Neatpažįstamai keliones ir susisiekimą pakeitusiam „Google Maps“ – jau 14 metų

2019.
02.11

Prisisekite saugos diržus, nes laukia netikėta kelionė į praeitį, kuri gali lengvai šokiruoti. Ar galėtumėte šiandien įsivaizduoti, kad kažkada ieškoti geriausio maršruto į kitą šalį ar miestą reikėdavo storose, toną sveriančiose žemėlapių knygose? Arba skolintis iš draugų GPS navigaciją ir mokytis ja naudotis? Ar pirmas atostogų dienas kitoje valstybėje, kai nežinai nei kur artimiausia parduotuvė, nei viešbutis. Įsivaizduoti tikriausiai sunku, bet panašiai visi ir gyvenome iki 2005 metų, kai vasario 8 dieną pasaulį išvydo „Google Maps“. Kuo ši paslauga ypatinga? Visų pirma tuo, kad padarė išmanius pasaulio žemėlapius lengvai prieinamus praktiškai kiekvienam, o „Bitės Profai“ šia proga atrinko 5 įdomius faktus apie „Google Maps“.

„Kai kalbame apie „Google Maps“, paprastai omenyje turime tik tas šios technologijos funkcijas, kuriomis tenka naudotis dažniausiai: išmanus žemėlapis, navigacija ar greita adreso paieška. Tačiau per 14 gyvavimo metų „Google Maps“ padarė tiek dalykų arba davė pradžią tokioms iniciatyvoms, apie kurias net nesusimąstome. Pradedant galimybe pakeliauti laiku ir baigiant milijonu mūsų gyvenimą dar labiau palengvinančių programėlių, „Google Maps“ šiandien yra vieną didžiausių įtakų pasauliui padariusi „Google“ paslauga“ – sako „Bitės Profas“ Gytis Kupčinskas, dirbantis Panevėžio RYO esančiame „Bitės“ salone ir dalinasi penkiais įdomiais dalykais apie „Google Maps“, kuriuos tikrai verta šios technologijos gimtadienio proga prisiminti.

1. Gatves ir vietoves fiksavo net kupranugariais

G. Kupčinsko teigimu, kai garsusis „Google“ režimas „Street View“ startavo 2007 metais saujelėje JAV miestų, o vėliau išplito po visą pasaulį, tai tapo viena didžiausių to meto atrakcijų.  

„Kai po pasaulio miestų, miestelių ir net užkampių gatves pradėjo važinėti „Google“ automobiliai ir fiksuoti duomenis, žmonės įvairiausiais būdais bandė įsiamžinti šiuose realaus vaizdo žemėlapiuose. Tačiau „Street View“ buvo sukurtas ne tik garsiųjų automobilių ir palydovų dėka – didžioji kompanija daugiau nei 8 milijonus kilometrų sukorė naudodamiesi gondolomis, sniegomobiliais, povandeninėmis transporto priemonėmis, kupranugariais ir kitomis priemonėmis, kurias sunku ir įvardinti. Viso to metu buvo sugeneruota 20 petabaitų duomenų (1 petabaitas – 1000 terabaitų). Tačiau šiandien „Street View“ leidžia netgi patekti į garsių pastatų vidų ir juos apžiūrėti iš arti, pavyzdžiui, Baltuosius rūmus, Metropoliteno meno muziejų ir daug kitų pasaulinių objektų. Kas žino, ką „Street View“ pasiūlys ateityje?“ – sako G. Kupčinskas.

2. Galimybė patiems tiesti kelius

„Tiems, kas kada nors yra turėję užslėptą norą nutiesti naujus kelius, „Google Maps“ leidžią tą padaryti bent jau virtualiai. Jei šia paslauga besinaudojantis žmogus žino apie naujus kelius, jis gali pats juos pridėti į „Google Maps“ ir užvadinti. Žinoma, naujų, nesamų kelių prigalvoti niekas neleis, tačiau informaciją pildyti gali bet kas. Taip pat šioje paslaugoje leidžiama keisti įmonių ar kitų objektų adresus, kas yra patogu norint, kad kiti tave lengviau ar greičiau surastų. Įdomu tai, kad „Google Maps“ egzistuoja jau 14 metų, o yra vis dar nustembančių, kai sužino, kad šiuose žemėlapiuose gali būti ne vien žiūrovas, bet ir tam tikras dalyvis bei jų pildytojas“, – teigia G. Kupčinskas.

