Planšetinis kompiuteris švenčia pilnametystę: kas pasikeitė per 18 metų?

2018.
11.13

2000 metai, lapkričio 12 diena. Vakar, prieš 18 metų, Kompanijos „Microsoft“ įkūrėjas Bilas Geitsas pirmą kartą viešai pademonstravo įrenginio „Microsoft Tablet PC“ prototipą. Tai tapo pirmuoju planšetiniu kompiuteriu, kuris buvo sukurtas siekiant nekuklaus tikslo – pakeisti asmeninį kompiuterį. Ir nors pirmąją pilnavertę planšetę pasauliui pristatė Bilas Geitsas, tik prabėgus 18-ai metų nuo šios dienos technologijų ekspertai pakrikštijo naująjį „iPad Pro“ kuo tikriausiu kompiuterio pakaitalu. Ta proga „Bitės Profai“ užpūtė 18-ojo planšetinio kompiuterio gimtadienio žvakutės, pasidžiaugė, kad planšetei pagaliau pavyko pasiekti nuo pradžių užsibrėžtą tikslą ir pasiaiškino, kuo dar iki šių dienų pasikeitė planšetiniai kompiuteriai.

„Nors bandymų sukurti kažką panašaus į planšetę buvo dar 1968 metais, „Microsoft“ pirmieji pristatė tokią planšetę, kokias jas esame įpratę įsivaizduoti ir matyti. O šiandien stebime, kad jos ir toliau tobulėja bei stebina naujais technologiniais pasiekimais. Tai lemia ne vienas dalykas. Pradedant nuo to, kad Bilo Geitso pristatytas, tačiau kompanijos „Apple“ gerokai patobulintas planšetinis kompiuteris iki šiol dar neatskleidė viso savo potencialo ir baigiant tuo, kad planšetė tapo vienu lengviausiai prie žmogaus poreikių prisitaikančiu prietaisu. Tačiau kaip ir visi labai geri dalykai, planšetinis kompiuteris mėgstama technologija netapo per vieną dieną“, – sako „Bitės Profė“ Agnė Adomaitytė ir išskiria penkis dalykus, kurie per 18 metų stipriai patobulino planšetę.

1. Planšetė tapo prieinama visiems

Nors, pasak A. Adomaitytės, planšetinis kompiuteris nuo pačių pradžių buvo skirtas dirbantiems žmonėms, kurie ja naudotųsi darbe, bėgant metams viskas kardinaliai apsivertė aukštyn kojomis.

„Kai laikė rankose pirmąjį „Microsoft Tablet PC“ prototipą, Bilas Geitsas teigė, kad planšetiniam kompiuteriui nėra ribų ir kad per penkis metus nuo jo pardavimo pradžios, tai bus pats populiariausias asmeninis kompiuteris JAV. Dėl pirmojo teiginio jis tikrai neklydo, o štai antrasis, galima teigti, taip ir neišsipildė. Spėjama, kad taip nutiko dėl to, kad iš pat pradžių buvo bandoma planšetinį kompiuterį pritaikyti būtent verslininkams, o pats prietaisas per daug bandė nukonkuruoti stipriai žmonių gyvenimuose įsitvirtinusį asmeninį kompiuterį. Tačiau kai 2010 metais kompanija „Apple“ startavo su savo planšete „iPad“ – viskas pasikeitė, nes šis planšetinis kompiuteris buvo skirtas šeimoms, o vietoje bandymo atkartoti kompiuterius, „iPad“ tiesiog išnaudojo ir stiprino būtent planšečių privalumus“, – pažymi A. Adomaitytė.

2. Atsirado galimybė pačiam rinktis turinį

Kitas labai svarbus pokytis, kuris gerokai padidino žmonių susidomėjimą planšetėmis, buvo galimybė patiems rinktis ir siųstis programėles savo planšetiniame kompiuteryje.

„Nuo to momento, kai kompanijos „Apple“ ir „Samsung“ leido žmonėms savo planšetėse naudotis programėlių parduotuvėmis, susidomėjimas šiuo įrenginiu natūraliai paaugo. Būtent parduotuvės leido planšečių turėtojams naudotis ne vien gamintojų sudėliotomis programėlėmis, bet siųstis ir naudotis tomis, kurios reikalingos ar domina. Tuo pat metu tai leido planšetėms perimti vieną geriausių dabartinių telefonų savybių – programėlių gausą ir kasdien atnaujinamą jų parduotuvę bei pradėti pilnaverčius duomenų ar informacijos mainus tarp skirtingų įrenginių, nuo asmeninio kompiuterio iki planšetės ir išmaniųjų telefonų“, – sako A. Adomaitytė.

