PROFAI likusiems namuose: programėlės ir žaidimai, galintys atstoti mokyklos klasę

Ar galite įsivaizduoti dailės, chemijos, biologijos, anglų kalbos ir kitas pamokas, nuo kurių moksleiviams nesinori atsitraukti? Pasitelkus tinkamas išmaniųjų telefonų programėles, žaisti ir mokytis galima vienu metu – kol nevyksta pamokos, tai tikrai sudomins vaikus. BITĖS Profai rekomenduoja pačias įdomiausias iš jų.
 
Susipažinkite lengviau:
  • Išmaniųjų įrenginių programėlės šiandien siūlo ne tik pramogas, bet ir kokybišką turinį – žaisdami vaikai gauti įvairių disciplinų žinių, plėsti savo akiratį.
  • Daugelis tokių programėlių nemokamos ir tinkamos tiek „Android“, tiek „iOS“ įrenginiams, todėl mokytis kalbos, pažinti meno istoriją ar gamtos mokslų paslaptis gali kiekvienas.
  • Nors daugelis šių programėlių pirmiausia skirtos mažiesiems, prisiminti mokyklos suole įgytas žinias galės tiek jų tėveliai, tiek kiti suaugusieji.

Norite apie lavinamąsias programėles sužinoti daugiau? Plačiau apie tai skaitykite šiame „Bitės Profų“ straipsnyje.

„Žaidimų ir programėlių kūrėjai žino ne vieną būdą, kaip įprastą žaidimo siužetą paversti edukacine priemone. Kartais jie pasitelkia mįsles ir galvosūkius, taip versdami žaidėjus pasukti galvą. Kitais atvejais pristatomos įvairių sričių žinios, todėl žaidimo siužetas veikia kaip enciklopedija. Dalis šių programėlių namuose nuobodžiaujantiems vaikams atstos pamokų turinį, tačiau tikime – kai kuriomis susidomės ir mažųjų tėveliai“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
 
1. Plėskite savo anglų kalbos žodyną

Mergaitė | BITĖ


Programėlė: „Puku“

Platforma: „Android“, „iOS“

Kaina: nemokamai

Atsisiųsti: čia („Android“) ir čia („iOS“)
 
Anglų kalbos mokėjimas šiuolaikiniame pasaulyje – būtinybė, todėl jau nuo mažumės vaikai mokosi jos subtilybių. Su „Puku“ mokysis naujus šios kalbos žodžius ir po atostogų grįžę į mokyklos suolą nustebins ir savo klasės draugus, ir anglų kalbos mokytoją.
 
„Puku – tai virtualus augintinis, kuris stiprėja kiekvieną kartą vaikui išmokus naujų žodžių. Dirbtinis žaidimo intelektas prisitaiko prie besimokančiojo, todėl pateikiamos užduotys bus verčiančios pasukti galvą, tačiau įkandamos. Jis sukurtas pagal populiarų amerikiečių žodyną „Merriam-Webster“, todėl pateikiama informacija – daugiau nei patikima“, – pasakoja „Bitės Profas“.
 
Žaidimas skirtas 8–12 metų vaikams, tačiau niekas nesupyks, jei savo anglų žodyną sumanys patikrinti ir tėvai. Programėlė apima skirtingas temas, leidžia sukurti žodynėlį pagal mokymosi disciplinas ir dalintis juo su bendraklasiais.
 
2. Garsiausi pasaulio muziejai bei galerijos – tavo telefone

Vyras su telefonu galerijoje | BITĖ


Programėlė: „Google Arts & Culture“

Platforma: „Android“, „iOS“

Kaina: nemokamai

Atsisiųsti: čia („Android“) ir čia („iOS“)
 
Pasauliui sustabdžius keliones, ne vienas muziejus ar galerija pakvietė į virtualias ekskursijas savo ekspozicijų salėse. Tačiau „Google Arts & Culture“ vartotojai tą padaryti galėjo jau seniai – šioje programėlėje galima rasti daugybės žymiausių dailės meistrų kūrinius ir susipažinti su jų istorija.
 
