Pamokos ir paskaitos internetu: kokias programas naudoti?

Uždarius visas šalies mokymo įstaigas, dauguma švietėjų ketina pamokas ar paskaitas nuo šiol vykdyti nuotoliniu būdu. Tai puiki proga išbandyti nuotolinio mokymosi platformas, visiems prieinamas nemokamai. Kaip išsirinkti, kuri iš platformų bus patogiausia jums ir kaip pradėti jomis naudotis? „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas apžvelgia populiariausias alternatyvas, tinkamas pamokų ar paskaitų vedimui ir pateikia patarimus, kaip pradėti jomis naudotis jau šiandien.
 
Susipažinkite lengviau:
  • Užuot atšaukę pamokas ir paskaitas mokytojai bei dėstytojai gali pasinaudoti mokymosi iš namų paslaugas teikiančiomis internetinėmis platformomis
  • Populiariausia nemokama nuotolinio darbo platforma – „MS Teams“, populiariausia lietuviška platforma, orientuota į mokyklų veiklą – laikinai nemokama tapusi „Eduka“.
  • Pateikiamos platformos leidžia prisiregistruoti per keletą minučių, tad išbandyti galima jas visas

Norite apie geriausias programėles pamokoms ir paskaitoms sužinoti daugiau? Tuomet tiesiog toliau skaitykite šį „Bitės Profų“ straipsnį.

„Microsoft Teams“
 
Turbūt garsiausia ir populiariausia darbą nuotoliniu būdu leidžianti platforma – „MS Teams“. Joje sujungus skirtingus įmonės ar mokymosi įstaigos žmones galima dalintis failais, naudotis bendra duomenų valdymo sistema, vienu metu skirtingiems vartotojams redaguoti tuos pačius dokumentus ir kurti vaizdo konferencijas.
 
„MS Teams“ yra viena patogiausių tokias paslaugas teikiančių alternatyvų, kurią naudoja daugybė įmonių ir mokyklų visame pasaulyje – mokantis iš namų ji patogi ne tik dėl galimybės kurti vaizdo konferencijas tarp kelių skirtingų žmonių, bet ir dėl debesyje esančios duomenų bazės, kuri panaikina būtinybę kaskart failus siųsti vienas kitam ar netgi išsaugoti pakeitimus, nes visa tai atliekama automatiškai. Platforma turi kelis skirtingus mokėjimo planus, bet „MS Teams for Education“ versija dabar, kaip ir anksčiau, išlieka nemokama“, – aiškina „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas.

Platformos nuotoliniam mokymuyisi | BITĖ
 
Norėdami nemokamai užsiregistruoti „MS Teams“ platformoje, spauskite čia.
 
Pasirinkite „Prisiregistruokite nemokamai“, tuomet suveskite savo el. paštą ir slaptažodį bei kitame lange mokyklos ar įstaigos duomenis – taip sukuriamas ne tik naujas asmeninis, bet ir komandos profilis, prie kurio prisijungti vėliau galės kiti.

MS TEAMS | BITĖ
 
„MS Teams“ galima naudotis ir internete nieko neatsisiunčiant, tačiau konferencijos kūrėjui (mokytojui ar dėstytojui) dėl sklandesnio veikimo rekomenduojama atsisiųsti instaliacinį paketą, ką padaryti prisijungus platforma pasiūlys pati.
 
Pradėję naudotis kairėje ekrano pusėje matysite galimas operacijas: skambinimą kitiems vartotojams, failų saugyklą, pokalbius ir kita. Prie „Komandos“ pasirinkimo galite susikurti atskirus kanalus skirtingoms klasėms ar studentų grupėms. Jei mokininiai turi „MS Teams“ arba „Outlook“ pašto paskyrą, jiems įtraukiant į grupę tereikia suvesti jų vardus.

Ms TEASM | BITĖ
 
Norėdami kreiptis į kitą vartotoją šiame lange paminėkite jų vardą prieš tai įvesdami „@“ simbolį. Norėdami pradėti gyvą vaizdo konferenciją, pasirinkite pačioje ekrano apačioje esantį kameros mygtuką. Tiesa, visiems, norintiems ją pamatyti ar prisijungti prie jūsų pasidalintų failų, taip pat prieš tai reikės susikurti paskyras ir prisijungti prie jūsų sukurtos komandos.

