“ ir ten ieškokite „Cultural heritage & History“ punkto. Naršydami galėsite susipažinti su architektūra, skulptūromis, muziejais ir kitu pasaulio paveldu. Žinoma, jei įdomu, galite susipažinti ir su modeliais kitose temose – mados, automobilių ar kelionių“, – sako Andrius.

Pasirinkę apžiūrėti vieną ar kitą objektą, nepamirškite pasirinkti aukštesnę (HD) vaizdo kokybę. Jei turite virtualios realybės akinius, tyrinėti galėsite užsidėję juos – tai tik sustiprins įspūdį.

Pasivaikščiojimas po Ermitažą su „Apple“

Sankt Peterburge esančio Ermitažo pristatinėti nereikia – tai antras pagal dydį meno muziejus pasaulyje, saugantis per tris milijonus meno ir istorijos vertybių. Pristatydami naujojo „iPhone 11“ galimybes, „Apple“ pakvietė apsilankyti šiame muziejuje, filmuodami pasivaikščiojimą telefonu.

„Visa penkias valandas trunkanti ekskursija nufilmuota „iPhone 11 Pro“ telefonu 4K raiška. Nenaudojamas joks montažas ir viskas fiksuojama nenutrūkstamai. Per tą laiką aplankomos 45 muziejaus galerijos ir apžiūrimi 588 šedevrai“, – vaizdo įrašą komentuoja Andrius.

Juo pristatomos visos svarbiausios naujojo telefono funkcijos – 4K vaizdo raiška, talpi atmintinė ir baterija. Baigus ekskursiją, pastarojoje dar buvo likę 19 proc. energijos.

Pažinimas be pastangų

Pasitelkus išmaniąsias technologijas, naujos žinios ir atradimai neužima daug laiko. Jei naudojatės „Google Chrome“ ar „Firefox“ naršyklėmis, parsisiųskite plėtinį „Must See“, su kuriuo naršymas internete virs enciklopedijos vartymu.

„Plėtinys labai paprastas. Kiekvieną kartą atidarius naują naršyklės langą ar kortelę, jis pasiūlys įdomią, gražią ar vertą aplankyti pasaulio vietą. Vos tik kažkas atkreips jūsų dėmesį, galėsite išsyk rasti daugiau informacijos apie tai“, – pasakoja „Bitės Profas“.

Kiekvienas naujas tuščias skirtukas virs įspūdinga fotografija, todėl šis plėtinys patiks ir tiems, kurie nori atnaujinti savo naršyklės išvaizdą.

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: