
Kaip dirbant iš namų sėkmingai suderinti darbą ir laisvalaikį?
Visoje Lietuvoje paskelbus karantiną, didelė dalis dirbančiųjų susidūrė su nauja realybe – darbu iš namų. Todėl turime dvi naujienas – gerą ir mažiau gerą. Geroji: tyrimai rodo, kad darbas iš namų ženkliai didina produktyvumą. Mažiau gera: dirbantys iš namų 16 proc. dažniau patiria stresą nei dirbantys biuruose, todėl darbą iš namų būtina tinkamai susiplanuoti. Kaip maksimaliai išvengti diskomforto dirbant namuose, o savo namų biurą paversti kuo panašesniu į darbovietės, pataria „Bitės Profai“.
Susipažinkite lengviau:
Norite apie sėkmingą darbą iš namų sužinoti daugiau? Tuomet tiesiog toliau skaitykite šį „Bitės Profų“ straipsnį.
- Dirbant namuose galima pasiekti didesnio produktyvumo, tačiau didėja ir stresas
- Įsikuriant biurą namuose svarbu neprarasti darbinės atmosferos ir ritmo
- Mankšta ir namų švara – du svarbūs palydovai
Norite apie sėkmingą darbą iš namų sužinoti daugiau? Tuomet tiesiog toliau skaitykite šį „Bitės Profų“ straipsnį.
„Karantinas ir izoliacija gali tapti dideliu pokyčiu gyvenime, bet laimei gyvename išmanių sprendimų ir technologijų laikais. Tinkamai sustyguotas darbo procesas bei teisingai pasirinktos priemonės ir programėlės tikrai palengvins šį darbo iš namų laikotarpį“, – sako „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas ir pataria, kaip karantino metu dirbant iš namų sėkmingai suderinti darbą ir poilsį.
1. Stenkitės neprarasti darbinės atmosferos


„Pradėti reikėtų nuo konkrečios darbo vietos sukūrimo namuose. Suraskite patogų darbui stalą, o aplinką, kurioje dirbsite, išlaikykite švarią ir neapkrautą. Kuo labiau jūsų darbo vieta namuose primins biuro – tuo lengviau seksis susikaupti ir darbui. Taip pat namuose padidėja rizika pasiduoti socialinių tinklų ar pramoginių programėlių pagundoms, todėl verta apsirūpinti veiklą jose ribojančiomis priemonėmis. Pavyzdžiui, „Apple“ išmaniųjų įrenginių savininkams savo produktyvumą kontroliuoti padės įrenginiuose jau esanti programėlė „Screen Time“, ją tereikia įjungti telefono ar planšetės nustatymuose. Tuo metu „Android“ įrenginių savininkai turėtų atsisiųsti programėlę „Skaitmeninė gerovė“, kuri „Android 9“ ir naujesniuose „Android“ įrenginiuose įdiegta iš karto. Abi programėlės leidžia ne tik stebėti, kiek mes realiai laiko praleidžiame prie skirtingų programėlių, bet ir apriboti jas tol, kol dirbame“, – pataria K. Špiliauskas.
2. Kaip neiškristi iš įprasto ritmo


„Dirbant iš namų labai sunku sukontroliuoti ritmą, kuris neišvengiamas dirbant biure – pietūs, pertraukėlės, ėjimas kavos ir pan. Pradėjus dirbti iš namų galima lengvai užsimiršti, pietauti nereguliariai, o prie kompiuterio, užsisėdėjus, praleisti kur kas ilgiau nei įprastas 8 valandas. Todėl tam, kad ir toliau palaikytumėte įprastą ritmą, rekomenduojame pasitelkti planavimo ir priminimų programėles. Lengvai susikurti savo dienos darbų ir veiklų planą leidžia programėlė „Any.do“ („iOS“, „Android“). Taip pat ši programėlė užtikrins, kad tiesiai į telefoną gautumėte priminimus, kai artės laikas atlikti ar pabaigti konkretų darbą“, – rekomenduoja ekspertas.
3. Nepamirškite reguliariai prasimankštinti


„Dirbant biure, net nesusimąstydami visai nemažai judame – kelionės į darbą, ėjimas pas klientą, vaikščiojimas pas kolegas ar į susirinkimus. Atsidūrus namie, ant sofos, judėjimas tampa visiškai minimaliu. Todėl svarbu reguliariai nuo jos pakilti ir atlikti prasitampymo ar panašius pratimus, pavaikščioti po kambarius. Turintiems išmaniuosius laikrodžius, šiuo laikotarpiu jie taps itin gerais draugais, nes automatiškai primena apie užsisėdėjimą ir suvibruoja. Kai kurie laikrodžiai, pavyzdžiui, „Samsung Galaxy Watch Active 2“ net ir pasiūlo konkrečių prasitampymo pratimų. Tuo metu neturintiems išmaniojo laikrodžio pravartu išbandyti „neužsisėdėjimo“ programėles telefone, pavyzdžiui, „Stand Up!“ arba „FitOn“. Jos leis ne tik susiplanuoti pratimus darbo iš namų metu, bet ir pasiūlys pačius pratimus ir kaip juos atlikti“, – nurodo K. Špiliauskas.
4. Švari darbo vieta priklauso tik nuo jūsų


„Kai darbo aplinka tampa nešvari arba apkrauta, iš karto kenčia ir produktyvumas bei nuotaika. Be to, namuose niekas švara be jūsų nepasirūpins, todėl švarią darbo vietą reikės užtikrinti patiems. Nuo šiol namai ir darbo vieta – ta pati erdvė. Dirbant ir įsitraukus į rūpesčius namų švara gali greitai iškristi iš galvos, tad jos svarbą taip pat gali priminti programėlės. Pavyzdžiui, programėlė „Clean My House“ leidžia patogiai suprogramuoti namų tvarkymo priminimus, o programėlė „OurHome“ gali padėti į tvarkymosi procesą įtraukti netgi vaikus, nes siūlo už sėkmingą tvarkymąsi įvairius apdovanojimus“, – atkreipia dėmesį ekspertas.
5. Nesiizoliuokite – bendraukite su kolegomis vaizdo skambučiais


„Nors ir paskelbtas karantinas, socialinius ryšius su kolegomis būtina palaikyti ir toliau. Taip ne tik galime nemažai užduočių ar klausimų išspręsti greičiau nei rašant, bet ir pamažinsite streso lygį. Didžiosios kompanijos aktyviai reaguoja į situaciją ir net iki tol buvusias pažangias konferencinių skambučių ar panašias programėles šiam laikotarpiui siūlo nemokamai. Ypatingai karantino laikotarpiu pravers šiuo metu nemokamos programėlės „Microsoft Teams“, „Webex“ ir „Zoom“. Bendrauti videoskambučiais ar daryti didesnes nei kelių žmonių konferencijas jomis labai paprasta ir patogu“, – siūlo K. Špiliauskas.

Šį straipsnį parengė išmaniųjų įrenginių ekspertai – BITĖS Profai. Jie kasdien rūpinasi, kad platformoje bite.lt/profai sužinotumėte visas technologijų naujienas ir patarimus. Norite su BITĖS Profais pasitarti gyvai? O gal laužote galvą, kaip pakeisti savo išmaniojo įrenginio nustatymus? Užsukite į didžiųjų miestų BITĖS salonus, nes BITĖS Profai padeda visų operatorių klientams, o BITĖS klientams - nemokamai.