3. Dydžio evoliucija

A. Adomaitytė pastebi, kad tobulėjant technologijoms, vienas labiausiai kintančių planšečių dalykų tapo jų dydis: „Kadangi planšetės kurį laiką buvo viduriniuoju broliu tarp asmeninio kompiuterio ir išmaniojo telefono, per metus gerokai keitėsi ir planšetės dydis. Planšetinių kompiuterių dydžių amplitudė kito nuo 7 colių, kai įrenginiai primindavo skaitykles, iki 13 ar net beveik 14 colių. Tai, koks turėtų būti planšetės dydis gamintojams diktavo pačių įrenginių galimybės, kurios prasidėjo tiesiog nuo naršymo internete ar dokumentų skaitymo mažesniame nei asmeninio kompiuterio ekrane, bet būnant bet kur, tarsi turint telefoną, o išsiplėtė iki planšetės naudojimo netgi profesionaliam darbui, kam šiandien didžioji dalis gamintojų siūlo specialius pieštukus.“

4. Nuo kosmoso iki lovos

„Planšetinių kompiuterių populiarumas neslopsta ir dėl smarkiai prasiplėtusio jų funkcionalumo. Jei įsigiję pirmąsias planšetes pirkėjai galvodavo, ką čia su jomis būtų galima nuveikti, šiandien viskas kitaip. Atėję pirkėjai nori ne tik lengvesnės asmeninio kompiuterio versijos, bet ir renkasi planšetę konkrečiai filmų žiūrėjimui, knygų skaitymui, žaidimams, naršymui internete ar tiesiog ieško draugiškiausio šeimai įrenginio. Pirkėjų apsisprendimą įsigyti planšetę ilgainiui palengvino ir tai, kad jos tapo labai lengvai susiejamos su kitais įrenginiais, o tai reiškia, kad atsiranda didesnis poreikis turėti planšetę nuolat po ranka, net jei neketinai ja artimiausiu metu naudotis. Dėl šių pačių priežasčių, planšetinius kompiuterius lengviau prisijaukina netgi NASA astronautai arba kariuomenės visame pasaulyje. Todėl planšetė tapo įrenginių, kuriuo patogu naudotis tiek lovoje prieš miegą, tiek skriejant kosmose“, – teigia A. Adomaitytė.

5. Planšetės lengvai prisijaukina naujas technologijas

Kaip išskiria A. Adomaitytė, planšetės pasižymi tuo, kad greitai prisijaukina naujausias technologijas ir išnaudoja jas savo stipriausių savybių paryškinimui.

„Planšetiniai kompiuteriai eina išmaniųjų telefonų praminamu keliu, tik geriausias pastarųjų savybes prisitaikydamos sau. Pavyzdžiui, pasirodo telefonai su ryškiausiais ar jautriausiais lietimui ekranais – planšetės greitai pasirodo su tokiais pačiais, tik didesniais ekranais. Išmanieji telefonai prisijaukina išmanų pieštuką – netrukus tai tampa ir svarbiu planšečių atributu. Geras to pavyzdys yra ką tik pasirodęs naujas planšetinis kompiuteris „iPad Pro“ – jame, kaip ir naujuose „iPhone“, išnykęs legendinis „home“ mygtukas, ekranas užima kaip niekada daug vietos, o norintys daugiau vietos gali rinktis netgi 1 terabaito talpos modelius. Tuo metu kitas šiuo metu dar karštas planšetinis kompiuteris „Google Pixel Slate“, jei žiūri iš tolo, visai niekuo nesiskiria nuo nešiojamo kompiuterio: didelis ekranas, jungimas su klaviatūra, kuri stipriai primena kompiuterių klaviatūrą ir itin lengvas prisijungimas prie monitoriaus, televizoriaus ar pieštuko“, – išskiria „Bitės Profė“.

Galiausiai, anot A. Adomaitytės, norint daugiau sužinoti daugiau apie planšetinius kompiuterius ar pasidomėti konkrečiomis jų savybėmis, visuomet galite kreiptis į didžiuosiuose Lietuvos miestuose esančius „Bitės Profus“ ir jie visuomet jums patars.