Platformos nuotoliniam mokymuyisi | BITĖ
 
Kairėję esančiame pasirinkimų skydelyje pasirinkę skiltį „Užduotys“ galite sukurti ir deleguoti užduotis, priskirti joms reikalingus failus bei parinkti atsiskaitymo datas.

MS TEAMS | BITĖ
 
Tolesnį „MS Teams“ pristatymą galite pamatyti čia.
 
„Eduka“
 
„Lietuviška „Eduka“ platforma skirstoma į dvi paslaugas: „Eduka klasę“ ir „Eduka dienyną“. Abi šios paslaugos orientuotos į mokyklas bei pasiūlo įvairius būdus pateikti užduotis ir individualius vertinimus. Įprastai abi paslaugos yra mokamos, tačiau šiuo metu dėl Lietuvoje paskelbto karantino prieiga prie platformos taip pat yra nemokama visos Lietuvos moksleiviams“, – aiškina „Bitės Profas“.

EDUKA | BITĖ
 
Priešingai nei dauguma sąraše minimų platformų, „Eduka“ prisiregistravus ne vien pasiūlo įrankius komunikuoti ir keistis failais, bet ir iškart suteikia priėjimą prie vadovėlių, skaitmeninių užduočių bei įvairios metodinės medžiagos, tad net jei neturite pakankamai medžiagos pamokoms, tikėtina, jog jos galite rasti prisijungę. Dėl to prisijungimas prie šios platformos kiek sudėtingesnis ir prašo konkrečiai nurodyti savo mokyklą, nepakanka vien tik sugalvoti prisijungimo vardą. O pilną prieigą prie edukacinės medžiagos gausite tik patvirtinę mokytojo tapatybę.

EDUKA | BITĖ
 
Prisijungę prie „Eduka“ galėsite suburti mokinius (dar prisijungiant prie sistemos turėsite pasirinkti savo mokyklą).  

Platformos nuotolianiam mokymuisi | BITĖ

„Eduka klasę“ sudaro trys pagrindiniai blokai: „Mano grupės“, kur galite pažiūrėti mokinių sąrašus ir bendrauti, „Biblioteka“, kur pateikiamas atviras vadovėlių bei pratybų fondas bei „Mano saugykla“, kur mokiniams galite sukurti užduotis su atvirais ar uždarais klausimais. Visos platformos instrukcijos pateikiamos lietuvių kalba, o užduotis galite įkelti tiek iš savo kompiuterio, tiek iš puslapyje jau esačių leidinių.

Prie „Eduka“ prisiregistruoti galite paspaudę čia.
 
„Google for Education“
 
Vilniaus ir kitoms mokykloms – kurios pagal lig šiol numatytus planus neveiks ilgiausiai, net penkias savaites – iki liepos mėnesio galima nemokamai naudotis „Google for Education“ paslaugomis. Pastarąją platformą sudaro aibė skirtingų paslaugų, kurias viskas galite rasti čia.
 
„Mokytojams svarbiausia yra „Google Classroom“ programa, leidžianti tiek kompiuteriu, tiek išmaniuoju telefonu kurti skirtingas pamokas, kuriose galima ne tik įkelti reikiamą mokomąją medžiagą, bet ir įvertinti bei koreguoti moksleivių rašto darbus. Jei turite „Gmail“ paštą, tam net nereikės naujos paskyros. „Google for Education“ puslapyje paspaudę ar į paiešką suvedę „Google Classroom“ iškart atsidursite puslapyje, kurio viršutiniame dešiniame kampe vienu mygtuko paspaudimu galite sukurti naują kursą. Tai automatiškai atvers langą su tolesnėmis galimybėmis mokytojui ir prisijungimo kodu, kurį nusiuntus mokiniams jie galės pamatyti jūsų sukeltą informaciją“, – aiškina K. Špiliauskas.

Google clasroom | BITĖ

Platformos nuotolianiam mokymuisi | BITĖ
 
Daugiau apie pirmuosius žingsnius su „Google Classroom“ galite sužinoti pažiūrėję šį vaizdo įrašą.
 
„Zoom“
 
„Zoom“ platforma naudojama specialiai vaizdo konferencijoms, kurių metu galima dalintis su moksleiviais ar studentais failais bei savo kompiuterio ekrano vaizdu – tai turbūt patogiausias būdas nuotoliniu būdu atkurti gyvą pamoką“, – sako K. Špiliauskas.
 