„Šioje programėlėje „Google“ paieškos algoritmai pritaikomi meno kūrinių paieškai. Galėsite jų ieškoti pagal dailininko pavardę, kūrybos stilių, chronologiją ar net dominuojančią paveikslo spalvą. Programėlė leis padidinti atskirus kūrinių fragmentus, virtualiai pasivaikščioti muziejuose ar sudalyvauti virtualiose parodose“, – sako Martynas.
 
Programėlėje galėsite sukurti savo kolekcijas ir pasijusti kaip parodos kuratorius. „Google Arts & Culture“ skirta vyresnio amžiaus vaikams, paaugliams bei jų tėvams. Beje, galbūt ji padės planuojant kitą šeimos kelionę pasibaigus karantinui?
 
3. Programavimo pamokos kiekvieną laisvą minutę

Programavimas telefone | BITĖ


Programėlė: „Grasshopper“

Platforma: „Android“, „iOS“

Kaina: nemokamai

Atsisiųsti: čia („Android“) ir čia („iOS“)
 
Sakoma, kad mokėjimas programuoti ilgainiui taps ne pranašumu, o būtinybe. Susipažinti su „JavaScript“ kalba ir ugdyti problemų sprendimo įgūdžius kviečia „Grasshopper“.
 
„Ši programėlė skirta pradedantiesiems, neturintiems jokių programavimo žinių. Kad kodo rašymas neatbaidytų, sudėtinga informacija čia apipavidalinta kaip žaidimas. Tiek vaikai, tiek suaugusieji spręs nuotaikingus galvosūkius ir žais, taip mokydamiesi programavimo paslapčių bei ugdydami problemų sprendimo įgūdžius“, – programėlę pristato „Bitės Profas“.
 
„Grasshopper“ po kiekvienos užduoties pateiks įžvalgas, ką daryti kitaip, ir į ką atkreipti dėmesį, kad nuolat tobulėtumėte.
 
4. Pasivaikščiokite aukščiausiais pasaulio kalnais

Kalnai | BITĖ


Programėlė: „Verne“

Platforma: „Android“

Kaina: nemokamai

Atsisiųsti: čia
 
Susipažinkite – tai Verne. Jis į Everestą užkopia per kelias sekundes, moka čiuožti užšalusiais ežerais, gaudo jakus, skrieja sklandytuvais ir į visus savo nuotykius kviečia „Android“ įrenginių savininkus.
 
„Šis nuotaikingas žaidimas skirtas geriau pažinti aukščiausias pasaulio viršukalnes, todėl tikrai sužavės kiekvieną geografijos mėgėją. Naudodama „Google“ užfiksuotus 3D vaizdus, programėlė atvaizduoja įspūdingą Himalajų aplinką“, – pasakoja „Bitės Profas“.
 
5. Sporto salė jūsų smegenims

Tėtis ir sūnus su telefonu | BITĖ


Programėlė: „NeuroNation“

Platforma: „Android“, „iOS“

Kaina: nemokamai

Atsisiųsti: čia („Android“) ir čia („iOS“)
 
Atmintis, dėmesio koncentracija, greitis ir sprendimų priėmimas – už visus šiuos procesus atsakingos mūsų smegenys, tačiau norėdami išlaikyti jas geriausios formos, taip pat turime treniruotis. Tam sukurta „NeuroNation“ programėlė.
 
„Šiame žaidime rasite 25 skirtingus galvosūkius, kuriais lavinami skirtingi svarbiausio žmogaus organo gebėjimai. Kaip „fitnesas smegenims“ pristatoma programėlė siūlo kasdienį iššūkį – bent penkioliką minučių skirti jų lavinimui. Būtent tiek užtenka, kad jau netrukus pajustumėte pokyčius“, – sako Martynas.
 
