„Android 12“ belaukiant: 5 įdomiausios naujovės

Kiekvieną rudenį „Google“ pristato naują „Android“ operacinės sistemos versiją. Naujojoje – „Android 12“ daugiausia dėmesio skiriama įrenginio dizaino suasmeninimui, naudotojų saugumui ir privatumui, programėlių prisitaikymui prie didesnių ekranų. Apie penkias didžiausias naujoves, kurios pasieks daugumos telefonus, pasakoja „Bitės Profai“.
 
Taupydami Jūsų laiką, kviečiame su pranešimo turiniu susipažinti lengviau:
  • Naujoji operacinė sistema „Android 12“ nuo rudens pasieks daugumą išmaniųjų telefonų ir kitų įrenginių
  • „Android 12“ pasižymi bene didžiausiais dizaino pasikeitimais per visą šios programinės įrangos istoriją
  • Vartotojai visada pastebės įspėjamą ženklą, kai programėlės naudos telefono kamerą ar mikrofoną
  • Su „Android 12“ kai kurios programėlės atvaizduos daugiau pritaikyto turinio didesniems ekranams

Jei norite daugiau sužinoti apie „Android 12“ programinės įrangos naujoves, kviečiame toliau skaityti šį „Bitės Profų“ tekstą.

„Šiuo metu „Android“, populiariausia operacinė sistema pasaulyje, įdiegta daugiau nei trijuose milijarduose išmaniųjų telefonų. Didžioji dalis jų drastiškai pasikeis oficialiai pasirodžius „Android 12“, tačiau pokyčiai ne tik pagerins išmaniojo veikimą, bet ir sudarys įspūdį, jog naudojatės nauju telefonu. Išmaniųjų įrenginių entuziastai jau dabar gali išmėginti bandomąją versiją, tačiau ją naudojant gali neveikti kai kurios telefono funkcijos, greičiau išsikrauti akumuliatorius“, – sako „Bitės Profas“ A. Archangelskis.

1. Kaip pasikeis dizainas?

Dizainas-pagal-poreikius
 
Ši operacinė sistema pasižymi bene didžiausiais vizualiniais pokyčiais per visą „Android“ istoriją. Naujoji dizaino sistema vadinsis „Material You“, o patys vartotojai turės nemažai įtakos įrenginių programinės įrangos dizainui. „Android“ atsižvelgs, pavyzdžiui, į ekrano paveikslėlio spalvas tam, kad pritaikytų atitinkamų spalvų schemą visam įrenginiui. Tai reiškia, kad kiekvieną kartą pakeitus paveikslėlį pasikeis ir spalvos visame telefone.

„Įvairių langų išvaizdą galėsite nustatyti ir pagal save, jei išjungsite automatinį spalvų parinkimą pagal paveikslėlį. Naujoje operacinėje sistemoje pastebėsite įdomesnes animacijas, pertvarkytus valdiklius. Jos netgi skirsis priklausomai nuo to, kokiu būdu atrakinsite telefoną, o ekranas pradės šviesti būtent nuo konkrečios vietos, kur paspausite mygtuką. Be to, išmaniuoju naudositės lengviau dar ir todėl, kad bus patogiau išrikiuoti greitieji nustatymai“, – pasakoja „Bitės Profas“.

2. Kokia nauja galimybė padės vertinti savo saugumą ir privatumą?

Androi12-3
 
Naujoji funkcija „Privacy Dashboard“ pateikia išsamią informaciją apie visų programėlių prieigą prie buvimo vietos, telefono kameros ar mikrofono. Suvestinėje matysite, kurios programėlės per pastarąsias 24 valandas naudojo įvairias telefono funkcijas, susijusias su jūsų privatumu.

„Dar daugiau informacijos aptiksite laiko juostoje, kurioje sužinosite tikslų laiką, kiek konkreti programa naudojo, pavyzdžiui, telefono buvimo vietą. Išsiaiškinsite, ar buvimo vieta buvo naudojama jums dirbant su programėle, pavyzdžiui, stebint judėjimą žemėlapyje, o gal programėlė tai darė veikdama fone. Taip įsitikinsite, ar tikrai visos naudojamos programėlės yra patikimos, ar slapčia nerenka asmeninių duomenų“, – paaiškina technologijų ekspertas.

