
Išmanioji fotografija: ką reikia žinoti apie vaizdo priartinimą?
Net jei koncerto ar spektaklio metu sėdite paskutinėje eilėje, pasigirti vaizdu draugams vis tiek norisi. Išsitraukiate savo išmanųjį, įsijungiate kamerą, priartinate fiksuojamą vaizdą, tačiau nuotraukos kokybė visiškai nedžiugina. Ar įmanoma vaizdą priartinti neprarandant jo kokybės? Fotografijos specialistai išskiria tris vaizdo priartinimo būdus: optinį, skaitmeninį ir hibridinį. Visi jie turi skirtingas vaizdo ryškumo atkūrimo galimybes. „Bitės Profai“ pasakoja, ką reiškia šios sąvokos ir ar tikrai 50 kartų telefonu priartintas vaizdas gali būti aukščiausios kokybės.
Susipažinkite lengviau:
Norite apie išmaniųjų telefonų kameras ir fotografavimą jomis sužinoti daugiau? Tuomet tiesiog toliau skaitykite šį „Bitės Profų“ straipsnį.
- Vaizdo priartinimas telefone gali būti optinis, skaitmeninis arba hibridinis.
- Optinis priartinimas kol kas išlaiko geriausią nuotraukos kokybę, tačiau hibridinis ir skaitmeninis priartinimas suteikia galimybę priartinti vaizdą iki 10 ar net 50 kartų.
- Jei renkantis telefoną jums svarbesnė nuotraukų kokybė, rinkitės optinį arba hibridinį priartinimą.
Norite apie išmaniųjų telefonų kameras ir fotografavimą jomis sužinoti daugiau? Tuomet tiesiog toliau skaitykite šį „Bitės Profų“ straipsnį.
„Vartotojai žino, kad telefonų kameros gali artinti vaizdą, o pirkdami naują telefoną domisi šia įrenginių savybe. Tačiau realybėje šią funkciją naudoja retai, nes baiminasi, kad artinant vaizdą itin suprastės jo kokybė. Dabar telefonų gamintojai gali pasiūlyti kokybišką vaizdo priartinimą, tačiau norint juo tinkamai pasinaudoti, būtina suprasti, kuo skiriasi vaizdo priartinimo būdai“, – sako Šiaulių „Saulės miestas“ prekybos centre esančiame salone dirbantis „Bitės Profas“ Evaldas Kuprinskas.
Optinis priartinimas: jokio kompromiso dėl kokybės
Tikriausiai ne kartą pastebėjote, kad profesionalūs fotografai su savimi nešiojasi milžinišką kuprinę, iš kurios lyg magai iš skrybėlės traukia vis kitokius objektyvus. Be to, ar atkreipėte dėmesį ir į tai, kad tokiais įrenginiais darytose nuotraukose toliau esantys objektai gali atrodyti lyg esantys čia pat? Toks „stebuklas“ vadinamas optiniu priartinimu ir šiandien jau yra prieinamas ir išmaniųjų įrenginių vartotojams.
„Optinis priartinimas pagrįstas optikos dėsniais – keičiant atstumą tarp objektyvo lęšių, kinta šviesos lūžio parametrai, dėl kurių objektai atrodo didesni. Fotoaparato matricai belieka juos stabilizuoti, sufokusuoti ir užfiksuoti. Panašiu principu mums žvaigždes tyrinėti leidžia teleskopai, o mikropasaulį – mikroskopai“, – teigia E. Kuprinskas.
Anot eksperto, dauguma naujausių telefonų turi ne viengubą pagrindinę kamerą, o dvigubą, trigubą ar net keturgubą: „Dažniausiai šalia pagrindinio objektyvo yra specialaus gylio jutiklis, kuris padeda telefonui geriau suprasti atstumus iki fotografuojamų objektų. Taip galime fotografuoti kokybiškus portretus – nuotraukas, kuriose ryškus fotografuojamo žmogaus veidas, o fonas – išlietas. Kitas objektyvas gali būti itin plataus matymo kampo arba teleobjektyvas. Dažniausiai pastarasis vaizdą leidžia optiškai priartinti iki 2 kartų. Pavyzdžiui, „Samsung Galaxy S10“ ar „iPhone 11 Pro“ telefonuose.“
Tokiuose telefonuose kaip „Huawei P30 Pro“ optiniai sprendimai sumontuoti įrenginio viduje, išilgai jo krašto, o vaizdas fiksuojamas periskopo principu. Toks sprendimas leidžia vaizdą priartinti optiškai iki 5 kartų išsaugant jo kokybę. Jau yra sukurti išmanieji telefonai, galintys vaizdą optiškai priartinti ir iki 10 kartų, tačiau Lietuvoje jais oficialiai neprekiaujama.