3. Žemėlapiai, kurių nenuplagijuosi

„Google Maps“, anot G. Kupčinsko, taip pat naudoja vieną seną kaip pasaulis žemėlapių sudarytojų gudrybę: „Nuo seniau žemėlapių sudarytojai, nenorėdami, kad jų ilgai kurtus žemėlapius kas nors lengvai nuplagijuotų, tyčia į juos įtraukdavo neegzistuojančias gatves ar net miestus. Tada kai su tais pačiais neegzistuojančiais miestais ar gatvėmis žemėlapį kas nors nukopijuodavo, būdavo labai lengva įrodyti plagiatą, nes tiek jame, tiek originale, būdavo tas pats neegzistuojantis vietovardis. „Google Maps“ taip pat, manoma, turėjo tokį vietovardį, kuris plačiai nuskambėjo. Tai – miestas Argleton Didžiojoje Britanijoje, kurį rodė „Google“ žemėlapiai, bet realybėje vietoje jo tebuvo plynas laukas. Tai sukėlė didelį šurmulį, nes „Google Maps“ naudojosi ir daug kitų bendrovių, tad vėliau „Google“ šį miestą pašalino. Beje, tikima, kad ir iki šiol „Google Maps“ galima surasti tokių netikrų dalykų, tik jie kur kas subtilesni.“

4. „Google“ kelionės laiku, kurias gali išbandyti kiekvienas

„Dar ir šiandien apie šią „Google Maps“ funkciją žino toli gražu ne visi. Tiesa, ji prieinama tik tiems, kas „Google Maps“ atidaro savo kompiuteryje. Kokia ši funkcija? Kelionės laiku! Na, bent jau kompiuterio ekrane. Ką daryti, kad pakeliautum? Tereikia susivesti norimą adresą, tada nuspausti pele dešiniame apatiniame ekrano kampe matomą geltoną žmogeliuką, pastatyti jį norimoje žemėlapio vietoje, o tada kairiajame viršutiniame kampe pasirinkti datą. Ir kelionė laiku įvyks! Tiesa, ne visose pasaulio vietose tokios kelionės įmanomos, tad norint šitaip pakeliauti gali tekti ne kartą pabaksnoti į skirtingas „Google Maps“ vietas, bet kai galiausiai pavyksta – nustebina. Pavyzdžiui, gali pamatyti, kaip šiandien įspūdingai atrodantis prekybos centras prieš eilę metų tebuvo plynas laukas. Kas jau kas, bet kelionių laiku entuziastai tikrai turėtų smagiai praleisti laiką“, – mano G. Kupčinskas.

5. Kokios vienos populiariausių programėlių atsirado „Google Maps“ dėka?

Pasak G. Kupčinsko, jei ne „Google Maps“, šiandien neturėtume programėlių, kurias įpratome naudoti bene kasdien: „Google“ skelbia, kad galima būtų suskaičiuoti apie milijoną skirtingų trečių šalių programėlių, kurios naudojasi „Google Maps“. Tarp jų ir gana plačiai žinomi pavadinimai – nuo „Uber“ ar „WhatsApp“ iki „TripAdvisor“. Taip pat jei ne „Google Maps“, šiandien neturėtume lietuvių itin pamėgtų programėlių, tarp kurių išmanioji navigacija „Waze“ ar visais būdais keliauti padedanti „Trafi“. Beje, „Waze“ yra pačiai kompanijai „Google“ priklausanti programėlė, kurioje vairuotojai realiu laiku renka ir praneša informaciją apie sąlygas keliuose: spūstis, eismo įvykius, oro sąlygas ir kitas kliūtis. Tuo pačiu programėlė veikia ir kaip navigacija, padedanti rasti greičiausią maršrutą, kurį nuolat atnaujina pagal realiu laiku gaunamą informaciją apie eismo sąlygas. Taip pat „Google Maps“ yra tiesiogiai susieti su „Waze“ ir atsinaujina pagal šioje programėlėje pateiktą ar užfiksuotą informaciją.“

Galiausiai, kaip teigia G. Kupčinskas, norint sužinoti daugiau apie „Google Maps“ galimybes arba išbandyti kitas panašias programėles, visada galima kreiptis į didžiuosiuose Lietuvos miestuose įsikūrusius „Bitės Profus“, kurie visada patars bei atsakys į rūpimus klausimus.