Kai telefone bus naudojamas mikrofonas arba kamera, ekrano dešiniajame kampe išvysite įspėjantį simbolį. Jį paspaudę matysite, jog mikrofoną šiuo metu naudoja, pavyzdžiui, skambučių programa. Jei pastebėsite, kad mikrofoną ar kamerą naudoja programėlė, kuri neturėtų to daryti, galėsite jai uždrausti prieigą.

„Naudotojų saugumu besirūpinanti „Google“ sukūrė papildomą funkciją, leidžiančią vieno mygtuko paspaudimu išjungti leidimus naudoti kamerą ir mikrofoną visoms įdiegtoms programoms. Tai aktualu, pavyzdžiui, dalyvaujant itin privačiame pokalbyje ir saugantis svarbios informacijos nutekėjimo. Be to, nuo šiol visoms programėlėms, prašančioms prieigos prie buvimo vietos, galėsite leisti aptikti tik apytikslę buvimo vietą su kelių šimtų metrų paklaida“, – priduria A. Archangelskis.

3. Koks naujas būdas dalintis WI-FI slaptažodžiu?

Androi12-1
 
„Android 11“ versija leidžia dalintis WI-FI slaptažodžiu per QR kodą, o naujoji operacinė sistema padės išvengti QR kodų nuskaitymo. Perduodant WI-FI slaptažodį tereikės pasinaudoti funkcija – „Netoliese“.

„Kitas įrenginys gaus pranešimą, jog su juo dalijamasi WI-FI slaptažodžiu ir vienu paspaudimu galės prisijungti prie tinklo. Tiesa, slaptažodis nebus rodomas dėl saugumo. QR kodai nuskaitomi lengvai, tačiau ši naujovė leidžia dalintis WI-FI slaptažodžiu vienu metu su keliais žmonėmis, o tai yra dar patogiau“, – neabejoja išmaniųjų įrenginių ekspertas.

4. Kaip išsiplės ekrano kopijų funkcionalumas?

Androi12-2
 
Visada „Android“ telefonuose nuotraukos buvo saugomos JPEG formatu, tačiau naujoje operacinėje sistemoje atsiras papildomas formatas – AVIF. Taip siekiama pagerinti vaizdų kokybę nepadidinant jų dydžio. Šis formatas naudoja atvirojo kodo vaizdo kodeką AV1, kuris pirmą kartą pristatytas „Android 10“ programinėje įrangoje. Kol kas nėra žinoma, ar AVIF palaikymas atsiras senesniuose telefonuose, kuriuose nebus galimybės įdiegti „Android 12“. Vis dėlto „Google Play“ parduotuvėje jau dabar galima rasti programėlių, leidžiančių peržiūrėti AVIF nuotraukas arba pakeisti jų formatą į JPEG.

„Google“ išplėtė ir nufotografuoto ekrano nuotraukų funkcionalumą, todėl nuo šiol užfiksuotuose ekrano paveikslėliuose galėsite redaguoti kadrą įvairiais įrankiais, pavyzdžiui, teptukais. Ekrano kopijoje bus leidžiama pridėti tekstą, jaustukus ir lipdukus. Vartotojams tai naudinga, kadangi nereikia ieškoti papildomų programėlių smulkioms užduotims“, – pastebi „Bitės Profas“.

5. Koks ateities sprendimas didesniems ekranams?

Androi12-4
 
JAV technologijų milžinė atsižvelgė į pasaulyje augančią didesnių ekranų paklausą ir pritaikė „Android 12“ programinę įrangą taip, kad būtų galima naudoti kuo daugiau įvairių programėlių didesniuose ekranuose.

BITĖ | PROFAI salonuose

Šį straipsnį parengė išmaniųjų įrenginių ekspertai – BITĖS Profai. Jie kasdien rūpinasi, kad platformoje bite.lt/profai sužinotumėte visas technologijų naujienas ir patarimus. Norite su BITĖS Profais pasitarti gyvai? O gal laužote galvą, kaip pakeisti savo išmaniojo įrenginio nustatymus? Užsukite į didžiųjų miestų BITĖS salonus, nes BITĖS Profai padeda visų operatorių klientams, o BITĖS klientams - nemokamai.