Programėlė seka jūsų progresą, siūlo sudėtingesnius uždavinius ir vertina stipriąsias bei silpnąsias vietas. „NeuroNation“ metodai išbandyti Berlyno universiteto mokslininkų, kurie patvirtino jų veiksmingumą.
 
6. Estetiška kelionė kosmosu

Kosmosas | BITĖ


Programėlė: „Samorost 3“

Platforma: „Android“, „iOS“

Kaina: 3,99 Eur („Android“), 2,29 Eur („iOS“)

Atsisiųsti: čia („Android“) ir čia („iOS“)
 
„Samorost 3“ kiekvieną žaidėją pakerės dar iki pradedant spręsti galvosūkius – dėmesį tikrai atkreips estetiška ir užburianti jo grafika. Žaidime magišką fleitą pasitelkęs gnomas ieškos jos kilmės ir keliaus po visą Visatą.
 
„Iš viso žaidėjams pristatomi devyni skirtingi pasauliai. Kiekviename jų pagrindinio veikėjo laukia skirtingi iššūkiai, galvosūkiai, būtybės ir nuotykiai. „Samorost 3“ – tai įvairių vizualinių bei garsinių potyrių visuma, todėl žaisti jį patariama užsidėjus ausines“, – sako „Bitės Profas“ Martynas.
 
7. Linksmos varžybos dėl… vyšnios

Vyšnios | BITĖ


Programėlė: „CHUCHEL“

Platforma: „Android“, „iOS“

Kaina: 3,99 Eur („Android“), 2,29 Eur („iOS“)

Atsisiųsti: čia („Android“) ir čia („iOS“)
 
Jei jus sudomino „Samorost 3“, jo kūrėjai turi ir daugiau staigmenų. Viena jų – žaidimas „Chuchel“, kuriame kailiniuotas herojus ir jo oponentas Kekel varžysis dėl vyšnios. Kad ją laimėtų, žaidėjui teks išspręsti ne vieną galvosūkį ir susidoroti su iššūkiais.
 
„Estetika ir vaizdo sprendimai – stiprioji šių žaidimų kūrėjų pusė, todėl „Chuchel“ tikrai patiks ir mažesniems vaikams. Čia netrūksta nuoširdžių juokelių, smagios muzikos ir nuotaikingų situacijų“, – sako Martynas.
 
8. Kelionė paslaptingais neuronų tinklais

Neuronai | BITĖ


Programėlė: „InMind VR“

Platforma: „Android“, „iOS“

Kaina: nemokamai

Atsisiųsti: čia („Android“) ir čia („iOS“)
 
Ne vienas ekspertas skaitmeninių pramogų ateitį sieja su tobulėjančiomis virtualiosios realybės technologijomis. Tiesa, joms nereikia brangios įrangos, nes kai kuriems žaidimams užtenka ir paprasto „Google Cardboard“ sprendimo. Būtent jam ir pritaikytas žaidimas „InMind VR“.
 
„Užsidėję virtualios realybės akinius, leiskitės į kelionę paciento smegenimis, ieškodami protinę negalią sukeliančių pažeistų neuronų tinklų. Tai padės ne tik geriau suprasti, kaip veikia žmogaus smegenys, bet ir pamatyti, kaip ateityje tobulėjančios nanotechnologijos spręs iki šiol neiveikiamomis laikytas problemas“, – žaidimą apibendrina Martynas.
 
9. Praleidusiems chemijos pamokas

Chemija | BITĖ


Programėlė: „Atomas“

Platforma: „Android“, „iOS“

Kaina: nemokamai

Atsisiųsti: čia („Android“) ir čia („iOS“)
 
Mintinai išmokti visą periodinę cheminių elementų lentelę – neįveikiama užduotis. Tačiau to daryti nebūtina, nes ją įtraukiančiai pristato žaidimas „Atomas“. Vandenilį junkite su kitu tokiu pat atomu ir gausite helį, du jo atomai virs ličiu – ir taip toliau.
 