Skaitmeninis priartinimas: nuo „iškarpos“ iki naujų sprendimų paieškos
Yra ir tokių telefonų, kurie vaizdą priartinti gali net iki 50 kartų. Kaip tai įmanoma, jei telefonas neturi optinio priartinimo arba jame esantis teleobjektyvas leidžia vaizdą priartinti tik kelis kartus? Tokie įspūdingi skaičiai įmanomi dėl skaitmeninio priartinimo technologijos.
„Paprastai tariant, daugeliu atveju skaitmeninis priartinimas reiškia, kad iš užfiksuoto vaizdo „iškerpamas“ vienas ar kitas fragmentas. Fotografavimo metu vaizdo priartinimo efektą sukuria algoritmai, leidžiantys skaitmeniniu būdu vaizdą padidinti realiu laiku. Žinoma, tokiu būdu užfiksuotas vaizdas nebus toks ryškus kaip optiškai priartintos nuotraukos, tačiau telefono gamintojai nuolat ieško būdų šią sistemą tobulinti“, – teigia E. Kuprinskas.
Hibridinis priartinimas: mados klyksmas ar tendencija?
Tendencija aiški – išmaniaisiais įrenginiais, kurie turi teleobjetyvus, fotografuojamą vaizdą, nepažeidžiant jo kokybės, galima priartinti iki 2–5 kartų, o artinant daugiau – vaizdo kokybės nuostoliai neišvengiami. Tačiau vis dažniau telefonai turi pažangią hibridinio priartinimo funkciją. Kuo ji ypatinga?
„Hibridinis priartinimas sujungia optinio ir skaitmeninio priartinimo bei programinės įrangos galimybes. Pastaroji ypač svarbi kokybiškam hibridiniam priartinimui – vaizdą artinant tokiu būdu dirba visi kameros objektyvai, o skaitmeniniai procesai sujungia atskirus kadrus į vieną. Visų objektyvų užfiksuota informacija padeda papildyti ir patobulinti skaitmeniniu būdu priartintą nuotrauką. Tam tikra prasme, toks priartinimo modelis yra ne tiesioginis aplinkos fiksavimas, bet skaitmeninis piešimas, kurį įrenginiai atlieka per kelias sekundės dalis“, – aiškina E.Kuprinskas.
Nors hibridinis priartinimas nesukuria tokio detalumo kaip optinis, jo priartintas vaizdas atrodo kur kas ryškesnis nei paprasto skaitmeninio priartinimo. Todėl net 10 kartų hibridiškai priartintos nuotraukos kokybės gali visiškai užtekti jūsų „Instagram“ paskyrai.
Ar skaitmeninis artinimas pranoks optinį?
Šiuo metu bene pažangiausias vaizdo artinimo galimybes turi jau minėtas „Huawei P30 Pro“. Dėl įdiegto periskopo principu veikiančio teleobjektyvo jis gali optiškai priartinti vaizdą iki 5 kartų. Artinant šiuo būdu visiškai nenukenčia vaizdo kokybė. Iki 10 kartų vaizdą galima priartinti hibridiniu būdu ir taip artinant jis suprastėja visai nedaug. Tuo metu skaitmeniniu būdu vaizdą galime priartinti net iki 50 kartų. Bet artinant pastaruoju būdu vaizdas, deja, lieka nebe toks detalus.
Akivaizdu, kad vienintelis tikras, autentiškas ir patikimas būdas išsaugoti priartinto vaizdo kokybę yra optinis priartinimas. Skaitmeninio ir hibridinio priartinimo atvejais atsiranda kur kas daugiau kintamųjų – užfiksuoto vaizdo kokybė priklauso ir nuo kameros objektyvų skaičiaus ir nuo programinės įrangos (dirbtinio intelekto). Tobulėjant dirbtiniam intelektui ir mašininiam mokymuisi, išmaniųjų telefonų fotografijos dėsniai gali pakisti – galbūt jau visai netrukus galėsime priartinti vaizdą telefonu šimtus kartų, bet nuotraukų kokybė išliks tokia pat puiki.

Šį straipsnį parengė išmaniųjų įrenginių ekspertai – BITĖS Profai. Jie kasdien rūpinasi, kad platformoje bite.lt/profai sužinotumėte visas technologijų naujienas ir patarimus. Norite su BITĖS Profais pasitarti gyvai? O gal laužote galvą, kaip pakeisti savo išmaniojo įrenginio nustatymus? Užsukite į didžiųjų miestų BITĖS salonus, nes BITĖS Profai padeda visų operatorių klientams, o BITĖS klientams - nemokamai.