2018.
11.21

Ką reiškia „LO“ arba 49-ąjį gimtadienį švenčiančio interneto istorija

Šiandien internetas yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis ir nuo jo priklauso labai daug kitų technologijų. Tačiau dieną, kai jis atsirado – 1969 metų lapkričio 21 d. – tai buvo eksperimentinis projektas, orientuotas į JAV šalies gynybą. Mokslinių projektų agentūra ARPA, įkurta tuometinio JAV prezidento pavedimu, turėjo sukurti kompiuterių tinklą, kuris patikimai veiktų net atominio karo atveju. Taip buvo pradėtas kurti tinklas, kuris, nukirtus vieną kabelį, automatiškai informaciją perduotų kitais kabeliais, o duomenys, perduodami jais, dalinami paketais. Tačiau kaip mus moko istorija, labai dažnai pasaulinio lygio atradimai ar inovacijos pradžioje turėjo visai kitą paskirtį. Tad „Bitės Profai“, paaštrinę savo istorines žinias, atsako į klausimą kaip nuo „šaltojo karo“ laikų projekto internetas tapo nebeatsiejama mūsų kasdienybės dalimi.  

Skaityti plačiau
2018.
11.09

Kodėl išsirinkti išmanųjį laikrodį lengviau nei žieminę striukę?

Prasidėjus tikrajam lietuviškam rudeniui, o į nugarą jau vis smarkiau alsuojant žiemai, gyventi nenustojame. Vis dar norisi lauke prabėgti įprastus kilometrus, išeiti pasivaikščioti ar aplankyti mėgstamas vietas. Tačiau ką daryti, jei niekaip nenusprendžiame, kuris išmanusis prietaisas yra tinkamiausias mus lydėti atšiauresniais orais? Tuomet pats laikas ant rankos užsisegti išmanųjį laikrodį, kuris atstoja tiek dalį telefono, tiek geriausias laikrodžių savybes. Bet kaip žinoti, kurį pasirinkti? Tam, kad išsirinktumėte tiek savo poreikių, tiek atšiauriausių oro sąlygų nebijantį laikrodį, į pagalbą atskuba „Bitės Profai“.

Skaityti plačiau
2018.
10.31

5 naujausios programėlės, kurias turi išmėginti šį lapkritį

Kai iškrenta pirmasis sniegas, paprastai tai ženklas, kad netrukus norėsis dar dažniau paguodos ieškoti išmaniojo telefono ekrane, o ne lauke. O kai už lango ima maišytis ruduo su žiema, o lietus su sniegu, praskaidrinti nuotaiką gali ne tik cinamonas, arbata ar nauji rūbai, bet ir naujos programėlės. Kokios? Į šį klausimą atsako „Bitės Profai“, kurie pristato ne tik penkias naujausias ar neseniai atnaujintas programėles, bet ir pasiūlys išmanų būdą praskaidrinti įvairius orus žadantį lapkričio mėnesį.

Skaityti plačiau
2018.
10.25

Stinga vietos telefone? 6 patarimai, kaip jos prasimanyti

Jeigu reikėtų išskirti 5 dažniausius klausimus, kurių anksčiau ar vėliau būtinai klausia išmaniųjų telefonų savininkai, šiame penketuke neabejotinai būtų klausimas apie vietos stoką. Ir iš tiesų – aktyviai naudojantis telefono kamera, taip pat filmuojant, dažnai naudojantis įvairiausiomis programėlėmis bei kaupiant ar laikant telefone daug failų, nesunkiai galima pasiekti telefono atminties ribą. O ką daryti tada arba kaip to laiku išvengti? „Bitės Profai“ atskuba į greitąją išmaniųjų telefonų pagalbą ir dalinasi patarimais, kurie padės papildoma telefono atmintimi pasirūpinti iš anksto arba lengvai išsisukti iš situacijos, kai išmaniojo atmintis netikėtai persipildo.

Skaityti plačiau
Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę SUTINKU arba tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi. Daugiau informacijos apie slapukus.
Gaukite BITĖS pasiūlymą

Gaukite BITĖS pasiūlymą

+370
Užpildydamas formą sutinku, kad BITĖ susisiektų su manimi dėl šio pasiūlymo ar pateiktų kitus savo prekių ar paslaugų pasiūlymus.
Serverio klaida, pabandykite dar kartą vėliau.

Ačiū

Jūsų duomenys sėkmingai priimti.
Susisieksime su jumis netrukus.