„Pagrindinis žaidimo tikslas – sukurti kurį nors iš brangiųjų metalų, tokių kaip sidabras, auksas ar platina. Jei žaidimo aplinkoje atsiras per daug atomų, jis baigsis, todėl turite rasti geriausią strategiją. Vienas iš galimų atsakymų – simetrija, mat susijungia šalia esantys vienodi atomai“, – pataria „Bitės Profas“ Martynas.
 
Šį žaidimą galės žaisti įvairaus amžiaus žaidėjai – jo principą perpras net mažiausieji, vyresni moksleiviai įsimins cheminių elementų seką, o suaugusiems tai bus puiki proga pakartoti primirštas žinias.
 
10. Milijardų metų Žemės istorijos apžvalga

Žemės planeta | BITĖ


Programėlė: „Cell to Singularity“

Platforma: „Android“, „iOS“

Kaina: nemokamai

Atsisiųsti: čia („Android“) ir čia („iOS“)
 
Iš chemijos klasės persikelkime į biologijos pamoką. Prieš 4,5 mlrd. metų Saulės sistemoje nebuvo jokių gyvybės pėdsakų, tačiau viskas pasikeitė akimirksniu, kai Žemėje atsirado pirmosios gyvybės formos. Kaip bakterijos virto dinozaurais? Kokia kelionė skiria „pirmykštę sriubą“ ir pramonės revoliuciją? Ir, žinoma, šiandien ypač aktualus klausimas – kokia yra virusų prigimtis?
 
„Šios programėlės kūrėjų užmojis ypač platus, nes čia sutelpa milijardus metų trunkanti Žemės istorija. Viena vertus, joje dėmesys skiriamas biologinei evoliucijai, tačiau ilgainiui pereinama prie technologijos ir kultūros istorijos. Žingsnis po žingsnio, vaikai keliaus pasaulio raidos pėdsakais, ir tai tikrai kompensuos praleistas pamokas“, – įsitikinęs Martynas.
 
11. Pasaulio pažinimo klasė telefone

Mama ir dukra su telefonu | BITĖ


Programėlė: „Khan Kids“

Platforma: „Android“, „iOS“

Kaina: nemokamai

Atsisiųsti: čia („Android“) ir čia („iOS“)
 
Pasaulyje vis labiau populiarėja nuotolinio mokymosi sprendimai – vieni jų už baigtus kursus suteikia sertifikatus, kituose didesnis dėmesys skiriamas pažinimo džiaugsmui. Suaugusiems skirtos platformos „Khan Academy“ versija vaikams „Khan Kids“ bent laikinai gali atstoti ir mokyklos klasę.
 
„Šioje programėlėje mažieji ras daugybę edukacinių pramogų. Jie galės tobulinti skaitymo, matematikos, socialinio bei emocinio intelekto gebėjimus. Adaptyvaus mokymosi sistema prisitaiko prie kiekvieno vaiko gebėjimų ir parenka jam tinkamiausius uždavinius. Čia vaikai ras knygas, dainas ir žaidimus, tad mokymasis bus įtraukiantis bei interaktyvus“, – pasakoja „Bitės Profas“ Martynas.
 
„Khan Kids“ kūrėjai pabrėžia, kad ši programėlė visada išliks nemokama. Nepaisant to, ji nuolat papildoma nauju turiniu, kurį siūlo „National Geographic“ ir kitos puikiai pažįstamos organizacijos.
 
„Bitės“ klientai visus norimus žaidimus gali pirkti ar už jų paslaugas sumokėti dar lengviau – be kredito kortelės ar banko pavedimo. Sužinokite, kaip tai galite padaryti ir jūs: instrukcija „Android“ vartotojams; instrukcija „iOS“ vartotojams.
 
Jei norite daugiau sužinoti apie išmaniuosius sprendimus, padedančius prasmingai praleisti laisvas akimirkas namuose, apsilankykite tinklapyje https://www.bite.lt/profai. Išmaniųjų technologijų specialistai „Bitės Profai“ nemokamai konsultuoja visų operatorių klientus.