2019.
06.03

„Bitė“ ir „Tele2“ spartins 5G diegimą Lietuvoje ir Latvijoje dalinantis tinklo infrastruktūra

Telekomunikacijų bendrovės „Bitė“ ir „Tele2“ pasirašė susitarimą, kuriuo numatoma sukurti bendrą radijo prieigos tinklą (angl. radio access network arba RAN) Lietuvoje ir Latvijoje. Partnerystė leis paspartinti 5G tinklo diegimą bei optimizuoti abiejų bendrovių infrastruktūros priežiūrą. Bendras tinklas neturės jokios įtakos bendrovių konkurencijai siūlant prekes ir paslaugas – „Tele2“ ir „Bitė“, kaip ir iki šiol, veiks kaip visiškai savarankiškos įmonės. Dalijimasis infrastruktūra yra įprasta praktika pasaulyje ir ES – kai kuriose šalyse tai vyksta jau 18 metų.

Skaityti plačiau
2019.
05.31

Geros ausinės išmaniajam telefonui: stilingos, galingos ar belaidės?

Apie tai, kaip svarbu turėti sau tinkančias ausines – kalbėti neverta. Bet šiandien, atėjus išsirinkti ausinių, pasirinkimų tiek daug, kad prie jų gali praleisti daugiau laiko nei renkantis filmą iš „Netflix“ katalogo. Ar imti dideles, apgaubiančias ausis? Ar svarbūs ausinių gamintojų siūlomi papildomi privalumai? Ar belaidžių ausinių kokybė nenusileidžia laidinėms? „Bitės Profai“ ištestavo visas šiuo metu populiariausias ausines ir dalinasi įžvalgomis, kurias ir kaip išsirinkti.  

Skaityti plačiau
2019.
05.24

Kaip laiku atpažinti telefoninius virusus ir išvengti jų „malonės“?

Technologijų dėka mūsų gyvenimas kiekvieną dieną tampa lengvesnis ir paprastesnis. Šiandien išties nesudėtinga naudojantis telefonu atsisiųsti visą tuziną skirtingų programėlių, naršyti internete ar pramogauti. Nelaimei, gyvenimas paprastėja ir piktavaliams, kurie, naudodamiesi telefoniniais virusais, nori pakenkti kitiems. Tačiau yra ir dvi geros žinios. Viena ta, kad yra ne vienas būdas atpažinti telefoninį virusą šiam dar nepatekus į telefoną. Kita – „Bitės Profai“, kurie dalinasi realiais patarimais, kaip laiku atpažinti telefoninius virusus ir išvengti jų „malonės“.

Skaityti plačiau
2019.
05.17

Tarptautinė telekomunikacijų diena: 154 metai ir 5 ryškiausios technologijos

Gegužės 17 arba Tarptautinė telekomunikacijų diena gali pasirodyti kiek keista. Kaip ją minėti? Ypatingai, kai ši diena dar vadinama ir Pasaulio informacinės visuomenės diena. Ir kodėl būtent gegužės 17? Lengviau atsakyti į pastarąjį klausimą: būtent šią dieną, prieš 154 metus, 1865-ais buvo įkurta Tarptautinė telegrafo sąjunga (International Telegraph Union, ITU). Nuo to laiko iki dabar pasirodė daug technologijų, išradimų ir naujovių, kurių dėka šiandien bendraujame ir gyvename daug lengviau. Na, o paminėti šią dieną galima prisimenant ir sužinant kažką naujo apie 5 ryškiausias telekomunikacijų technologijas, kurias atrinko ir pristato „Bitės Profai“.

Skaityti plačiau
Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę SUTINKU arba tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi. Daugiau informacijos apie slapukus.
Gaukite BITĖS pasiūlymą

Gaukite BITĖS pasiūlymą

+370
Užpildydamas formą sutinku, kad BITĖ susisiektų su manimi dėl šio pasiūlymo ar pateiktų kitus savo prekių ar paslaugų pasiūlymus.
Serverio klaida, pabandykite dar kartą vėliau.

Ačiū

Jūsų duomenys sėkmingai priimti.
Susisieksime su jumis netrukus.