Konferencijos kūrėjas prie platformos prisijungti gali čia. Suvedus el. pašto adresą platforma paprašys jį patvirtinti ir tuomet susikurti slaptažodį. Nors „Zoom“ naudotis galima ir internete, konferencijos kūrėjui kitus vartotojus įtraukti ir failais dalintis bus patogiau atsisiuntus instaliuojamą jos versiją.

Zoom | BITĖ
 
Pradėję konferenciją galite jos nuorodą nusiųsti reikalingais el. pašto adresais arba paspaudę „Copy URL“ gautą nuorodą nusiųsti socialiniais tinklais. Gavusiems nuorodą užteks ją paspausti ir konferenciją stebėti jie galės nesikūrę paskyros. Tai yra didelis „Zoom“ privalumas, nes nemažai žmonių pasimeta instaliacijų pinklėse, o ši programa, užtikrinanti naudojimą vaizdo konferencijomis vos paspaudus nuorodą, gerokai palengvina naudojimo pradžią, tad yra patogi ir neįgudusiam interneto vartotojui.
 
Tiesa, nemokama „Zoom“ versija pokalbių trukmę riboja ir konferenciją galėsite palaikyti tik 40 minučių. Tačiau konferencijas pradėti iš naujo galite neribotą skaičių kartų, tad trukdžio nesunku išvengti.

Zoom | BITĖ
 
Daugiau informacijos apie „Zoom“ naudojimą galite rasti čia.
 
„Slack“
 
Ši platforma, kaip ir „MS Teams“, leidžia kurti individualius ir grupinius pokalbius, skambinti ir dalintis failais. Programą ypač mėgsta nedideli verslai ir mažos bendrų projektų komandos, nes bendravimą padaro itin lengvą ir paprastą.
 
Dar vienas „Slack“ privalumas – galimybė sujungti ją su „Google Drive“ ar „Microsoft Office 365” platformomis, kad kiekvienas naudotojas gautų priminimus ar įspėjimus taip, kaip jam patogiausia. Vis tik nemokama „Slack“ versija neturi galimybės kurti gyvą vaizdo konferenciją ir 15 žmonių į vieną vaizdo pokalbį sujungti leidžia tik mokama paslauga.
 
Nemokama versija turi ir kitų apribojimų, pavyzdžiui, po kurio laiko nebegalėsite pokalbio istorijoje atrasti senesnių žinučių.
 
Prie „Slack“ prisiregistruoti galite čia suvedę savo el. pašto adresą ir patvirtinę į pašto dėžutę gautą saugos kodą.

Slack | BITĖ
 
Tuomet turėsite susikurti savo kompanijos ar įstaigos paskyrą, kam reikės tik suvesti pavadinimą. Patekę į pagrindinį „Slack“ langą galite pridėti kolegas ar mokinius surinkdami jų el. pašto adresus.

Platformos nuotolianiam mokymuisi | BITĖ
 
Platesnę informaciją galite rasti pažiūrėję šį vaizdo įrašą.

Failų siuntimo programos
 
Jei kol kas darbui su moksleiviais ar studentais neplanuojate paskaitų, kurioms reikėtų gyvai bendrauti, ar individualaus vertinimo reikalaujančių užduočių, reikiamą informaciją galite jiems tiesiog persiųsti nesiregistruodami prie jokių naujų platformų.
 
Persiųsdami medžiagą, netelpančią į elektroninį laišką, galite pasinaudoti „Wetransfer“ arba „My Air Bridge“, kurios leidžia nemokamai siųsti atitinkamai 2 ir 20 GB dydžio failus, tad gavėjo lauke įrašę norimus el. pašto adresus jiems automatiškai suteiksite prieigą prie reikalingų dokumentų ar skaitinių.

BITĖ | PROFAI salonuose

Šią instrukciją parengė išmaniųjų įrenginių ekspertai – BITĖS Profai. Jie kasdien rūpinasi, kad platformoje bite.lt/profai sužinotumėte visas technologijų naujienas ir patarimus. Norite su BITĖS Profais pasitarti gyvai? O gal laužote galvą, kaip pakeisti savo išmaniojo įrenginio nustatymus? Užsukite į didžiųjų miestų BITĖS salonus, nes BITĖS Profai padeda visų operatorių klientams, o BITĖS klientams - nemokamai.